Anayasa Hukuku PDF Ders Notu Linki 👇

1921-24-61-82 Anayasalarının Karşılaştırılması


Bu Sayfadaki Ders Notu Hakkında

T.C. Anayasalarını karşılaştıran bu anayasa ders notu, 1921 Anayasasını ve o dönemin anayasal atmosferini, ilk anayasamız olarak kabul edilen Kanun-i Esasi ile karşılaştırarak başlıyor. 1921 Anayasası ile Kanun-i Esasi arasındaki benzerlikler ve farklar ortaya koyulduktan sonra, tarihsel olarak cumhuriyet döneminin ilk anayasası olan 1924 Anayasasını önemli kılan bazı özellikler ve ilkeler üzerinde duruluyor. Daha sonra 1961 Anayasası ve bu anayasaya götüren süreç, 61 anayasasında esaslı değişiklikler yapan 1971-1973 değişikliklerine de değinilmiş. Son olarak da hala yürürlükte olan anayasamız 1982 Anayasası kapsamlı olarak ele alınmış ve incelenmiş, 1961 Anayasası ile temel fark ve benzerlikleri de liste halinde yazılmış. Anayasal süreçlerimizi tarihsel olarak çok iyi ortaya koyan bu not çok işinize yarayacak! Anayasa hukuku ders notu sayfamızdaki ders notlarını oldukça iyi destekleyecek bir ders notu.

Anayasa hukukunu iyi anlamak, özellikle ülkemizde yaşanan değişimleri ve bunların anayasalara ne şekilde yansıdığını görmekten geçiyor. Kim tarafından hazırlandığı belli olmasa da, bugün paylaştığımız not ülkemizde yapılan anayasaların karşılaştırılması için hazırlanmış ve öğrenciler için çok faydalı olacağı kesin. Bu metnin en altında indirme linki bulacağınız notta, tüm anayasalarımızı öne çıkan özellikleriyle karşılaştırılıyor. 1921 Anayasası, 1924 Anayasası, 1961 Anayasası ve 1982 Anayasası, anayasa hukuku çerçevesinde değerlendirilmiş ve aralarındaki farklar ortaya konmuş. Not sayesinde, günümüzde yürürlükte olan 1982 Anayasası’nın nasıl bir süreçten geçerek oluşturulduğunu, hangi amillerin böyle bir anayasanın yapılmasında etkili olduğunu anlayacak ve anayasa hukuku dersini daha iyi kavrayacaksınız. Anayasa hukuku kitaplarından çalışılan teorik bilgilerin pekiştirilmesi için gerçekten en faydalı bir anayasa hukuku ders notu arasında yer alıyor!

Anayasa hukuku notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Anayasa Hukuku Ders Notları sayfamıza göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Anayasa Hukuku Pratikleri de sitemizde mevcut.

Anayasa hukukunu halletiyseniz, diğer derslere geçebilirsiniz. Anayasa hukuku dışında Genel Kamu Hukuku Ders Notları, Hukuka Giriş Ders Notları, İktisat Ders Notları, Medeni Hukuk Ders Notları ve Roma Hukuku Ders Notları ilgili başlıklara yüklendi. 1. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Anayasa hukuku, hukuk fakültesinin en temel ve belki de zor derslerinden biri. Daha 1.sınıfta neye uğradığınızı şaşırtabilir! Bunun önüne geçmek için, anayasa hukuku derslerini takip etmek ve sitemizdeki anayasa hukuku ders notu sayfasını yakından takip etmek önemli. Sadece ders notları ise yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. Anayasa hukuku ders notu dışında 1. sınıf kitapları listesinden iyi bir anayasa hukuku ders notu da seçmenizi tavsiye ederiz.

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları