Hukuk Sebili toplu ders notları listeleri devam ediyor! En iyi ders notlarını ayıklayıp koyduğumuz gibi, şimdi bir de tüm notlara bir arada ulaşabilin diye, sınıf sınıf not listeleri oluşturmaya başladık. Yakında sizin yerinize sınava da gireriz 😂 Bugünkü yazıda, hukuk 2. sınıf ders notları toplu listesini sizlere sunuyoruz. Bu sayfada, paylaşılat tüm hukuk 2. sınıf notları ve bunlara ilişkin kısa bilgiler bulabileceksiniz.

Aslında 2. sınıf hukuk ders notları linkine tıkladığınızda da tüm notları görebiliyorsunuz; ancak sayfa değiştirmek yerine, tek sayfada aşağı kaydırarak ulaşmak isteyenler için tek sayfada toparlamanın faydalı olacağını düşündük. 💪 Sitemizde paylaştığımız hukuk ders notlarını sınıf sınıf kategorilendirdiğimiz yazılar yazalım dedik. Böylece tek bir sayfadan, o sınıfın tüm notları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Yeni notları ekledikçe de bu listeleri güncelleyeceğiz ve sizlere ulaşım kolaylığı sağlayacağız 😉 

Hukuk ders notlarını, daha doğrusu en iyi hukuk ders notlarını sizlere ulaştırmak için yaklaşık 1 senedir çalışıyoruz. Siteye koyduğumuz not sayısı gün geçtikçe artmıyor; çünkü en başta notları koyarken ciddi bir eleme yaptık ve sitemize her notu kabul etmiyoruz. Yine de yeni notları sürekli gözden geçiriyoruz ve daha sonra paylaşılmak üzere arşivliyoruz. Yakında arşivleri açacağız ve yeni notları siteye ekleyeceğiz! 😍

Dönemin ilk haftasında kitap tavsiye listelerini paylaşmıştık, bunları bir daha hatırlatalım:

Hukuk 1. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi Hukuk 2. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi
Hukuk 3. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi Hukuk 4. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi

Kitaplarınızı aldıysanız, şimdi sıra kitaplara yardımcı olacak ders notlarını bulmaya geldi. O yüzden hukuk 2. sınıf ders notları yazısına geçelim artık! Bu yazıda da bir hatırlatma yapalım: hukuk ders notları kitapların yerini asla tutmaz! Ders Notundan Hukuk Çalışmak başlıklı yazımızda gerekçelerimizi sıralamıştık. Yine de hukuk ders notlarının, hukuk öğrencileri için faydalı bir kaynak olabileceğini de kabul ediyoruz, buna ilişkin açıklamalar için de Hukuk Ders Kaynakları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Hukuk ders notlarının öğrenci için faydalı bir kaynak olduğunu düşündüğümüze göre, hukuk ders notlarına ulaşımınızı kolaylaştırmak için de elimizden geleni yapıyoruz. Aşağıda, Hukuk Sebili’nde yayımlanan tüm hukuk fakültesi 2. sınıf ders notları tam listesini bulabileceksiniz. İstediğiniz notun linkine tıklayarak, ilgili notun sayfasına ulaşabilir ve bilgisayarınıza veya telefonunuza indirebilirsiniz! Yeni notlar eklendikçe ilgili dersi güncelleyeceğiz, böylece hukuk 2. sınıf ders notları listesi hep güncel kalacak!

 


 

HUKUK 2. SINIF DERS NOTLARI

BORÇLAR HUKUKU GENEL HÜKÜMLER

1. İÜHF Not Bankası Borçlar Genel Notu

“Borçlar Hukuku fakültede en çok çalışılan derslerden biri. Çok çalışkan öğrencilerden bazıları, çalışmalarının meyvelerini diğerlerinin de istifadesine sunmuş. Bunlardan biri de Mehmet Kasım Dağlı. Bu kardeşimiz gece gündüz dememiş, Borçlar Hukuku ile yatıp kalkmış ve tam 164 sayfa borçlar genel ders notu hazırlamış! Öğrenciliği boyunca 164 sayfa kitap okumamış hukukçuları düşününce, bir hukuk fakültesi öğrencisinin 164 sayfa not yazmasının değeri iyice anlaşılıyor…”

