Hukuk Sebili toplu ders notları listelerinin sonuna geldik! Bu sayfada hukuk 4. sınıf ders notları tam listesini bulacaksınız. Yani, hukuk 4. sınıf ders notları sayfasına eklediğimiz tüm notlar bu sayfada bir arada olacak. Böylece sayfa sayfa not aramayı sevmeyen ve telefon ekranında aşağı doğru kaydırarak notlara ulaşmak isteyen takipçilerimiz de kolaylıkla tüm notlara ulaşabilecek 👍

Aslında hukuk 4. sınıf ders notları linkine tıkladığınızda da tüm notları görebiliyorsunuz; ancak sayfa değiştirmek yerine, tek sayfada aşağı kaydırarak ulaşmak isteyenler için tek sayfada toparlamanın faydalı olacağını düşündük. 💪 Sitemizde paylaştığımız hukuk ders notlarını sınıf sınıf kategorilendirdiğimiz yazılar yazalım dedik. Böylece tek bir sayfadan, o sınıfın tüm notları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Yeni notları ekledikçe de bu listeleri güncelleyeceğiz ve sizlere ulaşım kolaylığı sağlayacağız 😉 

Hukuk ders notlarını, daha doğrusu en iyi hukuk ders notlarını sizlere ulaştırmak için yaklaşık 1 senedir çalışıyoruz. Siteye koyduğumuz not sayısı gün geçtikçe artmıyor; çünkü en başta notları koyarken ciddi bir eleme yaptık ve sitemize her notu kabul etmiyoruz. Yine de yeni notları sürekli gözden geçiriyoruz ve daha sonra paylaşılmak üzere arşivliyoruz. Yakında arşivleri açacağız ve yeni notları siteye ekleyeceğiz! 😍

Dönemin ilk haftasında kitap tavsiye listelerini paylaşmıştık, bunları bir daha hatırlatalım:

Hukuk 1. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi Hukuk 2. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi
Hukuk 3. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi Hukuk 4. Sınıf Kitap Tavsiye Listesi

Kitaplarınızı aldıysanız, şimdi sıra kitaplara yardımcı olacak ders notlarını bulmaya geldi. O yüzden hukuk 4. sınıf ders notları yazısına geçelim artık! Bu yazıda da bir hatırlatma yapalım: hukuk ders notları kitapların yerini asla tutmaz! Ders Notundan Hukuk Çalışmak başlıklı yazımızda gerekçelerimizi sıralamıştık. Yine de hukuk ders notlarının, hukuk öğrencileri için faydalı bir kaynak olabileceğini de kabul ediyoruz, buna ilişkin açıklamalar için de Hukuk Ders Kaynakları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Hukuk ders notlarının öğrenci için faydalı bir kaynak olduğunu düşündüğümüze göre, hukuk ders notlarına ulaşımınızı kolaylaştırmak için de elimizden geleni yapıyoruz. Aşağıda, Hukuk Sebili’nde yayımlanan tüm hukuk fakültesi 4. sınıf ders notları tam listesini bulabileceksiniz. İstediğiniz notun linkine tıklayarak, ilgili notun sayfasına ulaşabilir ve bilgisayarınıza veya telefonunuza indirebilirsiniz! Yeni notlar eklendikçe ilgili dersi güncelleyeceğiz, böylece hukuk 4. sınıf ders notları listesi hep güncel kalacak

 


 

HUKUK 4. SINIF DERS NOTLARI

CEZA MUHAKEMESİ HUKUKU

1. Ceza Muhakemesi I Notu

Kaynağı belirsiz, kalitesi belirli ceza muhakemesi ders notu! Bu ders notu, bir kitap gibi yazılmaya başlanıp sonra vazgeçilmiş gibi. Maalesef notta kimin hazırladığına ilişkin bir bilgi bulamadık, bilen beri gelsin! Kaynağı belirli olmasa da, ceza usul ders notları sayfamızın kalitesine yakışır bir not olduğunu söyleyebiliriz. 1.dönem konularının tamamını ayrıntılarıyla ele alan not 144 sayfa ve bir kaç ufak tefek metin kayması gibi hata dışında şekilsel olarak da çok başarılı. Bunu yazan kişi devamını da yazmış mıdır bilemiyoruz, aramalarımız devam ediyor!

