"verba volant, scripta manent"

Anayasa Hukuku Pratik – İÜHF 2017 Bütünleme Cevapları
Anayasa Hukuku Pratikleri

Anayasa Hukuku Pratik – İÜHF 2017 Bütünleme Cevapları 

Konular bitti, sıra sorulara bakmaya geldiyse Anayasa Hukuku Pratikleri’ni hizmetinize sunabiliriz! Çıkmış bir sınav sorusu ve cevapları ile pratik çalışmaları istifadenize sunmaya devam ediyoruz. Yazının sonunda linkini bulacağınız Anayasa Hukuku pratik çalışması, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2017 yılı Anayasa Hukuku Bütünleme Sınavı ve Cevap Anahtarı. İÜHF’de dersler senelik olduğu için 1 vize ve 1 final var. Finalde de tüm senenin konularından sorumluluk söz konusu. O yüzden çoğu konu var. Cevap anahtarı da bulunduğu için, eksiklerinizi görmek açısından bu pratiği mutlaka indirin. İndirin, kronometreyi başlatın ve kendinizi sınav yapın. Soruları cevaplayın, kontrol edip kendinize not verin. O nottan 50 puan çıkarın ve gerçek sınavdan alacağınız yaklaşık değeri bulun… 

Sınavda 4 farklı olay ve bunlara bağlı olarak 10 soru sorulmuş. 4 farklı olay! Sınavı hazırlayanlar tersinden kalkmış… Olaylardan kısa olan birini örnek olarak verelim:

Olay IV: 16 Nisan 2017 tarihli halkoylaması ile kabul edilen 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un hazırlanmasında rol almış olan B, öngörülen sistemin şekillendirilmesinde A Devleti Anayasası’nın model olarak alındığı ve belirtmiştir. A Devleti’nde devlet başkanı halk tarafından ve genel oyla seçilmektedir. Devlet başkanının yetkileri arasında ülkenin iç ve dış siyaseti hakkında Meclise mesaj verme, başkan yardımcıları ile bakanları atama ve görevlerine son verme, üst kademe kamu yöneticilerini atama, görevlerine son verme, kanunların Anayasa’ya uygun bir şekilde uygulanmasını gözetme sayılmaktadır. Ayrıca A Devleti Anayasası’nda devlet başkanının, bütçe kanun teklifini, malî yılbaşından en az altmış gün önce, Meclise sunacağı düzenlenmiştir. A Devleti Anayasası’nda seçimlerin yenilenmesine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde T Kanunu’nda değişiklik yapan bir kanun tasarısına ilişkin yapılan oylamada tasarı 200 kabul, 50 ret ve 10 çekimser oyla kabul edilmiştir. Cumhurbaşkanı ise kanunun Anayasa’ya aykırı maddeler içerdiği gerekçesiyle kanunu TBMM’ye geri göndermiştir. TBMM’de yapılan oylamada 210 kabul, 80 ret ve 5 çekimser oy verilmesi ile tasarı kabul edilmiştir.

Bu varsayımsal olay üzerine 2 tane soru sorulmuş:

  1. 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile değiştirilen Cumhurbaşkanının yetkilerini, A Devleti Başkanının yetkileri ile karşılaştırarak, kuvvetler ayrılığı teorisi bağlamında değerlendiriniz. (10 puan)
  2. T Kanunu’nda değişiklik yapan kanunun kanunlaşma sürecini, yürürlükteki 1982 Anayasası hükümleri ile 16 Nisan 2017 tarihli halkoylaması ile kabul edilen 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un getirdiği yenilikler çerçevesinde değerlendiriniz. (10 puan)

Sınavın tamamı ve tüm soruların cevapları, sayfanın sonundaki linkte!

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Anayasa Hukuk Pratikleri bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Anayasa Hukuku Pratiklerine göz atmayı unutmayın! Ya daha konuları çalışmadık, ne pratiği diyenler Anayasa Hukuku Ders Notları sayfasında buluşuyor.

Anayasa Hukuku bitti, sorular da çözüldü. Sırada ne var? Konu eksiği olanlar için tüm 1.Sınıf Ders Notları, konular tamam sorular nerede diyenler için 1.Sınıf Pratikleri ilgili linklerinde sizleri bekliyor. Tıklamanız yeterli!

Pratik Çalışmanın Linki: Anayasa Hukuku Pratik – İÜHF 2017 Bütünleme ve Cevap Anahtarı

Diğer Makaleler

Leave a Reply

Gerekli alanlar işaretlendi *