Hukuk Sebili toplu ders notları listeleri devam ediyor! 1. sınıf ve 2. sınıf için paylaştığımız not listelerine rağbet oldu, o yüzden arayı çok açmadan hukuk 3. sınıf ders notları listesini de yayınlayalım dedik 👍 Bugünkü yazıda, hukuk 3. sınıf ders notları toplu listesini sizlere sunuyoruz. Bu sayfada, paylaşılan tüm hukuk 3. sınıf ders notları ve bunlara ilişkin kısa bilgiler bulabileceksiniz.

Aslında hukuk 3. sınıf ders notları linkine tıkladığınızda da tüm notları görebiliyorsunuz; ancak sayfa değiştirmek yerine, tek sayfada aşağı kaydırarak ulaşmak isteyenler için tek sayfada toparlamanın faydalı olacağını düşündük. 💪 Sitemizde paylaştığımız hukuk ders notlarını sınıf sınıf kategorilendirdiğimiz yazılar yazalım dedik. Böylece tek bir sayfadan, o sınıfın tüm notları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Yeni notları ekledikçe de bu listeleri güncelleyeceğiz ve sizlere ulaşım kolaylığı sağlayacağız 😉 

Hukuk ders notlarını, daha doğrusu en iyi hukuk ders notlarını sizlere ulaştırmak için yaklaşık 1 senedir çalışıyoruz. Siteye koyduğumuz not sayısı gün geçtikçe artmıyor; çünkü en başta notları koyarken ciddi bir eleme yaptık ve sitemize her notu kabul etmiyoruz. Yine de yeni notları sürekli gözden geçiriyoruz ve daha sonra paylaşılmak üzere arşivliyoruz. Yakında arşivleri açacağız ve yeni notları siteye ekleyeceğiz! 😍

Dönemin ilk haftasında kitap tavsiye listelerini paylaşmıştık, bunları bir daha hatırlatalım:

Hukuk 1. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi Hukuk 2. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi
Hukuk 3. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi Hukuk 4. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi

Kitaplarınızı aldıysanız, şimdi sıra kitaplara yardımcı olacak ders notlarını bulmaya geldi. O yüzden hukuk 3. sınıf ders notları yazısına geçelim artık! Bu yazıda da bir hatırlatma yapalım: hukuk ders notları kitapların yerini asla tutmaz! Ders Notundan Hukuk Çalışmak başlıklı yazımızda gerekçelerimizi sıralamıştık. Yine de hukuk ders notlarının, hukuk öğrencileri için faydalı bir kaynak olabileceğini de kabul ediyoruz, buna ilişkin açıklamalar için de Hukuk Ders Kaynakları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Hukuk ders notlarının öğrenci için faydalı bir kaynak olduğunu düşündüğümüze göre, hukuk ders notlarına ulaşımınızı kolaylaştırmak için de elimizden geleni yapıyoruz. Aşağıda, Hukuk Sebili’nde yayımlanan tüm hukuk fakültesi 3. sınıf ders notları tam listesini bulabileceksiniz. İstediğiniz notun linkine tıklayarak, ilgili notun sayfasına ulaşabilir ve bilgisayarınıza veya telefonunuza indirebilirsiniz! Yeni notlar eklendikçe ilgili dersi güncelleyeceğiz, böylece hukuk 3. sınıf ders notları listesi hep güncel kalacak!

 


 

HUKUK 3. SINIF DERS NOTLARI

BORÇLAR HUKUKU ÖZEL HÜKÜMLER

1. İÜHF 2019 Borçlar Özel Ses Kaydı Notu

Borçlar Özel Ders Notu sayfasındaki notlardan belki de en iyisi, İÜHF derslerinde alınan ses kayıtlarından oluşturulan ses kaydı notları. Piyasadaki kalitesiz notlara ve başkalarının emeğini sömüren notçulara karşı bir tepki olarak öğrencilerin başlattığı bir not hareketi var. İÜHF gönüllü öğrencileri, derslerde ses kaydı alıp notlaştırıyorlar ve bunları ücretsiz olarak bizlerle paylaşıyorlar. İşte bu notlardan biri de 2018-2019 Bahar Borçlar Özel Ders Notu. Bu not, ikinci dönem konularının tamamını kapsıyor. Doğrudan hocanın söylediklerinin dökümü olduğu için, öğrenci notunda olabilecek hatalar en aza indirilmiş durumda diyebiliriz. Ayrıca derste özellikle üstünde durulan yerlerin hangileri olduğunu anlamak için de oldukça faydalı. Derse girmenin yerine geçemez; ama giremeyen için de bundan iyisi olamaz.

