Demek hukuk derslerine nasıl çalışılır merak ediyorsunuz? Hukuk fakültesine hoş geldiniz! Nerede okuduğunuzun pek bir önemi yok, muhtemelen okulunuzdaki en zor bölümlerden birinde okuyacaksınız. Eğer okulunuzda tıp fakültesi yoksa, en zor bölüm olma ihtimaliniz %90. Dolayısıyla kimse size hukuk fakültesi derslerine nasıl çalışacağınızı bilmiyorsunuz diye kızmaz; ama eğer bunu bir an önce öğrenmezseniz, 7-8 sene okulu güç bela bitirirken siz kendinize çok kızarsınız…

Hukuk fakültesinin zorluğu gerçekten kağıt üstünde kalan bir şey değil, en zor fakültelerden biri olmak ünvanını gururla taşıyor ve çoğu üniversitede de bunun hakkını fazlasıyla veriyor. Hukuk fakültesinin en zor fakültelerden biri olmasının birçok sebebi var:

  1. Hukuk fakültesine geldiğinizde daha önce karşılaşmadığınız birçok kavramla karşılaşacaksınız. Efradını cami ağyarını mani bir şekilde kavramlara hakim olmaya çalışırken temyiz kudretinizi kaybedecek, kendinize vasi atanmasını bile isteyebileceksiniz. Bilmem anlatabildim mi?
  2. Hukuk fakültesinde, daha önce karşılaşmadığınız kadar yoğun bir okuma temposuyla karşılaşacaksınız. Eğer daha önceden edinilmiş bir okuma alışkanlığınız yoksa, hukuk fakültesinin ilk 2 yılı sizin için gerçekten çok zor geçebilir.
  3. Ülkemizdeki hukuk fakülteleri maalesef çok kazuistik, pratiğe dayalı bir hukuk eğitimi veriyorlar ve bu sağlam hukukçu temeli atmamızı, hukuk nosyonumuzu geliştirmemizi oldukça zorlaştırıyor.
    • 3. maddeyle bağlantılı olarak, hukuk kurallarında, hatta hukuk sistemimizde bile sürekli değişiklikler olması, öğrencilerin bu değişiklikler karşısında afallamasına sebebiyet verebiliyor. Çoğu ders pratiğe dayalı olarak anlatıldığı için sağlam bir zemin atılamadığından, her değişiklikle yeniden konuların öğrenilmesi gerekiyor.

Bu sebeplere birçoğu eklenebilir; ama bence hukuk öğrencilerinin derslerde zorlanmalarının en büyük sebebi, çalışma yönteminin bilinmemesi. Yani aslında sistematik bir çalışma yöntemi ve her derse göre belirlenecek stratejilerle, hukuk fakültesinin yüksek ortalamalarla bitirmek mümkün. Bu yüzden hukuk derslerine nasıl çalışılır sorusunun cevabı oldukça önemli.

 


Hukuk fakültesine gelene kadar kimse bize nasıl ders çalışılır diye öğretmiyor. Dahası, hukuk fakültesine gelebilmek için muhtemelen bir takım yanlış öğrenme yöntemlerini alışkanlık haline getirmiş oluyoruz. 18 yaşına gelene kadar en az 2 büyük ve stresli sınava giriyoruz ve bu sınavlar, bilgiyi özümsemeyi değil ezberlemeyi teşvik eden sınavlar. Ortaokulda görülen bilgiler lise 1e gelince tekrar ediliyor, lise 2den sonra seçilen alana göre yine aynı konular baştan alınıyor. Lise sona gelindiğinde ise sınav yaklaştığı için her şeye sıfırdan başlanıyor. Buna rağmen bir çok insan tarih ve coğrafya derslerinde öğrendiklerini hatırlayamıyor, matematikte ezberlenen formüller kısa sürede uçup gidiyor. Çoğumuz ilkokuldan beri İngilizce dersi almamıza rağmen kaç kelime İngilizce konuşabiliyoruz? Dinliyoruz ama anlamıyoruz, çünkü ingiliççe!

