Genel Kamu Hukuku PDF Ders Notu Linki 👇

Derste Tutulmuş Notlardan Oluşan Genel Kamu Hukuku Ders Notu

Bu Ders Notu Hakkında

Genel kamu hukuku ders notları sayfasında, genel kamu dersinin özeti niteliğinde bir ders notuyla karşınızdayız. Aslına bakılırsa genel kamu hukuku dersi, ders notlarından okunması gereken en son derslerden olabilir. Hukuk fakültesi derslerinin tümü böyle; ama bunu felsefe gibi düşünün, mutlaka kitap okumak, üzerinde düşünmek gerek. Sadece sınav başarısı için de değil, genel kamu derslerinin size genel kültür olarak çok şey katacağını düşünerek kitap okumak gerek. Yine de bugünkü genel kamu ders notu, sınav açısından faydalı olabileceğini düşündüğümüz bir çalışma.

Başak Kaya tarafından hazırlanmış bu genel kamu hukuku notu, hem bir kitap özetinin titizliğini, hem de derste tutulmuş olmanın esnekliğini yansıtıyor. Yazımı ders anlatımı şeklinde ve tarih tarih hangi derste ne anlatıldığı belirtilmiş. Ders notunda yer alan bazı konular şöyle:

 • Genel kamu hukukuna ilişkin temel kavramlar
 • Devletin doğuşu ve dönemleri
 • Yönetim biçimleri
 • Felsefi yaklaşımlar
 • Feodalite ve burjuvazi
 • Sanayi devrimi
 • Kapitalizm
 • Modern devlet
 • Egemenlik anlayışı
 • Toprak ve bürokrasi
 • Devlet toplum ilişkisi
 • Devlet ve ekonomi ilişkisi

Bunun gibi hukuk ders notları genelde öğrenci tarafından tercih ediliyor, anlatımı ve anlaşılması basit. Yine de sadece böyle notlara güvenerek sınava girmek mantıklı bir yaklaşım olmak. Hukuk dersleri, 30 sayfalık bir not okunarak anlaşılabilecek dersler değiller. Hukuk fakültesi derslerini anlamak için mutlaka hukuk ders kitapları ana kaynak olarak kullanılmalı. Genel kamu hukuku gibi bir ders için ise ders notlarından çalışmak belki sınav başarısı için faydalı olabilir; ancak öğrenmek için oldukça etkisiz bir yöntem. Hukuk fakültesindeki tüm dersler gibi, hatta onlardan daha fazla, mutlaka bir kitap okunması ve üzerinde düşünülmesi gereken bir ders genel kamu. O yüzden özellikle kamu hukuku alanında nosyonunuzu geliştirmek için iyi bir genel kamu hukuku ders kitabı edinin deriz.

Tabi kitaplara yönelik tavsiyelerimiz her zaman olduğu gibi bir kulağınızdan girip diğerinden çıkacak, siz yine ders notu arayacaksınız. Biz de aynısını yapmıştık! Zaten bu durumun farkında olduğumuz için buradayız, sizi kalitesiz ders notlarıyla uğraşmaktan kurtarmak, not okuyacaksanız da en iyi hukuk ders notlarını okumanızı sağlamak. O yüzden, illa not okuyacağız diyorsanız bu sayfadaki notla yetinmeyip, sitemizdeki diğer genel kamu ders notlarının bulunuğu sayfaya da göz atabilirsiniz. Diğer hukuk birinci sınıf dersleri için ders notları da, aynı şekilde diğer tüm hukuk dersleri için ders notları da Hukuk Sebili’ndeki ilgili sayfalarında mevcut.  

Konular bittikten sonra pratik de çözmek gerek, Hukuk Sebili’nde hukuk pratik çalışmaları da mevcut, hem de genelde hukuk fakültesi sınav soruları ve cevapları şeklinde! Genel kamu hukuku için pratik çalışmaları da sitemizde bulabileceğiniz pratiklerden. Genel kamu dışındaki tüm hukuk pratik soruları ve cevapları için ilgili sayfaya gitmeniz yeterli.

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Genel kamu hukuku, sadece hukukla değil, siyaset, tarih ve felsefeyle alakalı da bir ders. Dolayısıyla tüm bu alanlarda size faydalı olacak, aslında eğlenceli ve fakat öğrencilerin zorlandığı bir ders. Sadece ders notları bu yüzden yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

Genel Kamu Hukuku PDF Ders Notu Linki 👇

Derste Tutulmuş Notlardan Oluşan Genel Kamu Hukuku Ders Notu