"verba volant, scripta manent"

Anayasa Hukuku Pratik – İÜHF 2017 Final Cevap Anahtarı
Anayasa Hukuku Pratikleri

Anayasa Hukuku Pratik – İÜHF 2017 Final Cevap Anahtarı 

Anayasa Hukuku Pratikleri Çalışmaları sayfamız zengin sayılır, hatta çoğunun çıkmış sorular ve cevapları olması büyük bir avantaj. Bugün de çıkmış bir sınav sorusu ve cevaplarına yer verdik. Yazının sonunda linkini bulacağınız Anayasa Hukuku pratik çalışması, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2017 yılı Anayasa Hukuku Final Sınavı ve Cevap Anahtarı. İÜHF’de dersler senelik olduğu için 1 vize ve 1 final var. Finalde de tüm senenin konularından sorumluluk söz konusu. O yüzden çoğu konu var. Cevap anahtarı da bulunduğu için, eksiklerinizi görmek açısından bu pratiği mutlaka indirin. Her zaman olduğu gibi burada da sınav oluyormuşcasına soruları cevaplayıp kendinize not vermeniz çok faydalı bir çalışma olacaktır. Ek kağıt alabilirsiniz, süre ne kadar lazımsa muhtemelen onun yarısı…

Sınavda sorulan soruların bazıları şöyle:

  1. 1876 Kanun-i Esasinin öngördüğü hükümet rejimini, 1909 değişiklikleri öncesindeki ve sonrasındaki durumu da dikkate alarak açıklayınız.
  2. 1982 Anayasası’na göre, TBMM’nin bilgi edinme ve denetim yollarını açıklayınız.
  3. 1982 Anayasası’na göre, olağan dönemlerde temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması rejiminin esaslarını anlatınız. (Bu konuda 2001 yılında yapılan ilaveleri de belirtiniz.)
  4. Hukuk devleti ilkesini ve bu ilkenin olmazsa olmaz şartlarını açıklayınız.

Bunlar sınavdaki teorik sorular, bunlar dışında tabi ki varsayımsal olaylar mevcut. Örneğin milletvekili seçimlerinden sonra seçilen kişinin başına gelen bazı olaylar ve bunun sonucunda milletvekili sıfatını kazanıp kazanmadığı sorulmuş. Sorulara ve cevaplara göz atmak isteyenler için hemen aşağıda bir ön inceleme kısmı bulunuyor. Sınavı indirmek isteyenler için ise link yazının sonunda.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Anayasa Hukuk Pratikleri bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Anayasa Hukuku Pratiklerine göz atmayı unutmayın! Ya daha konuları çalışmadık, ne pratiği diyenler Anayasa Hukuku Ders Notları sayfasında buluşuyor.

Anayasa Hukuku bitti, sorular da çözüldü. Sırada ne var? Konu eksiği olanlar için tüm 1.Sınıf Ders Notları, konular tamam sorular nerede diyenler için 1.Sınıf Pratikleri ilgili linklerinde sizleri bekliyor. Tıklamanız yeterli!

Pratik Çalışmanın Linki: Anayasa Hukuku Pratikleri – İÜHF 2017 Final ve Cevap Anahtarı

Diğer Makaleler

Leave a Reply

Gerekli alanlar işaretlendi *