Hukuk fakültesi, buraya gelene kadar öğrendiğiniz hiçbir şeye benzemiyor. Bir kere bu kadar yoğun okuma olması öğrenciyi fena afallatıyor. Formülleri, tarihleri, coğrafi şekilleri, elementleri alt alta yazıp ezberlemeye alışmış olan lise bebeleri olarak, karşımıza cilt cilt kitaplar çıkınca (Oğuzman link) neye uğradığımızı şaşırıyoruz! Ayrıca bu kitaplar günlük dilde kullandığımız terimlerle, kelimelerle yazılmış da değiller. Evet, kaliteli hocaların kitapları oldukça açık ve anlaşılır oluyor; ancak bunları anlayabilmek için de önce belli kavramların öğrenilmesi gerekiyor. Onlarca ders, yüzbinlerce sayfa kitap, sayısız yeni kavram! Peki bunca yoğunluk arasında hukuk dersleri nasıl çalışılır diye soran öğrenci cevabı nerede bulacak? Tabi ki Hukuk Sebili’nde!

Hukuk dersleri çok ve zor olabilir; ancak hukuk derslerine nasıl çalışılır sorusunun cevabı aslında çok basit. 2 anahtar kavrama dikkat ederek hukuk derslerine nasıl çalışılr sorusunu gündeminizden çıkarabilirsiniz:

  1. Düzenli çalışmak
  2. Sistematik çalışmak

Aşağıda önce düzenli çalışmak, sonra sistematik çalışmak hakkında bilgi vereceğiz. Unutmayın, bir yöntem olmadan hukuk derslerine çalışmak, çoğu zaman olumsuz sonuç verecektir. Biz aşağıda size temel bir ders çalışma formülü veriyoruz; ancak ders çalışmak çok kişisel bir deneyim. Dolayısıyla “hukuk derslerine nasıl çalışılır” sorusunun tek bir cevabı olması mümkün değil. Siz aşağıda yazılanları güzelce okuyun ve bunları temel ilkeler olarak kabul edin. Sonra oturup düşünün: peki ben hukuk derslerine nasıl çalışmalıyım? Eğer düzenli çalışmak ve sistematik çalışmak çerçevesinde bir plan yaparsanız, planın ne olduğu önemli değil, büyük ihtimalle başarılı olursunuz.

Hukuk Derslerine Nasıl Çalışılır?

hukuk-derslerine-nasil-calisilir

A. Hukuk Derslerine Düzenli Çalışmak Gerekir

1. Hukuk Derslerine Girmeden Önce Konuları Çalışmak Şart!

Düzenli çalışmak, ders takibini de içeren bir kavram; ancak benim öğrencilikte tecrübe ettiğim şu oldu: ilgili derse ilişkin hiçbir ön okuma yapmadan derse girmek çoğu zaman büyük vakit kaybı. Dinleyerek anlama kapasitesi ileri derecede gelişmiş kişiler istisna olabilir; ancak sizin bizim gibi olağan kişiler için, dersi sadece derste dinleyerek anlamak çok zor. Bunun sebeplerinden biri yukarıda bahsettiğimiz kavramların yeniliği ve çokluğu. Hakkında hiç fikir sahibi olmadığınız bir kavramdan bahsedildiğinde, dersi dinlemek yerine ister istemez bu kavramın ne olduğunu anlamaya çalışmakla zihniniz meşgul olacak. Ne dersi dinleyebileceksiniz ne kavramı anlayabileceksiniz. Ayrıca dersi anlatan hocanın kitap sayfası kadar çok şeyi aktarması fiziksel olarak mümkün değil, iyi bir hoca size konuya ilişkin bilinmesi gereken kavramları ve metodolojiyi öğretir, gerisini okumayla tamamlamanız gerekir.