 

CEZA HUKUKU ÖZEL HÜKÜMLER

1. İÜHF 2019 Ceza Özel Ses Kaydı Notu

Ceza Özel Ders Notu sayfasındaki notlardan birisi İÜHF derslerinde alınan ses kayıtlarından oluşturulan ses kaydı notları. Piyasadaki kalitesiz notlara ve başkalarının emeğini sömüren notçulara karşı bir tepki olarak öğrencilerin başlattığı bir not hareketi var. İÜHF gönüllü öğrencileri, derslerde ses kaydı alıp notlaştırıyorlar ve bunları ücretsiz olarak bizlerle paylaşıyorlar.

İşte bu notlardan biri de 2018-2019 Bahar Ceza Özel Ders Notu. Bu not, ikinci dönem konularının tamamını kapsıyor. Doğrudan hocanın söylediklerinin dökümü olduğu için, öğrenci notunda olabilecek hatalar en aza indirilmiş durumda diyebiliriz. Ayrıca derste özellikle üstünde durulan yerlerin hangileri olduğunu anlamak için de oldukça faydalı. Derse girmenin yerine geçemez; ama giremeyen için de bundan iyisi olamaz.

 


 

EŞYA HUKUKU

 

1. İÜHF Eşya Hukuku Ses Kaydı Notu

İÜHF gönüllü öğrencileri, ders notu konusunda yardımımıza koşmaya devam ediyor! 2018-2019 yılında derslerin ses kaydını alıp bunları nota dönüştüren ve ücretsiz olarak herkesin kullanımına sunan öğrencilerin hazırladığı notlardan biri de eşya hukuku ders notu. Eşya Hukukunun ikinci dönem tüm konuları kapsayan bu notta, derste işlendiği haliyle eşya hukukunun en önemli hususlarını bulacaksınız. Hocanın vurguladığı noktalar özellikle sınav sorumluluğu açısından faydalı olacaktır.

 


KAMU MALİYESİ VE VERGİ HUKUKU

1. AÜHF Turgay Kamu Maliyesi Ders Notları

Dersin adı Kamu Maliyesi. Vergi hukuku değil, kamu maliyesi ve vergi hukuku değil, sadece kamu maliyesi. AÜHF’de verilen ders için en iyi kamu maliyesi ders notu hangisi olabilir? Tabi ki Turgay Maral notu! En iyi hukuk ders notlarını barındıran sitemizi takip eden herkes, artık Turgay’ı tanıyordur. Bir AÜHF efsanesi olan Turgay, bir çok ders için hazırladığı ayrıntılı ve kitap değerinde ders notlarından birini de kamu maliyesi dersi için hazırlamış. Bu not, Turgay’ın diğer notlarının aksine biraz daha kısa; ancak yine de kamu maliyesi dersinin tüm konularını içeren bir ders notu olduğunu söyleyebiliriz. Ders notunun 2 bölümden oluştuğunu söyleyelim. İki bölümün linkini de aşağıda bulabilirsiniz:

AÜHF Turgay Kamu Maliyesi Ders Notu 1

AÜHF Turgay Kamu Maliyesi Ders Notu 2

 


 

MEDENİ USUL HUKUKU

1. Medeni Usul Kapsamlı Ders Notu

Medeni Usul Hukuku kitaplarının hacminden ve bu hacmin ders notlarına da yansıdığından daha önce bahsetmiştik. Yine bu bağlamda hem hacmiyle hem kalitesiyle tatmin edici olan bir Medeni Usul Hukuku ders notu ile daha karşınızdayız. Bu not hatırı sayılır bir hacme sahip, tam 75 sayfa. Bu 75 sayfaya, gerekli yerlerde ayrıntılar da verilere, Medeni Usul Hukukunun tüm konuları sığdırılmış. Başlıklandırmalar, yazım tarzı, anlatım biçimi… Öğrencinin ihtiyacını her anlamda karşılamak için hazırlanmış, adeta kitap gibi bir not.