 

CEZA HUKUKU GENEL HÜKÜMLER

1. Ceza Hukuku Uygulama Rehberi

Bugün paylaştığımız not aslında bir ceza genel ders notu değil, bir ceza genel ders kitabı. Biz Hukuk Sebili olarak kitap pdf’leri yayınlamayı doğru bulmuyoruz. Para ile satılan kitapların, yazarının izni olmadan çeşitli sitelerde paylaşıldığını görüyoruz ve hukukçuların bunun tasvip etmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizim paylaştığımız kitap ise herkesin kullanımına açık olarak İÜHF Ceza Hukuku Anabilim Dalı sayfasında yayınlanan Prof. Dr. Adem Sözüer Ceza Hukuku Uygulama ve Pratik Soru Çözüm Rehberi.

 


 

İDARE HUKUKU

1. Şemalarla İdare Hukuku Ders Notu

Hukuk gibi çok sözel alanlara şekil şukul yapıp katkı sağlayan insanlara saygımız sonsuz! Bugünkü idare hukuku ders notu, idare hukukunu neredeyse tamamen şemalar üzerinden anlatmış. Not İbrahim Akdoğan ve Burak Çelikkol tarafından hazırlanmış. Not tarihi de 2019, yani oldukça güncel bir not. Son değişikliklerin bir çoğunu içeriyor. Zaten notu okumaya başladığınızda nottan çıkamayacaksınız. Sürekli yazı görmekten uyuşmuş gözlerimiz ve beyinlerimiz, böyle renkli, cıvıl cıvıl notları görünce bayram ediyor!

 


 

HUKUK FELSEFESİ VE SOSYOLOJİSİ

1. Hukuk Felsefesi Bazı Sorular ve Kavramlar

Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi notlarında bugün çok kapsamlı olmamakla birlikte, farklı konular üzerinde düşünmenizi sağlayacak bir not sunuyoruz. Mert Ümit Aslan tarafından hazırlanan bu Hukuk Felsefesi ders notu, hukuk felsefesine ilişkin bazı teorik sorular ve cevaplarıyla, hukuktaki bazı teori ve akımlara yer veriyor. Diğer hukuk felsefesi ders notlarından oldukça farklı bir tarzı var. Teorik bir anlatımla konuları sunmak yerine, birazdan aşağıda vereceğimiz konular hakkında doğrudan sorular sormuş ve bunların cevaplarını vermiş. Böylece sadece konu hakkında bilgi vermekle kalmamış soruların nasıl cevaplandırılması gerektiğine dair de bir fikir edinmemizi sağlamış. Bu çalışma için hem ders notu hem pratik çalışma desek yeridir!

 


 

HUKUK TARİHİ

1. AÜHF Turgay Maral Hukuk Tarihi 1.Dönem Notu

Hukuk Tarihi ders notu kategorimizde bugün,  Ankara Hukuk’un efsanesi Turgal Maral Hukuk Tarihi Ders Notu var! Neredeyse her derse ilişkin içerik üretmiş olan Turgay Maral, Hukuk Tarihi dersini de göz ardı etmemiş, iyi de yapmış! Notunu 1.dönem ve 2.dönem olarak hazırlayan Maral’ın notunu biz de 1.dönem ve 2.dönem olarak ayrı ayrı yayınladık.

 


MİLLETLERARASI GENEL HUKUK

1. Anadolu Ü. Uluslararası Hukuk I Ders Notu

Milletler Genel ders notu konusunda bir istisna yapacağız. Bugün ilk dönemini paylaştığımız not aslında bir not değil, bir kitap. Anadolu Üniversitesi tarafından hazırlanan kitap, öğrencilerin erişimine sunulmuş. Alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlandığı için hiç bir eksiği yok. Ayrıca açıköğretim öğrencilerinin çok olduğu Anadolu Üniversitesi, notun ilgi çekici olmasını sağlamışlar.