Dolayısıyla, hukuk fakültesi derslerinde başarılı olmanın olan düzenli çalışmanın ilk ve en önemli ayağı, derse girmeden önce o hafta işlenecek konuları önceden çalışmak. Ders sonlarında hocalar genellikle haftaya işlenecek konuyu söylüyorlar. Zaten bir kitaptan takip ettiğinizde, bir süre sonra bunu siz de kestirebilecek hale gelirsiniz. Ayrıca dersin hocasıyla ya da asistanlardan biriyle iletişime geçerek de hangi konunun işleneceğini öğrenebilirsiniz.

Unutmayın, konuyla ilgili hiçbir okuma yapmadan derse girmek size sadece vakit kaybettirir! Böyle yapacağınıza kültürel bir faaliyette bulunmak ya da yabancı dil çalışmak, zamanı daha iyi değerlendirmek olur.

2. Hukuk Fakültesinde Ders Takibi Yapmak Şart!

Hangi konunun işlendiğini öğrendiniz, aldığınız bir kitaptan ya da en azından kaliteli bir ders notundan konuyu çalıştınız. E madem çalıştınız derse girmenize gerek yok. Yaşasın!

İşte hukuk fakültesi öğrencilerinin düştüğü en büyük tuzaklardan biri. Hukuk fakültelerinde çoğunlukla yoklama olmaz, öğrenciler istedikleri derse girerler, istemedikleri derse girmezler. “Ya zaten yoklama yok, vizeler ve finaller yaklaşınca kitaptan çalışırım, derse girmeye gerek yok.” Bu cümleyi kuran öğrenci tuzağa düşmüştür, artık rehavet canavarının kollarındadır. Yoklama olmadığı için, hele bir de yıllık sistemse, sınava daha aylar olduğunu düşünen öğrenci ilk aylarda derse girmez, gezer tozar. Sınavlar yaklaştığında derse 1-2 girmeye çalışır; ama sınıfta artık o kadar farklı şeyler konuşulmaya başlanmıştır ki, kendisini yanlışlıkla iktisat bölümü dersine girmiş zanneder. İşin ucunun kaçtığını farkedince oturur birkaç haftada binlerce sayfalık bilgiyi öğrenmeye çalışır. Belki bazı dersleri ucu ucuna geçer, borçlar, ceza, idare bunlar muhtemelen geçit vermez…

Bu duruma düşmemek için yapılması gereken basit: ders takibi. Ya zaten ders takip etmek için çalışmadık mı konuları? Ne güzel önden önden çalışmışız, zor kısmı halletmişiz, bari derslere de girelim değil mi?

Hukuk fakültesinde ders takibi oldukça kritik bir önemde. Derste anlatılacakları önceden bir kere okuyup gelmiş öğrencinin esas öğrenmesinin gerçekleşeceği yer dersler. Siz istediğiniz kadar kitaptan okuyun, hiçbir şey bu konuları yıllarca çalışıp ders anlatabilecek yetkinliğe erişmiş bir akademisyenin anlatısının yerini tutamaz. Ders verilen örnekler, hukuki uyuşmazlıklara ilişkin sunulan farklı bakış açıları, belki kitaptan okurken anlamadığınız bir kavramın farklı bir yöntemle anlatılması sayesinde iyice oturması… Bunlar başka yerde bulamayacağınız şeyler.

Biri size “ya kanki derslere girmeye gerek yok, zaten hoca kitaptakinin aynısını (zaten konu o, başka ne anlatmasını bekliyoruz) anlatıyor, gel batağa gidek” dediğinde, bu kişiyi, daha doğrusu zihniyeti en büyük düşmanınız bileceksiniz. Evet, belki bazı derslere bazen girmemek tercih edilebilir. O saatte bir etkinlik, sempozyum vardır. Zaten böyle bir durumda hocalarınız da sizin diğer etkinliklere gitmenizi teşvik edecektir; ama bu etkinlik kültürel, akademik, kişisel gelişiminize yönelik bir etkinlik olmalı. Bugünkü batak için yarınki CMK dersinden vazgeçilmez!

Medeni Hukuk Pratik Çalışmaları sayfamızda bugün FSMVÜ Hukuk Fakültesinde hazırlanan aile hukuku pratik çalışması var. Hukuk Sebili aracılığı ile.

