Bir çok insan hukuk fakültesine üniversite sınavında belli bir puan yaparak girmiş olabilir; ancak hukuk fakültesine girmenin tek yolu üniversite sınavı değil! Üniversite sınavında yüksek puan yapamayanlara adaletten hukuka geçmek için bir yol daha var: Dikey Geçiş Sınavı. Siz de muhtemelen adalet DGS hakkında bilgi almak için arama yaparken bu sayfaya ulaştınız ve adalet DGS ile hukuk okumak zor mu kolay mı karar vermeye çalışıyorsunuz. Size yardım için buradayız!

Hukuk fakültesine girmek için 2 farklı yolunuz var demiştik: Ya üniversite sınavından belli bir derece yapacaksınız, ya da adalet okuyup daha sonra adalet DGS ile hukuk okuma yolunu tercih edeceksiniz. Dikey geçiş sınavı üniversite sınavından daha kolay diye adalet DGS ile hukuk okumak da kolay bir şey sanmayın! İkisinin de farklı kolaylıkları ve zorlukları var, avantajları ve dezavantajları var. Örneğin adalet DGS yolunu seçenler, hukukçuların çoğunun sahip olmadığı 10 parmak klavye becerisine sahip olurlar! Bugün, hukuk fakültesine üniversite sınavı ile girmek ve adaletten hukuka geçmek arasında bir karşılaştırma yapacağız, adalet dgs ile hukuk okumak isteyenlere yol göstermeye çalışacağız.


Adaletten Hukuka Geçiş

Adaletten hukuka geçişle başlayalım. Zaten hukuk fakültesinin avantaj ve dezavantajlarından da uzun uzun bahsetmeye gerek yok, doğrudan hukuk fakültesine girmek olağan yöntem. Biz burada biraz daha sıra dışı olan adalet bölümünden hukuk fakültesine geniş üzerine yoğunlaşalım.

Adaletten hukuka geçmek, hem adalet öğrencisinin sandığı kadar zor, hem de hukuk öğrencisinin sandığı kadar kolay değil. Adaletten hukuka geçiş zor mu? Elbette zor; ama adaletten hukuka geçişin hiç başarılamayacak bir şey olduğunu düşünmeye de gerek yok. Biz aşağıda objektif olarak adaletten hukuka geçiş konusunun avantajlarını ve dezavantajlarını sayalım, kararı siz verin. 

Adalet DGS ile Hukuk Okumak: Avantajlar

1. Adaletten Hukuka Geçiş Yapan Öğrenci Yaş Olgunluğuna ve Daha Fazla Hayat Tecrübesine Sahip Olur.

18 yaşında hukuk fakültesi okumakla, adaletten mezun olup 20-21 yaşında adalet okumak arasında dağlar kadar fark var. 2-3 senenin getirdiği olgunluk, hukuk fakültesinde çok daha başarılı olmanızı sağlayabilir.

2. Adalet Bölümündeki Hukuk Derslerini Alan Öğrenci, Adaletten Hukuka Geçiş Yapınca Konuları Daha Rahat Anlar.

Adalet bölümünde, hukuk fakültesinde alacağınız derslerin çoğunu, temel seviyede de olsa, alıyorsunuz. Hukuk fakültesi derslerine başladığınızda tüm temel dersler hakkında fikir sahibi olmanız büyük avantaj olur.

3. Adalet Bölümünden Hukuka Geçmek İsteyen Öğrenci Üniversite Sınavı Stresi Yaşamaz.

Üniversite sınavı çok büyük bir stres. Yıllarca yapılan çalışmanın birkaç saatlik sınavlara sığdırılması söz konusu. Adalet okuyan öğrenci ise, okul ortalamasını 2 sene boyunca yüksek tuttuğu sürece, üniversite sınavından daha kolay olan DGS’nin stresini yaşamak zorunda değildir.