 

 

4. CMK Başvuru Kitabı

Zorlanılan derslerden biri, ceza muhakemesi, ceza usul ya da kısaca CMK… Biliyorsunuz ders zor olunca genelde notlar da çeşitli oluyor. Ceza Muhakemesi Ders Notu sayfamızın ilk notu olarak bir kitabı seçtik. Ceza Hukukunun efsane isimlerinden Feridun Yenisey hocamızın editörlüğünde hazırlanmış bir kitap, içindeki bölümler farklı yazarlarca yazılmış. Gerçekten adının hakkını veriyor, “başvuru kitabı”. Bu kitapta doğrudan cevaplar var! Ceza muhakemesi hukukuna ilişkin kafanıza takılan bir soru olduğunda bu kitaptaki ilgili yerde bulmamanız çok zor.

 

DENİZ TİCARETİ VE SİGORTA HUKUKU

1. Navlun Sözleşmesi Notu

Bugün şirin bir notla karşınızdayız… Sadece 11 sayfa! “Hukuk notu muçun çen” diye sevesimiz geldi. Arada böyle ufak notlar da paylaşıp sizi rahatlatmak istiyoruz. Deniz Ticareti ders notu; ancak çok spesifik bir not. 11 sayfada sadece navlun sözleşmesini bulacaksınız. Evet, bu not, deniz ticaretinin sadece navlun sözleşmesi konusunu içeriyor. Hatta not kısmı sadece 2-3 sayfa, gerisi tamamen kanuni düzenleme. Bu notu, konuyla ilgili mevzuatın bir araya getirilmesi ve konu hakkında da kısa bir değerlendirme yapan bir not olarak kabul edebilirsiniz.

 

 

3. Kapsamlı Sigorta Konuları Ders Notu

Bu sefer tek derse odaklanıyoruz. Bu sayfadaki not, Sigorta Hukuku ders notu, yani burada deniz ticaretine ilişkin bir şey bulamayacaksınız. Sigorta hukukunun en kapsamlı notu diyebiliriz. Zira not tam 60 sayfa. Bazı dersler için 60 sayfa ortalama bir not gibi gözükebilir; ancak sigorta hukukunu anlatmak için yeter de artar bile.

 

4. Deniz Ticareti Sigorta Hukuku İkisi Birarada Ders Notu

Deniz Ticareti ve Sigorta Hukuku, bazı fakültelerde bu şekilde tek ders olarak işlenirken, bazılarında ise Deniz Ticareti ayrı, Sigorta Hukuku ayrı ders olarak işleniyor. Bugün paylaşılan not ise, Deniz Ticareti Sigorta Hukuku ders notu, yani iki konunun da tek ders kapsamında işlendiği fakültelere göre hazırlanmış. Tabi siz hangi dersi alıyorsanız o kısma çalışabilirsiniz, zira gerek deniz ticareti hukukunda, gerekse sigorta hukukunda iyi ders notu her zaman bulunamayabiliyor. Bu ders notu, iki dersi de çok iyi özetlemiş, gerekli yerlerde mevzuat hükümlerini vermiş ve önemli yerleri özellikle vurgulayarak öğrencilerin dikkatini çekmeye çalışmış.


