Bugün şirin bir notla karşınızdayız… Sadece 11 sayfa! “Hukuk notu muçun çen” diye sevesimiz geldi. Arada böyle ufak notlar da paylaşıp sizi rahatlatmak istiyoruz. Deniz Ticareti ders notu; ancak çok spesifik bir not. 11 sayfada sadece navlun sözleşmesini bulacaksınız. Evet, bu not, deniz ticaretinin sadece navlun sözleşmesi konusunu içeriyor. Hatta not kısmı sadece 2-3 sayfa, gerisi tamamen kanuni düzenleme. Bu notu, konuyla ilgili mevzuatın bir araya getirilmesi ve konu hakkında da kısa bir değerlendirme yapan bir not olarak kabul edebilirsiniz.

Normalde bu kadar kısa notlara yer vermiyoruz; ancak hem sizden gelecek tepkiyi merak ettik, hem de notun tamamen öğrenciye yönelik dili ilgi çekebilir diye düşündük. Notu okursanız ne demek istediğimizi anlarsınız, eğer böyle kısa notlarla vaktimizi harcamayın diyorsanız, bizde notlar çeşit çeşit, deniz ticareti ve sigorta hukuku ders notlarının bulunduğu sayfada emrinize amade! Eğer bu not buraya yakışmaz, tiz kellesi vurula derseniz, yorumlarda belirtmeniz yeterli. Emri hümayun sadır olunur!

Navlun ne mi demek? Evet, bilemeyebilirsiniz, biz de bilmiyorduk. Hukuk Sebili’ni hukuk ders notları için açmış olsak da, metinlere sizi bilgilendirecek şeyler yazmaya da dikkat ediyoruz. Bakalım Navlun ne demekmiş:

Navlun, deniz ve nehir yolu ile taşınan eşya için, taşıma hizmeti karşılığında gemi şirketine ödenen ücret.”

Sakın ola kısa nota aldanıp deniz ticaretini umursamamazlık yapmayın. Evet çok zor bir ders değil, hatta bazı yerlerde seçmeli ders haline getirilmiş durumda; ancak siz yine de ciddiye alın. İnsanı en çok cezadan geçip hukuk tarihinden kalmak üzer ya, siz de her şeyi verip deniz ticaretinden okulu uzatmayın. Baştan işi sıkı tutun, sonra üzülmeyin.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Deniz ticareti bittiyse diğer 4. sınıf hukuk ders notlarıyla çalışılmaya devam…  İdari yargı ders notları, milletler özel hukuku notları,  miras hukuku notları, icra iflas notları ve daha fazlası Hukuk Sebili’nde!