Hukuk Sebili yeni bir hizmetle daha karşınızda! Hukuk 1. sınıf ders notları toplu listesini sizlere sunuyoruz. Bu sayfada, hukuk 1. sınıf derslerine ilişkin paylaşılan tüm ders notlarını bulabileceksiniz. Aslında 1. sınıf hukuk ders notları linkine tıkladığınızda da tüm notları görebiliyorsunuz; ancak sayfa değiştirmek yerine, tek sayfada aşağı kaydırarak ulaşmak isteyenler için tek sayfada toparlamanın faydalı olacağını düşündük. 💪 Sitemizde paylaştığımız hukuk ders notlarını sınıf sınıf kategorilendirdiğimiz yazılar yazalım dedik. Böylece tek bir sayfadan, o sınıfın tüm notları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Yeni notları ekledikçe de bu listeleri güncelleyeceğiz ve sizlere ulaşım kolaylığı sağlayacağız 😉 

Hukuk ders notlarını, daha doğrusu en iyi hukuk ders notlarını sizlere ulaştırmak için yaklaşık 1 senedir çalışıyoruz. Siteye koyduğumuz not sayısı gün geçtikçe artmıyor; çünkü en başta notları koyarken ciddi bir eleme yaptık ve sitemize her notu kabul etmiyoruz. Yine de yeni notları sürekli gözden geçiriyoruz ve daha sonra paylaşılmak üzere arşivliyoruz. Yakında arşivleri açacağız ve yeni notları siteye ekleyeceğiz! 😍

2020-2021 okul uzatma sezonu… şey yani güz dönemi hazırlıkları kapsamında kitap tavsiyelerimizi sizinle paylaşmıştık:

Hukuk 1. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi Hukuk 2. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi
Hukuk 3. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi Hukuk 4. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi

Kitaplarınızı aldıysanız, şimdi sıra kitaplara yardımcı olacak ders notlarını bulmaya geldi. O yüzden hukuk 1. sınıf ders notları yazısını yazıyoruz! Biliyorsunuz, ders notları kitapların yerini asla tutmaz! Ders Notundan Hukuk Çalışmak başlıklı yazımızda gerekçelerimizi sıralamıştık. Yine de hukuk ders notlarının, hukuk öğrencileri için faydalı bir kaynak olabileceğini de kabul ediyoruz, buna ilişkin açıklamalar için de Hukuk Ders Kaynakları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Hukuk ders notlarının öğrenci için faydalı bir kaynak olduğunu düşündüğümüze göre, hukuk ders notlarına ulaşımınızı kolaylaştırmak için de elimizden geleni yapıyoruz. Aşağıda, Hukuk Sebili’nde yayımlanan tüm hukuk fakültesi 1. sınıf ders notları tam listesini bulabileceksiniz. İstediğiniz notun linkine tıklayarak, ilgili notun sayfasına ulaşabilir ve bilgisayarınıza veya telefonunuza indirebilirsiniz! Yeni notlar eklendikçe ilgili dersi güncelleyeceğiz, böylece hukuk 1. sınıf ders notları listesi hep güncel kalacak!

 


 

HUKUK 1. SINIF DERS NOTLARI

ANAYASA HUKUKU

 

1. AUZEF 2020 Anayasa Hukuku Ders Notu

“Notun tasarımı gayet iyi ve kolay okunabiliyor. Ayrıca akademik bir kitap olmadığı ve doğrudan öğrencinin sınav sorumluluğuna yönelik hazırlandığı için çok akıcı. Mesela dipnotlar yok! O yüzden hem bir kitaptan alabileceğiniz çoğu şeyi veriyor, hem de anlaşılır tarzı sayesinde okuyanı yormadan konuları öğrenmesini sağlıyor.”

GENEL KAMU HUKUKU

 

1. Genel Kamu Hukuku Ders Notu – Kapsamlı Genel Kamu Hukuku Notu 

“Genel kamu hukuku ders notu sayfamızdaki notlar arasından en iyilerinden biriyle karşınızdayız. Bu sayfadaki genel kamu hukuku ders notu tam 170 sayfa. Bundan daha ince kitaplar var! Ders notunun sadece sayfa sayısı fazla değil, içeriği de oldukça sağlam. Anlatım tarzı olarak da diğer ders notlarından farklı. Özensiz, cümle ve anlam düşüklükleri olan notlar gibi değil bu genel kamu notu. O yüzden bu ders notunu okumak, anlamak ve bilgilenmek diğerlerine göre daha kolay oluyor.”

 

HUKUK BAŞLANGICI (HUKUKA GİRİŞ)

 

1. Kapsamlı ve Titiz Hukuka Giriş Ders Notu 

“Hukuk başlangıcı ders notları sayfamızda harika bir notla karşınızdayız. Bu sayfadaki hukuk başlangıcı ders notu, bizim de bugüne kadar paylaştığımız en kapsamlı ve en titiz hazırlanmış not diyebiliriz. Yer yer şemalara ve şekillere de yer veren notun anlatımı da sade. ”

 

2. İÜAUZEF Hukukun Temel Kavramları Notu

“Hukuk başlangıcının “hukukun temel kavramları” olarak adlandırıldığı bir hukuk başlangıcı ders notu ile karşınızdayız. İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi tarafından yayınlanan bu ders notu, İstanbul Hukuk’tan Sabahattin Nal Hocamız tarafından hazırlanmış. Akış ve anlatım olarak ders kitabı ile ders notu arasında bir yerde bulunduğunu söyleyebiliriz; ancak hacim olarak tabi ki bir kitap hacminde: 318 sayfa! Hukuk başlangıcı, yani hukukun temel kavramları dersinde öğrenilecek kavramlar, diğer tüm derslerde kullanacağınız kavramlar olacak.”

 

3. Hukuk Başlangıcı Vize Konuları Özet Notu

“Buradaki hukuk başlangıcı ders notu, hukuk fakültesi öğrencileri tarafından, hukuk fakültesi için hazırlanmış. 2 parçalı bir serinin ilk parçası. Bu notta, dersleri dönemlik olanlar ilk dönem konularını, senelik olanlar ise vize öncesi konuları bulacaklar.” Final konularının notu ise hemen aşağıda 👇👇👇

 

4. Hukuk Başlangıcı Final Konuları Özet Notu 

“Bir üstteki notun devamı niteliğinde olan bu hukuk başlangıcı ders notu, hukuk fakültesi öğrencileri tarafından, hukuk fakültesi öğrencileri için hazırlanmış. 2 parçalı bir serinin ikinci parçası. Bu notta, dersleri dönemlik olanlar ikinci dönem konularını, senelik olanlar ise vize sonrası konuları bulacaklar.”

 

5. Hukuka Giriş Tüm Konuların Özeti

“Tasarım olarak gördüğümüz en güzel notlardan biri, hakkını teslim etmek gerek! Vurgular, başlıklar, italik yazılar çok başarılı kullanılmış. 22 sayfalık kısa bir özet notu niteliğinde. Tüm konuları içeriyor ve her konu hakkında kısa özet bilgiler verilmiş.”


 

İKTİSAT (lol)

 

1. İktisat Soruları ve Konu Özetleri Ders Notu

“Bu sayfadaki ders notu, Yigithan Erim tarafından hazırlanmış. Çok kapsamlı bir ders notu değil. Yine de ders notu kötü bir not sayılmaz. Özellikle özet olarak faydalanmak için ideal bir not. Diğer ders notlarımızdan çalışıp bu ders notu ile tekrar yapmanız faydalı olabilir.”

 

2. Anadolu Üniversitesi İktisat Ders Notu

“Bu sayfadaki ders notu, Anadolu Üniversitesi için hazırlanmış notlardan biri. Akademisyen hocalar tarafından hazırlandığı için içerik olarak çok kaliteli. Anadolu Üniversitesi’nin diğer notlarını da biliyorsanız, sadece içerik olarak değil tasarım olarak da çok kaliteli olduklarını biliyorsunuzdur. Buradaki 180+ sayfalık bu iktisat ders notu da Anadolu Üniversitesi kalitesini ortaya koyan bir ders notu. 300-400 sayfalık kitaplar yerine bu ders notunu okumayı tercih edebilirsiniz. Zaten bu ders notunun da 180 sayfa olduğuna bakmayın, çok fazla şekiller ve ek açıklamalar olduğu için sayfa sayısı artmış.”

 

3. İstanbul Hukuk İktisat Ses Kaydı Notu

“Bu İktisat Ders Notu, 2019 yılı bahar dönemi derslerinin ses kaydı içeriklerinden oluşuyor. Parça parça yayınlanan notları bir araya getirdik ve yaklaşık 60 sayfalık bir not ortaya çıktı. İkinci dönem için yeter de artar!”

 

4. İktisat Kitap Özeti Ders Notu PDF

“Hukuk Sebili, genelde takındığı iddialı tavrını iktisat notları konusunda bir kenara bırakıyor. Diğer derslerde el yazısı notlara tamamen karşı olmamıza rağmen iktisatta her türlü notun başımızın üstünde yeri var. Mümkün olduğunca kaliteyi çok düşürmemeye çalışıyoruz; ama söz de veremiyoruz… Tüm bu zorluklar arasında bulduğumuz iktisat notlarından biri, bir kitap özeti notu ve maalesef el yazısı. Biz notu çok daha kötü bir durumda aldık ve üstün(!) editleme yeteneklerimizle biraz daha okunur hale getirmeye çalıştık. Başarılı olduk mu bilemiyorum.”


MEDENİ HUKUK

 

1. Medeni Hukukun Tüm Konuları Ders Notu

“Bu ders notu medeni hukukunun tüm konularını kapsıyor. Bazıları konuları bölerek çalışmayı sevse de, aynı dersin farklı konularını bir arada çalışmanın da önemli olduğunu söylemek gerekir. Hukuka yönelik bütüncül bir yaklaşımı sağlayan, bunu mümkün kılan bağlantıları kurabilmek önemli. O yüzden konuları ayrı ayrı anlatan notlarla birlikte, topluca anlatan ders notlarının da önemli olduğu söylemek gerekir. Bu ders notu da, medeni hukukun tüm konularını topluca ve kapsamlı ele almak konusunda harika bir iş çıkarıyor!”

 

2. Kapsamlı Aile Hukuku Ders Notu

“Medeni hukuk kendi içinde bölünüyor, bu bölümlerden birisi aile hukuku. Bir çok ders notu tüm konuları bir arada ele alıyor, hem temel kavramları, hem aile hukukunu, hem tüzel kişileri anlatıyor. Bu ders notu ise sadece aile hukukunun konularına değiniyor. 50 sayfadan fazla aile hukuku anlatıldığı için, tüm konuları kapsadığını söylemek mümkün.”

 

3. Oğuzman Gerçek Kişiler Özeti

“Bu not, Kemal Oğuzman Medeni Hukuk kitabının Gerçek Kişiler bölümünün özeti niteliğinde. Nottaki konu başlıkları şöyle:

 • Kişiliğin başlangıcı
 • Kişiliğin sona ermesi
 • Hak ehliyeti
 • Fiil ehliyeti
 • Kişisel hal
 • Kişiliğin korunması

Yüzden fazla sayfa, bu notta 34 sayfaya sığdırılmış. Sayfa sayısını az görüp bu nottan şüphe etmenize gerek yok. Medeni Hukuk ders notu deyince ilk akla gelmesi gereken notlardan biri bu. İçiniz rahat bir şekilde çalışabilirsiniz.”

 

4. Oğuzman Tüzel Kişiler Özet Notu

“Bu not, Kemal Oğuzman Medeni Hukuk kitabınınTüzel Kişiler bölümünün özeti niteliğinde. Nottaki konu başlıkları şöyle:

 • Tüzel kişi kavramı
 • Tüzel kişilerin hak ehliyeti
 • Tüzel kişilerin sona ermesi
 • Dernekler
 • Derneklerin kuruluşu
 • Dernek üyeliği
 • Vakıflar
 • Vakıfların kuruluşu
 • Vakıf senedi

Mütevazi, 24 sayfalık bir not; ama sayfa sayısı sizi yanıltmasın. Önceki özetlerde olduğu gibi bu özet not da çok faydalı olacak.  Medeni Hukuk ders notu deyince ilk akla gelmesi gereken notlardan biri bu. Kitabın kendisini çalışmak kadar verimli olmasa da, kitabı edinemeyenlerin fikir sahibi olmasını sağlayacaktır. İçiniz rahat bir şekilde çalışabilirsiniz.”

 

5. Oğuzman Temel Kavramlar Özet Notu

“Bu not, Kemal Oğuzman Medeni Hukuk kitabının Temel Kavramlar bölümünün özeti niteliğinde. Nottaki konu başlıkları şöyle:

 • Kamu hukuk özel hukuk ayrımı
 • Medeni hukukun anlamı
 • Medeni hukukun kaynakları ve normları
 • Medeni hukuk kurallarının uygulanması
 • Hak kavramı
 • Hak türleri
 • Hakların kazanılması
 • Hakkın kötüye kullanılması
 • Hakların korunması

Not 30 sayfa civarında ve hiç eksik yanı yok gibi. Tasarımsal olarak ufak tefek kusurları var; ama içerik çok sağlam. Tabi sizler hocanın kitabını alıp tamamını okuyacaksınız, biliyoruz, eminiz, %100 çalışıyor! Ama siz yine de tekrar amaçlı da olsa bu nota göz atın, pişman olmazsınız.”