4. Adalet Bölümünde Okuyan Öğrenci F Klavye Öğrenir.

Adalet bölümünden mezun olanlar, katiplik gibi meslekleri de yapabilecekleri için, adalet bölümünün en önemli derslerinden biri 10 parmak f klayve dersi. Hukukçular için 10 parmak f klavye konulu yazımızda bunun öneminden bahsettik.

Working Teenage Mutant Ninja Turtles GIF - Find & Share on GIPHY

5. Adalet Bölümü Zorunlu Staj Uygulaması Dolayısıyla Adalet Öğrencisi Bir Adliyede veya Hukuk Bürosunda Staj Yapar.

Adalet bölümünde yapılacak staj, hukuk fakültesine geçildiğinde özellikle uygulamaya yönelik derslerin ve muhakeme derslerinin daha iyi anlaşılmasını sağlar.

6. Adalet Mezunu Hukuk Fakültesine Geçemese Bile Yapabileceği Bir Çok Meslek Vardır.

Adalet mezununun 2 yıl sonunda elinde yapabileceği bazı meslekler olur. Süreç sonunda hukuk fakültesine geçemese bile en azından başka mesleklere yönelebilir.

7. Adaletten Hukuka Geçiş İçin Girilen Dikey Geçiş Sınavı Üniversite Sınavından Daha Kolaydır.

Bu maddeyi açıklamaya bile gerek yok. DGS, üniversite sınavının birinci bölümünün konularından oluşur ve DGS üniversite sınavından çok daha kolaydır.

 

Adalet DGS ile Hukuk Okumak: Dezavantajlar

1. Adalet Okuyup Hukuka Geçen Öğrenci Muhtemelen 2 Yıl Geç Mezun Olur.

Adaletten hukuka geçenler, 2 yıl geç mezun olmayı göze almalılar. Zira adaletten hukuka geçiş 3.sınıftan başlatan üniversiteler olsa da, DGS ile iyi bir hukuk fakültesi kazanırsanız muhtemelen 1. sınıftan başlayacaksınız.

2. Adalet Öğrencisine ve Adaletten Hukuka Geçiş Yapan Öğrenciye Yönelik Olumsuz Bir Algı Vardır.

Adalet öğrencisi, üniversite sınavı puanına göre yargılanabilir ve hukuk fakültesine geçmeyi başarsa bile, sanki kolay yoldan hukuk fakültesine geçmiş gibi bir yaklaşımla karşılaşabilir.

3. Adalet Öğrencisi Adalet Bölümünde Aldığı Dersleri Hukuk Fakültesinde Bir Daha Alır.

Adalet öğrencisi, adalet bölümünde aldığı dersleri hukuk fakültesinde tekrardan alır. Aslında bu olumsuz değil, olumlu bir şey; ama çabuk sıkılabilen insanlar için olumsuz olarak değerlendirilebilir.

4. Adaletten Hukuka Geçiş Yapmak İsteyen Öğrenci, Hukuk Fakültesinde İşine Yaramayacak Bazı Dersler Alır.

Eğer adalet bölümünü seçerken tek hedefiniz hukuk fakültesine geçmekse, o zaman büro yönetimi, davranış bilimleri gibi bazı dersler size vakit kaybı gibi gelecektir.

5. Her Sene Onbinlerce Adalet Mezununun Girdiği DGS’de Rekabet Çok Fazla ve DGS Hukuk Kontenjanları Çok Az

Matematik yapamayan bir tek siz değilsiniz! Üniversite sınavıyla hukuk kazanamayıp şansını adalet bölümüyle deneyen onbinlerce insan var. Sınava giren onbinlerce adalet öğrencisi karşısında, DGS hukuk kontenjanı 1000 bile değil.

 

 

Tüm bu avantajları ve dezavantajları ayrıntılı olarak açıkladığımız hukuk okumadan önce adalet okumak konulu yazımızı incelemelisiniz!

