Hukuk Fakültesi 1. Sınıf Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hukuk fakültesi 1. sınıf, fakültenin en enteresan sınıfı olabilir. Neyin ne olduğunu anlayamadan bitecek. Zaten liseden kim bilir hangi ruh haliyle buraya gelmişsiniz, bir anda koca koca kitaplarla, daha önce hiç düşünmediğiniz konularla muhatap olmaya başlayacaksınız.

Hukuk fakültesi 1.sınıfın zorluğu, derslerin zorluğundan çok psikolojik bir zorluk. Daha önce belki de ailesinin yanından hiç ayrılmamıştınız, lise arkadaşlarınızla yaptığınız en ciddi muhabbet yarın Fifa’da hangi takımı seçeceğinizdi. Şimdi bir anda sizden yüzlerce sayfa okumanızı, ülke hakkında çok ciddi meseleleri konuşmanızı, insanların yaşadığı ciddi meselelere ilişkin soruların olduğu sınavları cevaplamanızı istiyorlar. Takdir edersiniz ki bu yük herkes için aynı etkiyi doğurmayabilir.

1.sınıf derslerinin neler olduğunu saymadan önce, 1. Sınıfın bu psikolojik yanıyla nasıl mücadele edeceğinize dair bir şeyler söyleyelim.


 

Hukuk Fakültesi 1. Sınıfında Delirmemek İçin Ne Yapmalıyım!

Ben olsam tertemiz delirirdim, sonradan delireceğinize bu işi en başta halledin…

1. Mümkün Olduğunca Sosyalleşin

Eğer delirmek tavsiyemizi ciddiye almadıysanız, ilk tavsiyemiz sosyalleşmek olacak. 1.sınıfın bu yükünü üstünüzden atmanın en iyi yolu mümkün olduğunca sosyal olmaktan geçiyor. Gerek fakültede arkadaş edinmek, gerekse hocalarla, bilhassa asistanlarla iletişim kurmaktan çekinmemeniz çok önemli. Zaten günümüzde iletişime geçmek eskiye göre çok daha kolay. Bizim zamanımızda doğrudan etkileşime geçip tanışmak zorundaydınız. Şimdi ise ihtiyacınız olan tüm bilgileri telegram ve wa gruplarından alabilir, insanlarla tanışabilirsiniz. Ayrıca birinci sınıftan itibaren kulüp etkinliklerine katılmak da bu anlamda faydalı olacaktır.

 

2. Kürsülerle Aranızı İyi Tutun

Diğer husus, daha ilk günden kürsülerle yakın olmak. Kürsülerin bir çok etkinliği oluyor, bunları gerek sosyal medyadan gerekse okulunuzun internet sitesindeki duyurulardan takip edebilirsiniz. Ayrıca ders aralarında, derslerden sonra ya da boş zamanlarınızda kürsülere gidip mümkünse hocalarla, değilse asistanlarla konuşmanız, aklınıza takılan soruları sorarak bizzat cevap almanız da birinci sınıfın etkisini üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır.

 

3. Çalışma Grupları Oluşturun

Sosyalleşme ile biraz alakalı olarak, hukuk derslerini tek başına çalışmak yerine grup olarak çalışmayı tercih edebilirsiniz. Bunu tavsiye ederken biraz çekiniyorum; çünkü eğer siz yan gelip yatayım, sadece arkadaşlarla bir araya gelince çalışırım diyorsanız, onlarla ders çalışırken kendinizi hiç bir şey bilmiyor gibi hissedip psikolojiniz daha çok bozulabilir. Eğer hazırlanıp birlikte çalışırsanız, grup çalışmasının verdiği motivasyonu çok az şey verecektir.

hukuk-fakultesi-1-sinif-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

 

4. Derslere Düzenli Çalışın

Evet aslında psikolojik olarak faydası olacak bir tavsiye gibi durmuyor; ama önce bir dinleyin öyle karar verin! 1. sınıfta zaten sudan çıkmış balığa döneceksiniz, lisenin konforundan üniversitenin vahşi dünyasına gireceksiniz. Bunun üstüne, derse boş boş gidip gelirken hocanın anlattıklarından hiç bir şey anlamıyorsanız, arkadaşlarınız hukuki bir mesele tartışırken siz sürekli “aynen!” diyorsanız, vize notlarınız da bunlarla paralel olarak tüm dersleri toplasanız 50 etmiyorsa, psikolojinizin daha da zorlanacağını garanti edebilirim! Başarılı olmak, sizin kendinize güvenmenizi sağlayacak ve ilk sınıfın psikolojik etkisini daha kolay atlatmanızı sağlayacak.

