Hukuk fakültesindeki en kritik sınıf 2. sınıf olabilir. Hukuk fakültesi 2. sınıf gerek derslerinin zorluğu, gerekse buradaki derslerin hukuk sistemimizin temel direkleri olması dolayısıyla oldukça önemli. Gerçi hukuk fakültesinde kolay ve gereksiz ders olmaz, her ders hakkını verene zordur ve layıkıyla öğrenilmesi gerekir.

Yine de hukuk fakültesi 2. sınıf için “primus inter pares” diyebiliriz. Biz de hukuk fakültesinin bu güzide ve zor sınıfı hakkında bir kaç kelam edelim dedik. Hem sınıfın genelinden kısaca bahsedelim, hem de derslerin neler olduğunu, kısa özetleriyle, size sunalım. Merak etmeyin, her ders için tek tek ayrıntılı rehber hazırlayacağız 😉

 


Hukuk Fakültesi 2. Sınıf Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1.sınıfı bitirdiniz, artık kendinizi mezun sayabilirsiniz! 1.sınıftan daha kötü ne olabilir ki, buradan sonra her şey daha kolay olacak değil mi? Eğer böyle düşünüyorsanız sizi kötü bir sürpriz bekliyor: hukuk fakültesi 2.sınıfa hoşgeldiniz!

Hukuk fakültesinde kolay ders ve dolayısıyla kolay sınıf yok; ama hukuk fakültesinde okuyan herkesin hangi sınıfın ve dersin daha zor olduğuna dair bir fikri var. Buradaki kelime tercihleri çok önemli, daha kolay yok, hep daha zor var!

Hukuk fakültesi 2.sınıf, hakkında “en zor sınıf” değerlendirmesi yapan hukukçu sayısının en çok olduğu sınıf olabilir. Her ne kadar bence 1.sınıfın temel dersler olması ve bunların öğrenilmesinin hukuk fakültesi öğrenciliği boyunca öneminin biraz daha fazla olması dolayısıyla en zor sınıf 1.sınıf olsa da, ben azınlıktayım ve çoğunluğa kızamıyorum!

hukuk-fakultesi-2-sinif-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

 

Hukuk fakültesinin en zor sınıfı olarak çoğunluk tarafından 2.sınıfın dillendirilmesindeki en büyük sebep mahşerin üç atlısı: idare hukuku, borçlar hukuku ve ceza hukuku. Fakültenin en zor 3 dersi sayılabilecek bu 3 ders, aynı anda, aynı sınıfta karşımıza çıkıyor. 2.sınıfın diğer dersleri de hiç kolay değil. Hukuk felsefesi, dersin hakkıyla verildiği fakültelerde gerçek bir baş belası olabiliyor. Milletlerarası genel hukuk, genelde oldukça yerel olan hukuk fakültesi eğitimimiz içindeki nadir uluslararası derslerden, dolayısıyla ciddiye alınmadığında ters köşe yapabilir. Nispeten daha az zor olan ders hukuk tarihi, onun da içinde tarih olduğu için bizim öğrencimizin korkulu rüyası olması hiç zor değil!

Tek tek derslere ilişkin açıklamalara geçtiğimizde de kastımızı anlayacaksınız, hepsinin zorluklarını ortaya koyacağız. Bunun yanında, 1.sınıf derslerinde olduğu gibi, 2.sınıf derslerinde de temel nitelikte bilgiler çok fazla. Borçlar hukuku dersinde, daha sonraki sınıflarda kullanacağınız çok fazla müessese öğrenmek durumundasınız. Borçlar hukukunun kavramları özel hukukun tüm dallarında sizin için faydalı olacak. Aynı durum ceza hukuku için de geçerli, özellikle ceza muhakemesi ve ceza hukuku özel hükümler dersleri, 2.sınıftaki ceza hukuku genel hükümler dersinde öğrenilenler üzerine kuruluyor. İdare hukukundan burada bahsederek sizi tekrar tekrar üzmek istemiyorum…

Hukuk fakültesi 2.sınıfını çoğu bir yokuş olarak görüyor ve bundan sonrasının yokuş aşağı olduğu söyleniyor. Bu açıklama, öğrenciden öğrenciye değişir. Bizim burada verdiğimiz tavsiyeler uyan, dersleri hukuk fakültesi derslerine nasıl çalışılır rehberlerimizde olduğu gibi çalışan öğrenciler, şüphesiz 2.sınıfın bitmesiyle oldukça donanımlı hale gelecekler. Artık kompleks hukuki meseleler üzerinde hukuki değerlendirmeler yapacak kadar hukuk nosyonunun gelişmeye başlamış olacak. Bu hukuk nosyonu, diğer dersleri çalışırken taşların çok daha kolay yerine oturmasını sağlayacak. Zaten buraya kadar ki kavram ve müesseseleri layıkıyla öğrendiğiniz için, dersleri ve konuları anlamak da sizin için hiç zor olmayacaktır. Böyle öğrenciler için işlerin 2.sınıftan sonra yokuş aşağı gideceği söylenebilir.

hukuk-fakultesi-2-sinif-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

 