 

 

5. İÜHF Medeni Usul Ses Kaydı Notu

İÜHF gönüllü öğrencileri tarafından oluşturulan ses kaydı notları Medeni Usul Hukuku ders notu olarak da karşınızda! Acımasız not piyasasına karşı bir hareket olarak başlayan ve İÜHF gönüllülerinin yürüttüğü bu proje kapsamında bir çok dersin ses kaydı alındı ve bunlar notlaştırıldı. Bu kapsamda ortaya çıkan notlardan biri de Medeni Usul Hukuku ders notu oldu. Derste anlatılanların bire bir işlenmesi dolayısıyla ders için kitaptan sonra en iyi kaynak olduğu rahatlıkla söylenebilir.

 

6. AÜHF Medeni Usul Turgay Notu

Bir çok temel derse olduğu gibi, Medeni Usul Hukuku Ders Notu deyince de ilk akla gelen isimlerden biri Ankara Hukuku efsanesi Turgay notu. AÜHF’de öğrenci olduğu sırada ders notları hazırlayan Turgay Maral, bunu iş olsun diye, sınavı geçeyim yeter diye yapmamış. Bütün notlarını oldukça titiz bir şekilde ve üzerinde çalışarak hazırlamış. Konuları hafta hafta takip ederek ve nota da hangi haftada neler işlendiğini yazarak çalışmayı kolaylaştırmış. Tasarım olarak da çok rahat okunabilen, yer yer renklendirmeler ve şemalar olan bir not. Ayrıca sadece derste tutulan notlarla yetinmemiş, bir çok kaynaktan yararlanmış ve bu kaynakları da notta belirtmiş.

 


İNSAN HAKLARI HUKUKU

1. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin Kapsamı

Hukuk Sebili olarak piyasadaki notlardan en iyilerini bulmak gibi bir misyonumuz olduğunu biliyorsunuz. Bugün ise farklı bir şey yapıyoruz ve insan hakları ders notları sayfasında Hukuk Sebili tarafından yazılan bir not ile karşınıza çıkıyoruz! Aşağıdaki insan hakları hukuku ders notu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi sistemine ilişkin en iyi kitaplardan biri olan David Harris, Michael O’Boyle ve Colin Warbrick tarafından yazılan, Mehveş Bingöllü Kılcı ve Ulaş Karan tarafından tercüme edilen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Hukuku kitabının “Kapsam” başlıklı ilk bölümünün (s.1-38) özetidir. İlerleyen zamanlarda aynı kitabın “Kabul Edilebilirlik Şartları” başlıklı bir bölümünün özetini daha insan hakları hukuku ders notları sayfamızda paylaşacağız.

 

 


 

TİCARET HUKUKU

1. Ticaret Tüm Konuları ve Test Soruları

Ticaret hukukunu nereden, nasıl çalışacağınızı düşünedurun. Ya da durmayın, biz size söyleyelim: Ticaret Hukuku bu nottan çalışılır! Not olup olmadığından da çok emin değiliz. Tam 311 sayfa ve yazım düzenine baktığımızda, sanki bir kitap taslağı olarak hazırlanmış; ancak sonradan basımından vazgeçilerek not olarak öğrencilere sunulmuş gibi. Aslında bu notu bölüp bölmemekte çok tereddüt ettik; ancak zaten her konunun münferit notları var, bu notu da ticari işletme, şirketler hukuk ve kıymetli evrak hukukunu bir arada çalışmak isteyenler için bölmeden paylaşalım dedik. Böyle ticaret hukuku ders notu her zaman bulunmuyor…

 

6. Kapsamlı Şirketler Hukuku Ders Notu

Ticaret hukukunun 3 bölümünden biri şirketler hukuku. Kıymetli evrakın karmaşıklığını saymazsak ticaret hukukunun en zor kısmı. O yüzden şirketler hukukunu anlatan çok iyi bir ticaret hukuku ders notu ile karşınızdayız. Şirketler hukukunu 109 sayfada anlatan bir not bu. Yanlış görmediniz, 19 değil 109 sayfa! Oldu olacak kitap yazsaymış dediğinizi duyar gibiyim. Kitap olsaymış da olurmuş gerçekten. Sadece kapsamıyla değil, içeriğinin sağlamlığı ile de bu ders notu, şirketler hukukunu geçmeniz için çok yardımcı olacaktır. Notun belki de en faydalı yanı, sürekli kanuna atıf yapılmış olması, bu sayede kanun bağlamını da öğrenme imkanınız olacak ve ticaret hukukunu daha iyi anlayacaksınız.