 

3. Hukuk Dersleri İçin Konu Tekrarı Yapmak Şart!

Düzenli çalışmanın son ayağı, çok çalışmak. Son tahlilde, masanın başına geçip saatlerinizi vermeden başarılı olmanız mümkün değil! Size kolay yoldan hukuk fakültesi bitirme formülü veren kimseye inanmayın. Kolay olan hiçbir şeyin ödülü büyük olmaz. Bugün çekeceğiniz sıkıntılar, uzun vadede sizin iyi bir hukukçu olmanızı sağlayacaktır.

Çok çalışmaktan sakın aynı şeyleri tekrar tekrar, düşünmeden okumak anlaşılmasın. Sistematik çalışma başlığı altında nasıl çalışmanız gerektiğini söyleyeceğiz. Yine de çok çalışmak, her dersten sonra, o gün değilse bile ertesi gün, ertesi gün olamıyorsa en azından bir sonraki derse girmeden tekrar etmek demek. Zaten derse girmeden ilgili yerleri okumuşsunuz, derse girip özümsemişsiniz. Artık tek yapmanız gereken özümsediğiniz bilgilerin unutulmamasını sağlamak, bunun için yapılması gereken şey ise tekrar.

Çok çalışmak denince gözünüz korktuysa, bunları okuduktan sonra rahatlamış olmalısınız. Yani aslında hukuk fakültesinde çok çalışmak=çalıştığınız şeyleri tekrar tekrar okumak. Herkesin çalışma ihtiyacı farklı; ama bence çalışmak öyle günde 15 saat değil çok çalışmak. Eğer okuduklarınızı ve derste dinlediklerinizi tekrar ediyorsanız, çok çalışıyorsunuz demektir! Eğer sınav dönemine kadar hiç bir şey yapmayıp son 2 hafta google’a “hukuk dersleri nasıl çalışılır” yazıp buraya geldiyseniz, şimdiden geçmiş olsun…

Derse girmeden okuma yapmak —> Derse girmek —> Konu Tekrarı Yapmak

Formül aslında bu kadar basit. Eğer ders dönemlerinde bunu yapmaz ve tüm çalışmayı sınav dönemlerine bırakırsanız, çok daha fazla eforla çok daha az verim alacaksınız. Bu bahsettiğim döngünün size maliyetini hesaplayalım mı? Tabi hesaplayalım! Çok yakında hukuk fakültesi derslerini geçmenin sihirli formülünü verdiğimiz yazıda ilgili hesaplamayı bulabilirsiniz. Hukuk derslerine nasıl çalışılır sorusuna cevap vermek çok kolay değil; ama biz imdada yetişeceğiz. Hukuk dersleri nasıl çalışılır diye aklınızdan geçirdiğiniz an Hukuk Sebili yardıma hazır!

B. Hukuk Derslerine Sistematik Çalışmak Gerekir

Düzenli çalışmak dersten önce konulara göz atmak + ders takibi + çok çalışmak (tekrar yapmak); ancak düzenli çalışmak da tek başına yeterli değil. Hukuk fakültesi öğrencilerinin yanılgılarından biri de bu: “Nasıl çalıştığım önemli değil yeter ki tüm konuları çalışayım ve çok çalışayım.” Çok çalışmak, düzenli çalışmak gerekli ve fakat yeterli değil. Başarılı olmak için “doğru çalışmak” da en az düzenli çalışmak kadar önemli. Sistematik çalışmak nedir, nasıl yapılır? Geliyor…

Sistematik çalışmak, belki de bir ders gibi düşünülüp, üzerinde çalışılması, okumalar yapılması gereken bir husus. Bunu düzenli çalışmak gibi parçalara bölüp formülize etmeye gerek yok. Burada önemli olan boşa kürek çekmemek. Sizin yönteminiz yanlışsa, emeğiniz çok olsa bile bu emeğin yarısı boşa gidecektir. Yanlış yöntemle ne kadar çalışırsanız çalışın başarılı olmanız çok zor. Hukuk derslerine nasıl çalışılır, aslında çok teknik cevabı olan bir soru.

