Eşya Hukuku Ders Notu PDF Linki :

AÜHF Turgay Maral Eşya Hukuku Ders Notu

Bu Ders Notu Hakkında

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi efsanelerinden Turgay Maral her dersi yazar da Eşya Hukuku Ders Notu yazmaz mı? Yazmış ve harika olmuş! AÜHF öğrencilerinin zaten bildiği ve yararlandığı efsane Turgay Notlarını, tüm hukuk öğrencilerinin faydalanmasına sunuyoruz. Her zaman olduğu gibi çok kaliteli bir not, farklı kaynaklardan yararlanılmış ve özenle hazırlanmış. Eşya hukukunu ne kadar çok kaynaktan okursanız o kadar iyi, ayrıca kanunu da göz ardı etmemek lazım. Uyarı! Sınavda kanun açıksa, arkadaşınıza “kanka, eşya kanunun var mı?” diye sormayın, zira eşya kanunu diye bir şey yok! Eşya hukukuna ilişkin hükümler, Türk Medeni Kanunu’nun 4. kitabında yer alıyor.

Eşya Hukukunun en iyi notlarından biri olan bu notta şu konulara yer verilmiş:

  • Zilyetlik kavramı
  • Tapu sicili
  • Terkin
  • Tescilin hükmü
  • Tescile güvenin korunması ilkesinin
  • Devletin sorumluluğu
  • Şerhler
  • Beyanlar
  • Tapu sicilinin düzeltilmesi

Notta sadece konular yok, aynı zamanda konularla ilgili bir çok pratik de var. Konuyu çalışıp hemen üstüne pratiğini çözmeyi sevenler için bu not, hem konu hem pratik ihtiyacınızı karşılıyor. Pratiklerden bir örneği buraya koyalım:

1 yıl için yurt dışına giden T, işlerini yürütmesi için arkadaşı E’ye vekâletname vermiş ve arabasını kullanması için ona bırakmıştır. İşten çıkartılan E, yerine koyabileceği düşüncesiyle T’nin İ bankasındaki tüm parasını çekmiş ve ayrıca arabayı A’ya satmıştır. A, arabanın mülkiyetini kazanmış mıdır?

Cevaplamaya çalışsak ne derdik? Emin sıfatıyla zilyetlik araştırması yapmak gerekiyor herhalde. Yoksa vekaletnamenin niteliğine mi bakmamız gerekiyor? Neyse, biz fakülteyi bitireli çok oldu, notu paylaşması bizden, çalışıp doğru cevabı bulması sizden!

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Eşya Hukuku ders notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Eşya Hukuku Ders Notlarına göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Eşya Hukuku Pratikleri de sitemizde mevcut.

Eşya Hukukunu halletiyseniz, diğer 3. Sınıf Ders Notlarına geçebilirsiniz. Eşya Hukuku dışında Borçlar Özel, Ceza Özel, Eşya Hukuku, Kamu Maliyesi ve Vergi Hukuku, Medeni Usul Hukuku, İnsan Hakları Hukuku ve Ticaret Hukuku ders notları ilgili başlıklara yüklendi. 3. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Anayasa hukuku, hukuk fakültesinin en temel ve belki de zor derslerinden biri. Daha 1.sınıfta neye uğradığınızı şaşırtabilir! Bunun önüne geçmek için, anayasa hukuku derslerini takip etmek ve sitemizdeki anayasa hukuku ders notları sayfasını yakından takip etmek önemli. Sadece ders notları ise yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

Eşya Hukuku Ders Notu PDF Linki :

AÜHF Turgay Maral Eşya Hukuku Ders Notu