Adalet DGS ile Hukuk Kazanmak Yerine Üniversite Giriş Sınavıyla Hukuk Fakültesi Kazanmak

Hukuk fakültesine üniversite sınavıyla giriş, herkesin bildiği, hukuk fakültesi kazanmak için olağan yöntem. Sokaktan geçen birine “hukuk fakültesi nasıl kazanılır?” diye sorduğunuzda, cevap olarak kimse size “adalet dgs” demeyecek!

Zaten herkesin bildiği bu süreci burada uzun uzun anlatmaya gerek yok. Üniversite sınavında yüksek puan yapmak bir çok bileşenin bir araya gelmesiyle mümkün oluyor:

  • Hukuk fakültesi kazanmak için 12 senelik ilköğretim ve orta öğretim boyunca iyi bir temel atılmış olması gerekiyor. Liseden sonra iyi eğitim vermek çok zor.
  • Öncesinde iyi bir temel olsa bile, hukuk fakültesini kazanmak için lise yıllarının da çok verimli geçirilmesi gerekiyor. Bir çok eksiği olan bir öğrencinin, sadece son sene çalışarak ve dershaneye giderek hukuk fakültesi kazanması oldukça zor.
  • Lise son sınıfta yapılacak çalışmalar da hukuk fakültesini kazanmak için çok önemli. Özellikle soru çözülerek konuların pratiğe dökülmesi ve dahası bol bol deneme sınavına girilmesi gerekiyor, hukuk fakültesini kazanmada sınav anı başarısını önceden canlandırmak gerek.
  • Hukuk kazanmak isteyenler açısından en eleyici şey ise sınav anı olabilir. Hukuk okumak isteyenler genelde beklentiyi yüksek tutan öğrenciler, dolayısıyla sınav anı kaygısı yaşayabiliyorlar. Bu kaygı, başarılı öğrencilerin bile, aslında çok rahatlıkla hukuk fakültesi kazanabilecekken açıkta kalmasına sebebiyet verebiliyor.

Yani hukuk fakültesini kazanmak öyle sınava gireyim, iyi geçerse hukuk fakültesine girerim denerek yapılabilecek bir şey değil. Hukuk kazanmak için, geçmişten gelen birikimin üzerine konan iyi bir lise eğitimi, lise sonda stratejik çalışmak ve sınav anında rahat olmak, kaygılanmamak gerekiyor; ama her sene binlerce öğrenci hukuk fakültesini kazanabildiğine göre, sizin de yapmamanız için bir sebep yok.

Üniversite sınavıyla hukuk kazanmak konusunda şöyle avantajlar, böyle dezavantajlar vardır demek zor. Sonuçta bu sizin okumak istediğiniz bölüm ve doğrudan gireceğiniz bir sınavla burayı kazanabilecek durumdaysanız, bunu bir an önce yapmak isteyebilirsiniz. Zaten adaletten de geçseniz hukuk fakültesinde okumuş olacağınız için, bu anlamda bir kaybınız olmayacak.

Üniversite sınavında hukuk kazanmak ve doğrudan hukuk okumanın tek avantajı olabilir: Zaman kazanmak. Çünkü kaliteli okullar sizi adalette 2 sene okudunuz diye 3.sınıftan başlatmaz. Adaletten hukuka geçiş 3.sınıftan başlatan üniversiteler bulunsa bile, bunların çok kaliteli okullar olduğunu söylemek mümkün değil.

 

Adaletten Hukuka Geçmek Zor mu? Adaletten Hukuka Geçmek v. Üniversite Sınavıyla Hukuk Kazanmak

Avantajları, dezavantajları bir kenara bırakalım, esas meseleye gelelim: Hangisi daha kolay? Adaletten hukuka geçmek mi daha kolay, üniversite sınavıyla hukuk kazanmak mı? Bakın burada şu daha iyi, bu daha iyi karşılaştırması yapmıyoruz, sadece kolaylık zorluk karşılaştırması yapıyoruz.

