Ceza hukuku özel hükümler, diğer adıyla ceza özel, ceza genelde görülen konuların aksine doğrudan suçları incelemeye girişiyor. Bu pratik çalışmada, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yapılmış 3 farklı sınavı göreceksiniz. Ceza özel pratik çalışmaları her zaman bu kadar kapsamlı olmuyor, bu ceza özel pratiğini iyi değerlendirin.

En sonda şu sınavların linklerini bulacaksınız:

  • İÜHF 2014-2015 Ceza Hukuku Özel Hükümler TEK Final Soruları
  • İÜHF 2014-2015 Ceza Hukuku Özel Hükümler ÇİFT Final Soruları ve Cevap Anahtarı
  • İÜHF 2014-2015 Ceza Hukuku Özel Hükümler İKİNCİ ÖĞRETİM Final Soruları ve Cevap Anahtarı

Sınavlara ve cevaplarına geçmeden önce, sınavlardan birinden örnek olay ve soru verelim, sizi nasıl bir şeyin beklediğini görün.

OLAY: Tapu dairesinde Veznedar olarak çalışan B de memur maaşıyla geçinememektedir. Bu nedenle kaligrafi (güzel yazı) konusunda uzman arkadaşı E’nin yardımıyla bir Maliye Bakanlığı genelgesi hazırlar. E tarafından Maliye Bakanının imzasının atıldığı genelgeye göre 16 Mayıs 2015’ten itibaren geçerli olmak üzere her bir işlem başına 20 TL “hizmet bedeli” tahsil edileceği yazılıdır. B, bu genelgeyi masasının yanındaki panoya, üzerine “Görüldü. İlan Edilsin” şeklinde not düştükten sonra kendi kaşesini basarak ve imzalayarak asar. Bu ilandan bir süre sonra işlem yaptırmak için sırada bekleyen vatandaşlardan birisi, B’nin 20 TL talep etmesi üzerine ilgili genelgeyi görmek ister. B, bahsedilen panonun yanına geçer ve sırada bekleyen 9 kişiye söz konusu yazıyı göstererek 20’şer TL “hizmet bedeli” vermeleri gerektiğini söyler. G ve H de sırada bekleyenler arasındadır. Avukat G, bu gibi düzenlemelerin genelgeyle yapılmadığını bilmektedir. Nitekim panoda yer alan belgeyi inceleyen G, belgenin inandırıcı olmadığını da anlar. Ancak şehir dışında bir duruşmasına yetişmek üzere uçağını kaçırma endişesiyle hiç sesini çıkarmayarak sıradaki diğer kişiler gibi 20 TL’yi ödeyerek Tapu Müdürlüğünden ayrılır. B, H’den 100 TL alır, ancak para üstü olarak 60 TL verir; paranın üstünü saymadan cebine koyan H de Tapu Müdürlüğü’nden ayrılır.

SORU: Olayda yer alan kişilerin ceza sorumluluklarını, derslerde işlenen suçlar çerçevesinde suç inceleme yöntemine uygun olarak değerlendiriniz.

Ceza özelin bu tip soruları kanaatimizce dersin sanılandan daha zor olduğunu ortaya koyuyor. Bu tip sorularda hem kişileri, hem suçları tespit edip, bunun üzerine suç incelemesi yapacaksınız, kolay iş değil. İyisi mi bu sınavlarla yetinmeyin, bir de ceza özel hükümler pratik kitabı edinin. (Not: admin ceza özelden büte kalmış, anası ağlamıştır. Analar ağlamasın diye sizlere güzellik yapmaktadır)

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

3.sınıf derslerinden pratikleri bol bol çözmek şart. Medeni usul pratikleri olmadan geçmek zor. İnsan hakları pratik çalışmaları da sorulan olaylara nasıl yaklaşmanız gerektiğini gösteriyor. Ticareti pratik çözseniz bile anlamanız garanti değil; ama seviyorsanız ticaret hukuku pratik çalışmalarına bir uğrayın bizce…