 

6. İÜHF Medeni Hukuk Ses Kaydı Notu

“Medeni hukuka ilişkin bulunabilecek en iyi ders notlarından birisi ise şüphesiz İÜHF’deki bir grup öğrencinin ses kaydı notu alarak hazırladığı notlar. Normalde her iletide tek not paylaşıyoruz; ancak Medeni Hukuk ders notları çok fazla olduğu için, 2019 yılında İÜHF öğrencileri tarafından hazırlanan 3 ayrı ses kaydı notunu bu ileti altında paylaşacağız. Konuları neredeyse paralel, sadece anlatan hocalar farklı. Hepsini inceleyip tarzınıza en uygun olanına çalışabilirsiniz. Bölüm bölüm paylaşılan notları birleştirip tek bir not haline getirdik. Hepsi bir kitap derinliğinde!”

 

7. Soybağı ve Aile İlişkileriye İlgili Kapsamlı Not

“Medeni hukuk ders notu kavramı o kadar çeşitlenmiş ki, artık piyasada konu konu not bulmak mümkün. Bugünkü notumuz da medeni hukukun önemli ve oldukça da keyifli iki konusuna ilişkin: Soybağı ve vesayet.”


 

ROMA HUKUKU

 

1. Roma Tarihi, Roma Hukuku Temel Kavramları

“Karine Hukuk isimli bir grup tarafından hazırlanan roma hukuku ders notu, roma hukuku tarihine, roma hukukunun temel kavramlarına ve roma usul hukukuna yer veriyor. Kalabalık bir grup tarafından hazırlandığı için, oldukça iyi bir not olmuş. Hazırlayan arkadaşların emeğine sağlık.”

 

2. Roma Borçlar Hukuku Ders Notu

“Roma hukukunun en önemli konusunu ele alan ve kapsamlı olarak 32 sayfada anlatan bu roma hukuku ders notunda şu konu başlıkları mevcut:

 • Roma borçlar hukukunun önemi
 • Roma borçlar hukukunun genel hükümleri
 • Roma borç ilişkisinin tarafları
 • Romada borçlunun sorumluluğu
 • Roma borçlar hukukunda kusur kavramı
 • Roma borçlar hukukunda zarar ve tazminat
 • Roma borçlar hukukunda borçların sona ermesi
 • Roma borçlar hukukunun özel hükümleri
 • Roma borçlar hukukunda ayni akitler
 • Roma borçlarda rızai akitler
 • Roma borçlar hukukunda akit benzerleri”

 

3. İÜHF 2019 Roma Hukuku Ses Kaydı Notu PDF

“Roma Hukuku ses kaydı notları, Medeni Hukuk ses kaydı notlarında olduğu gibi, tek numaralı, çift numaralı ve ikinci öğretim öğrencileri tarafından ayrı ayrı tutulmuş. Burada da 3 nota bir arada yer vereceğiz, siz içlerinden beğendiğinizi seçebilirsiniz. İçerikler neredeyse tamamen aynı:

 

4. Roma Hukuku Tüm Konuların Genel Özeti

“Roma hukukunun tüm konularının genel bir özeti niteliğinde olan bu not, bir öğrenci tarafından tutulmuş. Kendisi için özet niteliğinde karalamalar yaparken “bu kadar yazdım, biraz düzenleyeyim de insanlara da faydası olsun” demiş gibi geliyor. Tasarımsal ve dil olarak çok akademik değil; ancak öğrenci gözünden roma hukukunun nasıl anlaşıldığını göstermesi açısından oldukça faydalı olabilir.”


YÖK ORTAK DERSLER

1. Yabancı Dil – İstanbul Ü. ve Atatürk Ü. Yabancı Dil Ders Notları I-II

2. Tarih – İstanbul, Anadolu ve Atatürk Ü. Tarih Ders Notları I-II

3. Türk Dili – İstanbul, Anadolu ve Atatürk Türk Dili Ders Notları I-II