"verba volant, scripta manent"

Anayasa Hukuku Pratik – İÜHF 2018 Vize Cevap Anahtarı
Anayasa Hukuku Pratikleri

Anayasa Hukuku Pratik – İÜHF 2018 Vize Cevap Anahtarı 

Sonunda konular bitti Anayasa Hukuku Pratikleri’nde buluştuk. bugün çıkmış bir sınav sorusu ve cevapları var. Yazının sonunda linkini bulacağınız Anayasa Hukuku pratik çalışması, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2016-2017 yılı Anayasa Hukuku Vize Sınavı ve Cevap Anahtarı. İÜHF’de dersler senelik olduğu için 1 vize ve 1 final var. Vize sınavında sadece ilk dönem konuları sorulduğu için, bu konulara ilişkin çok çeşitli soruları görmemizi sağlıyor. Final pratiklerini çözmeden önce mutlaka vize pratiklerine bakmak gerek. Cevap anahtarı da var! Kendi kendinize çözüp puan verebilirsiniz; çünkü buradan aldığınız puan kesin gerçek vizedeki puanınızla aynı olur…

Sınavda 2 olay ve toplamda 10 soru sorulmuş. Olaylardan birini ve birkaç soruyu örnek olarak verelim:

Anayasa değişikliği sürecinde, 316 milletvekili, parti grup toplantısından sonra metni görmeden, anayasa değişiklik teklifini imzalamıştır. TBMM Başkanlığı’na sunulan Anayasa Değişikliği’ne ilişkin bu kanun ilgili komisyonlarda görüşüldükten sonra Genel Kurul önüne gelmiştir. Görüşmeler sırasında Meclis’te söz alan iktidar partisi Milletvekili A, Anayasa Değişiklik teklifindeki devlet başkanının partisiyle ilişiği kesilir hükmünün kaldırılmasıyla ilgili olarak yaptığı konuşmada “Bizim yaptığımız Atatürk anayasalarına dönmektir, 1921, 1924 anayasalarına, partili cumhurbaşkanına dönmektir.” açıklamasında bulunmuştur. Bu açıklamaya cevap olarak muhalefet adına söz alan milletvekili M, bunun bir hükümet sistemi değişikliği değil bir rejim değişikliği olduğunu ileri sürmüştür. Bir başka muhalefet milletvekili C ise, bu teklifin Anayasa’nın değiştirilemez maddelerinin değiştirilmesi anlamına geldiğini ve bu nedenle tali kurucu iktidar tarafından yapılamayacağını ifade etmiştir. Genel Kurul’da yapılan oylamalarda iktidar partisi milletvekillerinin beraber oy kabinine girdiği ve oy pusulalarını salladığı görülmüştür. Muhalefet milletvekili B, iktidar partisi milletvekillerinin bu hareketlerinden dolayı değişiklik sürecinin geçersiz olduğunu ileri sürmektedir. Teklifin maddelerine geçilmesi hakkındaki ilk oylamada 310 milletvekili, tek tek maddelerin oylanmasında 316 milletvekili olumlu oy kullanmış; ikinci görüşmelerde teklifin maddeleri ve bütününe ilişkin oylamalarda ise 341 milletvekili olumlu oy kullanmıştır. Daha sonra teklif Cumhurbaşkanı’na gönderilmiştir.

  1. Bu Anayasa değişikliğinin görüşülme sürecini, 1982 Anayasası’nın öngördüğü değiştirilme usulünü açıklayarak değerlendiriniz ve Milletvekili B’nin iddiasını tartışınız. (10 puan)
  2. 1921, 1924, 1982 Anayasası’nı ve getirilen değişiklik teklifini dikkate alarak Milletvekili A’nın yaptığı açıklamayı, bu Anayasalarda devlet başkanının konumu bakımından değerlendiriniz. (10 puan)

Pratik çalışmada daha bunun gibi 8 soru var, cevaplarıyla birlikte! İndirmek için yazının sonundaki linke tıklamanız yeterli.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Anayasa Hukuk Pratikleri bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Anayasa Hukuku Pratiklerine göz atmayı unutmayın! Ya daha konuları çalışmadık, ne pratiği diyenler Anayasa Hukuku Ders Notları sayfasında buluşuyor.

Anayasa Hukuku bitti, sorular da çözüldü. Sırada ne var? Konu eksiği olanlar için tüm 1.Sınıf Ders Notları, konular tamam sorular nerede diyenler için 1.Sınıf Pratikleri ilgili linklerinde sizleri bekliyor. Tıklamanız yeterli!

Diğer Makaleler

Leave a Reply

Gerekli alanlar işaretlendi *