Yine alışkanlığımız olduğu üzere, adaletten hukuka geçiş mi zor, yoksa üniversite sınavıyla hukuk kazanmak mı zor sorusuna maddeler halinde cevap verelim:

  • Adaletten hukuka geçiş zor mu, yoksa üniversite sınavıyla hukuk kazanmak daha mı zor sorusuna genel geçer bir cevap vermek mümkün değil. Bu soruya verilecek cevap kişiden kişiye değişir.
  • Adaletten hukuka geçiş, başlangıcından sonuna kadar 2 yıllık bir süreci kapsıyor. Yani ben adaletten öylesine mezun olayım, sonra hukuk fakültesine geçeyim diyemezsiniz. Adalet bölümü not ortalamanız önemli olduğu için, daha ilk dönemden itibaren işi ciddiye almalısınız. Bir kere düşük ortalama tutturduysanız, bunun bir daha geriye dönüşü yok.
  • Adaletten hukuk geçişte sadece okul ortalamanız da yeterli değil, bunun üzerine bir de DGS’ye girmeli, matematik ve türkçe sorularını çözmelisiniz. DGS matematik ve DGS türkçe soruları, üniversite sınavının birinci bölümünün sorularına denk geldiği için çok daha kolay oluyor, bunu da ekleyelim.
  • Üniversite sınavıyla hukuk fakültesini kazanmak demek, uzun soluklu bir çalışma demek. İyi temeliniz üzerine iyi bir lise eğitimi ve lise sonda üniversite sınavına iyi bir hazırlık gerekiyor.
  • Üniversite sınavında karşılaşacağınız sorular, DGS’de karşılaşacaklarınızdan çok daha zor oluyor. 2 sene adalet okumak ve üstüne DGS çalışmak, hukuk fakültesi kazanmanızı sağlayacak kadar net yapmanıza yeterli çalışmayı yapmaktan daha az bir işyükü olabilir. Yani toplamda 2 senelik bir bölüm ve DGS çalışması kadar çalışma yapmanız gerekebilir.
  • Hukuk fakültesine girmek için çözmeniz gereken soruların zorluğu, bazı öğrenciler için üniversite sınavını ihtimal olmaktan çıkarıyor. Evet, istenirse sıfırdan başlanıp tüm konular öğrenilebilir; ancak matematik temeli zayıf, sayısal çıkışlı olmayan ya da eşit ağırlık olsa bile ağırlığı sözel dersler yönünde olan öğrenciler için hukuk fakültesi kazanmanın tek yolu adaletten geçiş yapmak. Sözelciyim, ağlamıyorum, gözüme toz kaçtı!

 

Sonuç 1: Sayısalcıysanız veya matematik çözebiliyorsanız, üniversite sınavında yeterli puanı almanız mümkün. Bu, sizin için 2 sene adalet okuyup hukuka geçmekten daha kolay olacaktır.

 

Sonuç 2: Eğer matematik çözemiyorsanız, sizin için tek alternatif adaletten hukuka geçmek, dolayısıyla üniversite sınavında adalet bölümüne girebilecek kadar puan yapsanız (yapamayanı dövüyorlar), sonrasında adaletten hukuka geçme planı yapmak sizin için daha kolay olacaktır.

 


İster adaletten gelin, isterseniz doğrudan hukuk fakültesini kazanın, iyi bir hukukçu olmaya çalışın. Bir hukukçuda bulunması gereken nitelikler konulu yazı, size iyi bir hukukçu olmak konusunda fikir verebilir. İyi bir hukukçunun EN ÖNEMLİ özelliği ise şüphesiz Hukuk Sebili sitesini her gün ziyaret etmesi, Hukuk Sebili sosyal medya hesaplarını da takip etmesidir. Bunu yapmayana hukukçu denmez, denemez! Sen de iyi bir hukukçu olmak için Hukuk Sebili twitter ve Hukuk Sebili instagram hesaplarını takip et.