Anayasa Hukuku PDF Ders Notu Linki 👇

Anayasa Hukukunun Tüm Konularını İçeren Genel Tekrar Notu

Bu Ders Notu Hakkında

Anayasa hukuku ders notu sayfasında bugün, 2018 değişiklikleri işlenmiş, akademik titizlikle hazırlanmış kapsamlı bir anayasa hukuku ders notu var. Mehmet Bülent Kahraman tarafından hazırlanan not, konular çok ayrıntılı anlatmak yerine, her konudan bahsedip konularla ilgili en önemli noktaları maddeler halinde vermiş. Not 71 sayfa; ancak bu dara artmasının sebebi biraz da tasarımı. Yani 71 sayfa olmasından korkmayın, hızlıca okuyabileceğiniz ve genel tekrar açısından faydalı olabilecek bir not.

Notta her konu mevcut diyebiliriz. Bazı başlıkları verelim:

 • Anayasa Hukukuna giriş
 • Anayasa hukukunun kaynakları
 • Hükümet sistemleri
 • Anayasaların türleri
 • Anayasa yapımı ve değiştirilmeis (kurucu iktidarlar)
 • Anayasaya uygunluk denetimi
 • Devletin nitelikleri
 • Temel hak ve hürriyetler
 • Türkiye’de anayasallaşma süreci
 • Yasama, yürütme ve yargı organları
 • Kuvvetler ayrılığı
 • Seçimler ve siyası partiler
 • Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi
 • Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin özellikleri

Bu anayasa hukuku ders notu, genelde yayınladığımız hukuk ders notları gibi değil. Uzun cümleler, kapsamlı analizler yok. Daha çok genel tekrar için hazırlanmış olduğunu söyleyebiliriz; çünkü konular kısa kısa ve madde başlıkları halinde anlatıldığı için, sadece bu notu okuyarak bağlam bilgisi elde etmeniz mümkün değil. Zaten sadece not okuyarak anayasa hukuku dersleri ve diğer hukuk fakültesi dersleri için bağlam anlayışı geliştirmeniz pek mümkün değil. O yüzden kısa bir araştırma yaparak güncel bir anayasa hukuku ders kitabı edinip çalışmanızı tavsiye ederiz. Anayasa hukuku sınavına az mı kaldı, kitap okuyacak vakit mi yok, pandemi dolayısıyla kütüphaneye gidemiyor musunuz? O zaman en azından bir anayasa hukuku kitap özeti notu okuyun ve bol bol anayasa hukuku pratik çalışması çözüp anayasa hukukunun konularını pekiştirin. Tabi unutmadan söyleyelim, anayasa hukuku dersi denince en geçerli kaynak olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını da dijital veya basılı olarak edinmek elzem.

Anayasa hukuku notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Anayasa Hukuku Ders Notları sayfamıza göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Anayasa Hukuku Pratikleri de sitemizde mevcut.

Anayasa hukukunu halletiyseniz, diğer derslere geçebilirsiniz. Anayasa hukuku dışında Genel Kamu Hukuku Ders Notları, Hukuka Giriş Ders Notları, İktisat Ders Notları, Medeni Hukuk Ders Notları ve Roma Hukuku Ders Notları ilgili başlıklara yüklendi. 1. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Anayasa hukuku, hukuk fakültesinin en temel ve belki de zor derslerinden biri. Daha 1.sınıfta neye uğradığınızı şaşırtabilir! Bunun önüne geçmek için, anayasa hukuku derslerini takip etmek ve sitemizdeki anayasa hukuku ders notu sayfasını yakından takip etmek önemli. Sadece ders notları ise yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

 

Anayasa Hukuku PDF Ders Notu Linki 👇

Anayasa Hukukunun Tüm Konularını İçeren Genel Tekrar Notu