"verba volant, scripta manent"

Borçlar Özel Pratik – İÜHF Borçlar Özel Final Cevapları
Borçlar Özel Pratikleri

Borçlar Özel Pratik – İÜHF Borçlar Özel Final Cevapları 

Borçlar Özel Pratik Çalışma PDF Linki 1:

İÜHF 2016-2017 Borçlar Hukuku Özel Hükümler TEK Final Soruları ve Cevap Anahtarı

Borçlar Özel Pratik Çalışma PDF Linki 2:

İÜHF 2016-2017 Borçlar Hukuku Özel Hükümler ÇİFT Final Soruları ve Cevap Anahtarı

Borçlar özel pratik çalışmalarında bugün, İstanbul Üniversitesinde yapılmış 2 adet borçlar hukuku özel hükümler sınavıyla karşınızdayız. Borçlar özel, borçlar genele göre çok daha pratiğe yönelik bir ders. Zaten adından da anlaşılabileceği gibi, borçlar hukukuna ilişkin genel hükümleri, genel teoriyi borçlar genel dersinde öğrenirken, borçlar genelde görülen hususların özel düzenlemelerini borçlar hukuku özel hükümler dersinde görüyoruz. Pratik çalışmalar ve sınavlar da, verilen bir varsayımsal olayda geçen borçlar hukukuna ilişkin bir takım müesseselerin, örneğin bir sözleşmenin türünün sorulmasından ibaret oluyor.

En sonda, İÜHF 2016-2017 Borçlar Hukuku Özel Hükümler TEK Final Soruları ve Cevap Anahtarı ile İÜHF 2016-2017 Borçlar Hukuku Özel Hükümler ÇİFT Final Soruları ve Cevap Anahtarı linklerini bulacaksınız. Linklere tıklamadan önce borçlar özel soruları hakkında fikir sahibi olmanız için buraya sorulardan birini örnek olarak koyalım.

OLAY: Çekmeköy’ de arsası olan (A) ile yüklenici (Y) arasında 11.06.2012 tarihinde yapılan sözleşmeye göre (Y), 1.000.000,00 TL karşılığında, arsa üzerinde 10 katlı, içinde 20 daire olan bir binayı, inşaat ruhsatının alınmasından itibaren 14 ay içinde inşa etmeyi ve kat mülkiyeti tapuları alınmış bir şekilde teslim etmeyi taahhüt etmiştir. (A)’nın sözleşmeye aykırılık sebebiyle uğrayacağı zarara karşılık, (Y)’nin yakın arkadaşı olan (S) şahsi teminat vermeyi kabul etmiştir. (S) ile (A) arasında bilgisayar çıktısı olarak hazırlanan kefalet sözleşmesi ile (S), (A)’ya, 500.000 TL’ye kadar kefil olmayı taahhüt etmiştir. (S)’nin eşi (J)’nin bu sözleşmenin yapıldığından haberi dahi olmamıştır. (A), inşaat tamamlanıp kendisine teslim edildikten sonra, 3 numaralı daireyi (K)’ya 01.03.2015 tarihinde kiralamıştır. Sözleşmeye göre (K) aylık 2000 TL kira bedelini her ayın en geç beşinci gününe kadar (A)’nın sözleşmede belirtilen banka hesabına yatıracaktır. (K), haziran ayı kira bedelini ödememiştir.

SORU: (A) ile (Y) arasındaki sözleşmenin hukuki niteliği nedir? Karşı edim olarak (A)’nın, (Y) tarafından inşa edilecek olan bağımsız bölümlerden 9 tanesinin mülkiyetini (Y)’ye devretmeyi taahhüt etmesi halinde, cevabınızda bir değişiklik olur muydu? Açıklayınız.

Aslında çok zor değil, kavramları iyi bilince yapılabilir. Bunun için de bol bol soru görmek gerekiyor. Bu sorunun cevabını ve olaya ilişkin geri kalan soruları görmek için yazının sonundaki linklerden sınavları indirmeniz yeterli! Daha fazlasını isteyenler bir borçlar hukuku özel hükümler pratik kitabı satın alabilirler.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

3.sınıf derslerinden pratikleri bol bol çözmek şart. Medeni usul pratikleri olmadan geçmek zor. İnsan hakları pratik çalışmaları da sorulan olaylara nasıl yaklaşmanız gerektiğini gösteriyor. Ticareti pratik çözseniz bile anlamanız garanti değil; ama seviyorsanız ticaret hukuku pratik çalışmalarına bir uğrayın bizce…

Diğer Makaleler

Leave a Reply

Gerekli alanlar işaretlendi *