İCRA VE İFLAS HUKUKU

1. İcra İflas Tüm Konuların Kapsamlı Özet

İcra ve iflas hukuku dersleri bazen ayrı ayrı, bazen birlikte veriliyor. İcra iflas hukuku ders notları sayafsında bugün, icra ve iflas hukuku derslerini bir arada ele alan bir not var. Genellikle ilk dönem icra hukuku, ikinci dönem iflas hukuku olarak işleniyor. Bu not ise hem ilk dönemi hem ikinci dönemi hallediyor. Sevilay Parlar tarafından hazırlanan bu not, neredeyse tamamen şemalar üzerine kurulmuş. 2019 yılında hazırlanmış olduğu için bir çok icra iflas notundan çok daha güncel. Hem şemalarıyla, hem anlatımıyla kolaylıkla okuyabileceğiniz bir icra iflas ders notu!

 


 

İDARİ YARGILAMA HUKUKU

1. İdari Yargı Ders Notu

Bugün paylaştığımız idari yargılama hukuku ders notu, TOBB üniversitesi öğrencileri tarafından ders takibiyle ve sanıyoruz ki ses kaydıyla oluşturulmuş bir not. Not tam 127 sayfa! Hocanın notu gibi olmasa da bu ders notu da oldukça kaliteli ve güncel. İdari yargılama ders notları arasından en iyi notlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

5. İÜHF Kürsüsü İdari Yargı Notu

Bu ders zor mu kolay mı çok kestiremiyoruz; ancak kolaylaştıran notlar var, bunu biliyoruz! İÜHF idare kürsüsü, 2018-2019 eğitim dönemindeki derslerin ses kaydını alarak ses kaydı notu oluşturmuş ve öğrencilerin yararlanmasına sunmuş. Derslerin büyük çoğunluğu Prof. Dr. Aydın Gülan tarafından verilmiş. Aydın Hoca’yı bilen biliyordur, İÜHF efsanelerindendir, idare hukukunun ülkemizdeki duayenlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Onun derste anlattıklarından hazırlanan bu idari yargılama ders notu da bulabileceğiniz en iyi idari yargılama ders notu!


 

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU

1. İş Hukuku Uygulamaları

Bu iş hukuku notunu ders notu sayfasına mı yoksa iş hukuku pratikleri sayfasına mı koysak karar veremedik. Diğerlerine benzemeyen bir not. İş hukukunu tamamen olaylar ve ihtimaller üzerinden anlatan, bir iş hukuku uygulama kitabının özeti olan iş hukuku ders notu. İş hukuku ders notları sayfamızda bulunan ders notlarından oldukça farklı bir tarz bu. Çok faydalı olduğunu söylemeliyiz.

 

 

 


 

MİLLETLER HUKUKU ÖZEL HÜKÜMLER

1. Kanunlar İhtilafı Ders Notu

Milletler özelin en keyifli kısımlarından biri kanunlar ihtilafı. Bir ismi çok güzel bi kanunu var: MÖHUK. Kasım Dağlı tarafından hazırlanan bu milletler özel ders notu da kanunlar ihtilafına ilişkin. M.K. Dağlı çok kaliteli notlar üretmiş. Bu ders notu en iyi performansı denemez, daha önce paylaştığımız çok kaliteli bir eşya hukuku ders notu ile borçlar hukuku genel hükümler ders notunun da yazarı kendisi. Yine de bu kanunlar ihtilafı ders notu da oldukça başarılı.

 

 


MİRAS HUKUKU

1. Miras Hukuku Kapsamlı Özet Notu

Miras hukukunu seviyoruz! Miras hukuku, medeni hukuk ders grubunun son halkası, yani medeni hukukla başlayıp borçlar ile işkenceye devam eden, 3. sınıfta eşya yetmiyormuş gibi yanına bir de borçlar özel olarak karşımıza çıkan silsilenin son dersi ve en sevimlisi, en kolayı. Dediğimiz gibi miras hukukunu biraz gayretle iyi bir harf notu alarak geçebilirsiniz. Zaten kavramların çoğunu daha önce gördüğünüz derslerde öğrenmiş olacaksınız, burada bir muris, bir vasiyetname o kadar, bir kaç tane daha kavram var onlar da kolay. Bugünkü not miras hukuku için çok güzel bir genel tekrar imkanı sağlayabilir.