Anayasa Hukuku PDF Ders Notu Linki 👇

2018-2019 İÜHF Ses Kaydı Anayasa Hukuku Ders Notu

Bu Ders Notu Hakkında

Anayasa hukuku, hukuk fakültesinin en temel derslerinden biri. Bu dersi anlamak başta idare hukuku gibi kamu hukuku dersleri olmak üzere, fakültenin tüm derslerini anlamak açısından oldukça önemli. Anayasa hukuku dersi, hukuk fakültesi için en önemli ve zor derslerden biri olduğu için, anayasa hukuku ders notu sayfasında anayasa hukuku ders notu bulma sorunu yaşanmıyor. Bu durum bir avantaj gibi gözükse de, günümüzde bir dezavantaja dönüşmüş durumda! Bu not kalabalığı içinde kaybolduğumuz için iyi notun nerede olduğunu bulamıyoruz. Hukuk Sebili en iyi notları sizin için buluyor!

Sürekli not kalabalığından, piyasada çok kötü notların olmasından bahsediyoruz. Hukuk Sebili’ni de bunun için kurduk, sizlere en iyi hukuku ders notlarını ulaştırabilmek için. Hukuk Sebili’nin kuruluşundaki bir başka sebep de haksız para kazananlara darbe vurmak! 

Eğer Türkiye’nin herhangi bir yerinde hukuk okuyorsanız, öğrencilerin derse gitmek yerine ses kaydı notlarından ders takibi yapmaya çalıştığını bilirsiniz. Bu durum öğrenim açısından sorunlu olsa da etik olarak problemli değil. Etik, hatta hukuki başka çok büyük bir problem var: bu ses kaydı notlarını kendi mallarıymış gibi satan notçular! Kendilerine çeşitli hayvan simgeleri seçerek şirin gözükmeye çalışsalar da, dersin hocasının iznini almadan dersin ses kaydını alıp notunu satmak, bundan para kazanmak hukuka ve ahlaka aykırı bir davranış. Anayasa hukuku ders notu sayfamızı zenginleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz; ancak asla böyle ahlaksız hareketlere tenezzül etmiyoruz.

Neyse ki İstanbul Üniversitesi’nden bir grup gönüllü geçen sene buna karşı bir çözüm üretmeye çalıştı. Fahiş fiyatlarla satılan ses kaydı notlarına karşı kendi gruplarını oluşturdular ve ücretsiz olarak internette yayınlamaya başladılar. İMECE, ANT (Açık Not Teşebbüsü) gibi isimler alan gruplar var, bildiğimiz kadarıyla Marmara Üniversitesi’nde de benzer bir oluşum olduğu haberleri geliyor, takipteyiz! Böylece anayasa hukuku ders notu sayfamızı daha da geliştirebileceğiz.

İşte bugünkü Anayasa Hukuku ses kaydı notu da, 2019 yılında hazırlanmış, İÜHF Anayasa Hukuku dersinin 2.dönem tüm derslerini kapsıyor. Ders ders olan notları birleştirdik, böylece tek PDF’de tüm ikinci döneme ulaşabilirsiniz. Bu not, daha önce yayınladığımız ve ikinci öğretim öğrencileri tarafından tutulan ses kaydı notu gibi, farkı ise çift numaralı öğrencilerin dersinde tutulmuş olması. Anayasa hukuku ders notu sayfamızda bunlar ve daha fazlası da mevcut.

Bu ses kaydı notundaki konular şöyle:

  • Anayasaların yapılış amaçları
  • İnsan hakları, özellikleri ve sınıflandırılması
  • Hak, özgürlük ve ödev ilişkisi
  • 82 Anayasasının öngördüğü temel hak ve hürriyetler rejimi
  • Temel hak ve hürriyetlerin sınıflandırılması
  • Yasama organı ve faaliyeti
  • Yürütme faaliyeti ve cumhurbaşkanının yetkileri
  • Olağanüstü hal yönetim usulleri
  • Yargı organı ve anayasa yargısı
  • Konularla ilgili pratik çalışma ve geçmiş yılın çıkmış soruları

Gördüğünüz gibi not oldukça kapsamlı, tam 228 sayfa! Bir anayasa hukuku kitabı ile birlikte çalışıldığında, hocanın derste özellikle üzerinde durduğu hususlar çok iyi öğrenilebilir ve başarı kaçınılmaz olur.

Anayasa hukuku notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Anayasa Hukuku Ders Notları sayfamıza göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Anayasa Hukuku Pratikleri de sitemizde mevcut.

Anayasa hukukunu halletiyseniz, diğer derslere geçebilirsiniz. Anayasa hukuku dışında Genel Kamu Hukuku Ders Notları, Hukuka Giriş Ders Notları, İktisat Ders Notları, Medeni Hukuk Ders Notları ve Roma Hukuku Ders Notları ilgili başlıklara yüklendi. 1. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Anayasa hukuku, hukuk fakültesinin en temel ve belki de zor derslerinden biri. Daha 1.sınıfta neye uğradığınızı şaşırtabilir! Bunun önüne geçmek için, anayasa hukuku derslerini takip etmek ve sitemizdeki anayasa hukuku ders notu sayfasını yakından takip etmek önemli. Sadece ders notları ise yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

 

Anayasa Hukuku PDF Ders Notu Linki 👇

2018-2019 İÜHF Ses Kaydı Anayasa Hukuku Ders Notu