 

Hukuk Fakültesi 1. Sınıf Kolay mı? Hukuk Fakültesi 1. Sınıf Dersleri Ne Kadar Önemli?

1. sınıfın tek zorluğunu işin psikolojik kısmı olduğunu düşünmeyin. Hayır hayır, durum kesinlikle böyle değil. 1.sınıfın dersleri de oldukça zor. Hukuk fakültesinde “kolay” ders diye bir şey yok ki zaten. O yüzden, gezeyim tozayım, sosyalleşeyim, gerisi gelir diye düşünmeyin. 1.sınıfın dersleri hukuk fakültesindeki en önemli dersler olabilir. Burada kimse size yeni gelmişsiniz, üstünüze çok gelmeyelim demeyecek. Doğrudan hukukun en çetrefil meseleleriyle boğuşmaya başlayacaksınız. Bir yandan her derste yeni onlarca kavram öğreneceksiniz.

1. sınıfın önemi de aslında buradan kaynaklanıyor. Hukuki terimlerle ilk kez karşılaştığınız yer hukuk fakültesinin 1. sınıfı. buradaki derslerin tamamı, gelecek seneler ve diğer dersler için temel niteliğinde. Burada öğreneceğiniz kavramlar, benimseyeceğiniz hukuki müesseseler, hukuk öğreniminiz ve meslek hayatınız boyunca kullanacağınız kavramlar ve müesseseler olacak. Hukuk 1.sınıfta siz bir temel atacaksınız ve bu temel üzerine hukukçu olarak bir bina inşa edeceksiniz. Bu anlamda bence hukuk fakültesinin en önemli sınıfı 1.sınıf.

Bir düşünün: daha önce kuvvetler ayrılığı, yürütme gibi kavramları hiç duymamışsınız. Burada hem bu kavramları öğrenip anayasa hukukundan başarılı olmanız, hem de bu kavramları hukuk fakültesi boyunca özellikle kamu hukuku derslerinde kullanmak üzere özümseyeceksiniz.

Kamu hukuku demişken, kamu hukuku ve özel hukuk diye bir ayrımı öğreneceksiniz hukukun temel kavramlarında. Bu ayrım, sadece şunlar özel hukuk, bunlar kamu hukuku diye saymaktan, bunu ezberlemekten ibaret değil. Buradaki ayrımı anlamak, dersleri bu ayrımda bir yere konumlandırmak, daha sonra her derste yapacağınız hukuki değerlendirmeler açısından oldukça faydalı olacak.

Bunlar gibi bir çok husus, 1.sınıfı sizin için belki de en önemli sınıf haline getiriyor. Peki 1.sınıfta bizi karşılayacak bu önemli dersler hangileri ve bu derslerde ne anlatılıyor? Burada hukuk fakültesi 1.sınıf derslerinin neler olduğunu sayacağız ve dersler hakkında çok kısa bilgi vereceğiz. Her ders için ayrı ayrı hazırladığımız rehberler de çok yakında Blog’da yerini alacak.


 

Hukuk Fakültesi 1. Sınıf Dersleri Hangileri?

Anayasa Hukuku

Hukuk fakültesi 1. sınıfta görülen derslerden biri Anayasa Hukuku. Anayasa hukuku dersi, fakültenin en temel derslerinden biri. Kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında kamu hukuku dersleri kategorisine giren anayasa hukuku dersinde temel olarak devletin kuruluşu, devletin organları, devlet organları arasındaki ilişkiler ile temel hak ve hürriyetlere ilişkin konuları öğreneceksiniz. Anayasa hukuku dersi neredeyse bütün hukuk fakültelerinde 1.sınıfta ve 2 dönem olarak gösterilir. Anayasa hukuku adalet bölümünde ve özellikle kamu yöneti bölümünde de olan derslerden biridir.

 

Genel Kamu Hukuku

Hukuk fakültesi 1. sınıf derslerinden Genel Kamu Hukuku dersi, adından da anlaşılabileceği gibi, kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında kamu hukuku derslerinden biridir. Genel kamu hukuku derslerinde devletin ortaya çıkışı, temel özellikleri, devlet-birey ilişkileri ve bu ilişkilerin modern hukuktaki görünümleri gibi konular ele alınır. Genel kamu hukuku, genellikle hukuk fakültesi 1. sınıf dersi olarak görülmekle birlikte, bazı fakültelerde diğer sınıflarda da genel kamu hukuku dersi verilmektedir. Genel kamu hukuku dersi genelde adalet bölümlerinde gösterilmez.