Bir de veresiye satanlar var. Hukuk fakültesi derslerini geçmenin formülünü verdiğimiz yazımızda bahsettiğimiz 233 saati 14 günde çalışmaya çalışanlardan bahsediyoruz. Bunlar, bazı nokta atışı konularla 50 alabilecek kadar şanslı olmuş olabilirler, alttan gelen 3-4 dersle 3.sınıfa hasbelkader gelmiş olabilirler. Bu öğrencilerin 2.sınıftan sonrası bırakın yokuş aşağı gitmek, Everest’e tırmanmak gibi olacak. Zaten 3.sınıf yeterince zor derslerle yüzlerine vuracak, bir de alttan gelen idare, anayasa gibi dersler olursa, zaten okulun uzamaması çok düşük bir ihtimal. Okul uzamasa bile, böyle bir öğrenci olursanız 3.0 ortalamayı unutun. Neden 3.0 ortalama? Çünkü maalesef bu ortalama ileride bir çok kapıyı açacak. Hukuk öğrencileri için lisansüstü burs rehberi yazımıza göz atarsanız, ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Velhasılıkelam, 2.sınıf sizi iyi bir zorlayacak, sarsacak. Umulur ki sözümüzü dinler ve karlı çıkanlardan olursunuz. Aşağıda, hukuk fakültesi 2.sınıf derslerinin neler olduğunu ve bunlara ilişkin kısa bilgileri bulacaksınız. Her dersin ayrıntısını, hukuk fakültesi dersleri rehberlerine bakarak bulabilirsiniz, burası sadece girizgah…

 

Borçlar Hukuku Genel Hükümler

Hukuk fakültesi 2. sınıfta görülen derslerden olan Borçlar Hukuku Genel Hükümler dersi, hukukumuzun önemli bir bölümünü oluşturan borçlar hukuku alanındaki temel bilgileri ve kavramları öğrenciye öğretmeyi hedefler. Kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında özel hukuk dersleri kategorisine giren borçlar hukuku genel hükümler dersi, adında da yer alan “borç” kavramı ile özellikle ilgilenir ve borç doğuran hallerden sözleşme, borcun sona ermesi gibi borç kavramı üzerinden ilerler. Borçlar hukuku dersi adalet bölümlerinde ve bazı İİBF bölümlerinde de bulunmaktadır.

 

Ceza Hukuku Genel Hükümler

Hukuk fakültesi 2. sınıf derslerinden biri olan Ceza Hukuku Genel Hükümler, ceza hukukuna ilişkin temel kavramları anlatır. Suç ve ceza kavramlarıyla özel olarak ilgilenen ceza hukuku genel hükümler, kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında kamu hukuku dersleri kategorisine girer. Ceza hukuku genel hükümler dersi adalet bölümü ve bazı İİBF bölümlerinde de bulunmaktadır.

hukuk-fakultesi-2-sinif-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

 

Hukuk Tarihi

Hukuk 2. sınıf derslerinden biri de Hukuk Tarihi dersidir. Hukuk tarihi, adından da anlaşılacağı üzere, hukukun tarihsel gelişimini ele alır. Kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında genellikle kamu hukuku dersleri kategorisinde sayılır. Bazı fakültelerde genel hukuk tarihi anlatılırken, bazı fakültelerde ise spesifik olarak Türk hukuk tarihi üzerinde durulur.

 

Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi

Hukuk 2. sınıfta görülen derslerden olan Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi dersi, hukuk ve hukukla ilgili her türlü kavramın düşünsel ve teorik gelişimini ele alan bir derstir. Kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında kamu hukuku dersleri kategorisine giren hukuk felsefesi ve sosyolojisi dersi, bazı fakültelerden hukuk felsefesi ve hukuk sosyolojisi olarak ayrı ayrı ayrı gösterilir.

 

İdare Hukuku

Hukuk fakültesi 2. sınıfta görülen derslerden biri İdare Hukuku dersidir. İdare hukuku, devlet organlarından yürütmenin içinde yer alan idarenin kuruluşunu, kamu hizmetlerinin görülüşünü ve idare ile bireyler arasındaki ilişkileri konu alır. Kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında kamu hukuku dersleri kategorisinde yer alan idare hukuku, adalet bölümünde ve çoğu İİBF bölümlerinde görülen derslerden biridir.

 

Milletlerarası Genel Hukuk

Hukuk fakültesi 2. sınıf derslerinden olan Milletlerarası Genel Hukuk, yerel olmayan nadir hukuk derslerindendir. Kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında kamu hukuku dersleri kategorisine giren milletlerarası genel hukuk dersi, öğrencilerin devletler ilişkiler ve uluslararası kuruluşlarla münasebetler konularında bilgi sahibi olmasını hedefler. Hukuk dışında özellikle uluslararası ilişkiler, uluslararası siyaset ve kamu yönetimi bölümlerinde milletlerarası genel hukuk dersi bulunur.

 

Bir yere gitmeyin, daha sosyal medya hesaplarımızı takip edecektiniz! Hukuk Sebili twitter ve Hukuk Sebili instagram hesaplarımız aktif, Youtube için de güzel şeyler düşünüyoruz! Soru, görüş, öneri her zaman olduğu gibi aşağıya yorumlara. Dostlukla!