Mesela borçlar hukuku dersine çalışıyorsunuz. Düzenli çalışma formülüne uymak için önceden konuları çalışmak için bir kitap edindiniz; ancak kitabı sadece okumak, anlamadan sayfaları geçmek, sarı keçeli kalemle Allah yarattı demeden her cümeyi sarartmak suretiyle çalışmaya karar verdiniz. Vicdanınız rahat, derse girmeden konuyu okudunuz; ama derse girince anladınız ki okuduklarınız hiçbirini hatırlamıyorsunuz!

Ya da ceza muhakemesi hukuku dersini ele alalım. Bir sonraki hafta kovuşturma konusuna başlanacağını biliyorsunuz ve ceza muhakemesi derslerinde mevzuatın ne kadar önemli olduğu ortada. Buna rağmen siz ne kadar çok kitap okursam o kadar iyi olur diye hiç kanuna bakmadan sadece bir ders kitabı okuyorsunuz. Bu hiç yoktan iyidir; ancak kanunu bilmeden, kanunun sistematiğini anlamadan muhakeme derslerinde başarılı olmak çok zor. Hukuk dersleri nasıl çalışılır bilmek demek, hukuk fakültesinin yarısını bitirmek demek. Mevzuata bakarak çok daha verimli olabilecek, belki daha da kısa sürebilecek bir çalışma yerine, siz boşa kürek sallamayı seçmiş oldunuz.

hukuk fakültesinde not ortalaması, hukukta not ortalaması

 

Örnekler çoğaltılabilir. Çoğaltmıyorum; çünkü her dersin sistematiği farklı. Her derse farklı hazırlanmanız gerekiyor, her ders farklı karakteristik özellikleri olan “düşmanlar”. Bunu bir bilgisayar oyunu gibi düşünürseniz, size uzaktan saldırı silahlarıyla zarar veren bir rakibe karşı yalın kılıç savaşmanız mümkün değildir. Ya düşmanın yanına gitmek için elinizde kaliteli bir kalkan olmalı, ya da düşmanı uzaktan alt edebileceğiniz menzilli bir silahınız. Aynı şekilde atlı bir süvari olarak mızraklı piyadelerin üzerine gitmeniz ölüm için iyi bir reçete!

O yüzden her dersi tanımalı, hepsi için farklı stratejiler geliştirmelisiniz. Bu konuda size yardımcı olmak için, her derse özel çalışma rehberleri hazırladık. İstediğiniz ders için hukuk fakültesi derslerine çalışma rehberi şeklinde arama yaparak rehbere ulaşabilirsiniz.

Bugün size hukuk fakültesi dersleri hakkında genel bir çalışma rehberi sunmaya çalıştık. Bu yazıda hukuk fakültesinde derslere çalışmaya başlamadan önce anlamanız gereken 2 şey olduğunu ortaya koyduk.

  1. Düzenli çalışmalısınız. Düzenli çalışmak = derse girmeden önce konuyu okumak + derse girmek + konu tekrarı yapmak. Bu formülü kenara not alın.
  2. Sistematik çalışmalısınız. Hangi ders için hangi kaynak daha önemli iyi tespit etmeli, yanlış şeyler okuyarak vaktinizi boşa harcamamalısınız.

Bunu başlangıç, ısınma yazısı olarak düşünebilirsiniz. Çok daha teknik, doğrudan ipuçları vereceğimiz yazılarla sizlerle olacağız. Örneğin, öyle bir yazı yayımladık ki, size şu kadar saat şöyle çalışırsanız kesin başarırsınız diye bir formül verdik! Hukuk derslerinden yüksek not almanın formülünü başka bir yazıda vereceğiz, çok yakında…

Bir yere gitmeyin, daha sosyal medya hesaplarımızı takip edecektiniz! Hukuk Sebili twitter ve Hukuk Sebili instagram hesaplarımız aktif, Youtube için de güzel şeyler düşünüyoruz! Soru, görüş, öneri her zaman olduğu gibi aşağıya yorumlara. Dostlukla!