Dersin adı Kamu Maliyesi. Vergi hukuku değil, kamu maliyesi ve vergi hukuku değil, sadece kamu maliyesi. AÜHF’de verilen ders için en iyi kamu maliyesi ders notu hangisi olabilir? Tabi ki Turgay Maral notu! En iyi hukuk ders notlarını barındıran sitemizi takip eden herkes, artık Turgay’ı tanıyordur. Bir AÜHF efsanesi olan Turgay, bir çok ders için hazırladığı ayrıntılı ve kitap değerinde ders notlarından birini de kamu maliyesi dersi için hazırlamış. Bu not, Turgay’ın diğer notlarının aksine biraz daha kısa; ancak yine de kamu maliyesi dersinin tüm konularını içeren bir ders notu olduğunu söyleyebiliriz. Ders notunun 2 bölümden oluştuğunu söyleyelim, bu sayfadaki not 1.dönem konularını içeriyor. 2.dönemi konularını içeren kamu maliyesi notu da sitemize yüklendi.

Unutmadan söyleyelim, bu not sadece kamu maliyesi konularını içeriyor. Biliyorsunuz bu ders fakültelerde farklılık gösteren bir ders, bazı yerlerde kamu maliyesi ve vergi hukuku ortak bir ders olarak verilirken, AÜHF gibi bazı fakültelerde ise kamu maliyesi ayrı bir ders olarak veriliyor. İşte bu not sadece kamu maliyesine ilişkin, vergi hukuku ders notu arayanlar, ortak kamu maliyesi ve vergi hukuku ders notu sayfasına bakabilirler. 

Notta kamu maliyesinin şu konuları ele alınmış:

  • Kamu ekonomisi
  • Devletin gelirleri
  • Genel vergi teorisi
  • Vergileme ilkeleri
  • Vergi sistemi ve sistematiğe
  • Vergilendirme süreci
  • Vergi planlaması
  • Örnek sorular ve cevapları

İlk dönem konuları böyle, notun sonunda 40 soruluk bir doğru-yanlış sınav örneği de bulunuyor. Bu notu bitirdikten sonra notun devamı olan 2.dönem kamu maliyesi konuları notuyla çalışmaya devam edin! Dersin temel kanunu Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Kamu maliyesinde not bulmak çok kolay değil; ama bu not çok iyi olduğu için diğer derslere gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz. Tabi önce kamu maliyesi pratiklerini halletmek gerek. Pratikleri çözdükten sonra 3.sınıf ders notları sayfası sizi bekliyor. Ticaretten başlayabilirsiniz, o bitince ceza özel  ve medeni usul notlarına da bakabilirsiniz.  Eşya hukuku ders notu, insan hakları notu, borçlar özel notu… ne ararsanız var! Tüm sınıfların en iyi hukuk ders notlarının tek adresi Hukuk Sebili.