 

Hukuk Başlangıcı (Hukuka Giriş)

Hukuk 1. sınıfta görülen derslerden biri Hukuk Başlangıcı, bir diğer adıyla Hukuk Giriş dersidir. Hukuk başlangıcı dersi anayasa hukuku gibi hukuk fakültesinin en temel derslerinden biridir. Hukuk başlangıcı derslerinde, hukuka ilişkin temel kavram ve müesseseler, hukukun dalları, hukukun genel teorileri hakkında bilgiler verilir. Hukuk başlangıcı dersi, kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında kamu hukuku dersleri kategorisinde yer alsa da, hukuk başlangıcı derslerinde öğrenilen kavramlar, hukuk fakültesi derslerinin tamamında kullanılmaktadır. Hukuk başlangıcı dersleri, hukukun temel kavramları, hukuka giriş gibi isimlerle tüm hukuk fakültelerinde bulunmaktadır ve genelde hukuk fakültesi 1. sınıfta görülen bir derstir. Ayrıca adalet bölümünde ve özellikle iktisadi idari bilimler fakültesindeki bölümlerde hukuka giriş veya hukukun temel kavramları derslerine yer verilmektedir.

 

İktisat

Hukuk fakültesi 1. sınıfta görülen derslerden olan İktisat, hukuk fakültesinde görülen derslerden alan dışı olmasıyla ayrılmaktadır. Hukukçular için temel iktisadi kavram ve kurumların bilinmesi önemli görüldüğünden, hemen hemen tüm hukuk fakültelerinde iktisat dersi verilmektedir. İktisat dersi büyük çoğunlukla hukuk 1. sınıfta görülen dersler arasında yer alır.

 

Medeni Hukuk

Hukuk fakültesi 1. sınıf dersleri kapsamında görülen derslerden biri Medeni Hukuk dersidir. Medeni hukuk, özellikle özel hukuk alanındaki diğer derslerin temeli niteliğindedir ve buradan anlaşılacağı üzere kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında özel hukuk dersleri kategorisinde yer alır. Medeni hukuk derslerinde öğrenciler, hukukun bazı temel kavramlarını, aile hukukunu ve tüzel kişilere ilişkin bilgileri öğrenirler. Medeni hukuk dersi bütün hukuk fakültelerinde 1. sınıfta görülen derslerdendir. Medeni hukuk dersi adalet bölümünde ve İİBF’nin bir çok bölümünde bulunmaktadır.

 

Roma Hukuku

Hukuk fakültesinin 1. sınıf dersi olan Roma Hukuku, modern hukuk sistemlerine kaynaklık etmiş olan roma dönemi hukukunu konu almaktadır. Her ne kadar kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında özel hukuk dersleri kategorisine girse ve çoğu yerde sadece özel hukuk boyutuyla anlatılsa da, roma özel hukuku gibi roma kamu hukuku da roma hukukunun önemli bir parçasıdır. Roma hukuku büyük çoğunlukla hukuk fakültesi 1. sınıfta görülen bir derstir ve adalet bölümlerinde roma hukuku dersine rastlanmamaktadır.

 

Ortak Dersler (YÖK Zorunlu Dersler)

Hukuk fakültesi 1. sınıfta görülen derslerden biri, daha doğrusu üçü, sadece hukuk fakültelerinde değil, YÖK’ün zorunlu dersleri olarak tüm üniversitelerdeki tüm fakültelerde gösterilen dersler olan kabaca Türkçe, Tarih ve İngilizcedir. Her okulda farklı farklı isimlendirilebilmektedirler. 12 yıl boyunca türkçe, tarih ve ingilizce öğretemeyen eğitim sistemimiz, 1 değil, tam 2 dönem boyunca bu dersleri almak zorunda bırakmaktadır!

 

Bir yere gitmeyin, daha sosyal medya hesaplarımızı takip edecektiniz! Hukuk Sebili twitter ve Hukuk Sebili instagram hesaplarımız aktif, Youtube için de güzel şeyler düşünüyoruz! Soru, görüş, öneri her zaman olduğu gibi aşağıya yorumlara. Dostlukla!