Tebrikler, hukuk fakültesi 3. sınıf geldi ve hala hayattasınız! Ne, alttan anayasa mı var? Olur canım o kadar, bu sene verirsin. Cezayla borçlar da mı duruyor? Ya zaten onların hocası çok gıcık, kıt not veriyor. Bir de genel kamu diyorsun? Tebrikler, cehenneme hoşgeldiniz! 😈

Tamam tamam hemen kaydınızı sildirmeye gitmeyin, bu yazıda çok kötü şeyler söylemeyeceğiz. Ama 3. sınıf biraz korkutulmayı hakediyor. İnanılmaz bir ders çeşitliliği var hukuk fakültesi 3. sınıfta. Gerek zorunlu dersler, gerekse seçmeli derslerin en çeşitli olduğu sınıf 3. sınıf olabilir. Hukuk 3. sınıf dersleri, 2. sınıf derslerinden daha zor olmayabilir; ancak sayı olarak sizi zorlayacaktır. İlk sınıflardan kalan dersleriniz de varsa, bol şakalı komikli bir sene sizi bekliyor 😂


 

Hukuk fakültesinde 3.sınıf öğrenciden öğrenciye inanılmaz değişen bir deneyim vadediyor. Gerçekten yukarıda dediğim gibi cehenneme dönüşmesi oldukça sık rastlanan bir durum. 3.sınıf derslerinin tamamına bakınca, en yoğun okuma yükünün olduğu sınıfın 3.sınıf olduğunu söyleyebiliriz; çünkü 2. Sınıf en zor sınıf kabul edilse bile, nispeten daha az okumayla geçilebilecek hukuk tarihi ve milletler genel gibi 2 ders bulunuyor. 3.sınıfta ise tüm derslerin sorumluluk alanı çok geniş.

3.sınıf ayrıca muhakeme dersleriyle ilk kez karşılaştığımız sınıf, medeni usul bu açıdan öğrencileri oldukça zorlayabiliyor. Yine insan hakları hukuku gibi yerel hukuk sisteminin dışında ve kendine has kavramları olan bir ders olması da işleri zorlaştırıyor. Tabi bir de herkesin korkulu rüyası ticaret hukuku var. Tek kişilik dev kadro olan ticaret hukuku, sizi ticari işletmeden yakalayamazsa kıymetli evraktan vuruyor, bu ikisini aşarsanız şirketler hukuku bölüm sonu canavarı olarak karşınıza çıkıyor!

Usul, insan hakları, ticaret. Bunların üstüne eşya, borçlar özel, ceza özel. Ha, tamamen uzaydan gelmiş gibi baktığımız kamu maliyesi ve vergi hukukunu unutmayalım. Unutsan ölürsün admin! 7 dersin 7’si de ciddi iş yükü, külliyatlı okumalar yapmayı gerektiriyor. Bu açıdan 3.sınıf bir çok hukuk fakültesi öğrencisinin okulu uzatmaya “karar verdiği” sınıf oluyor. Buradaki performansınıza göre, daha vize sınavlarından okulu uzatıp uzatmayacağınız belli olacak. Eğer alttan 2’den fazla dersiniz varsa ve bunlar idare, borçlar, ceza üçlüsünden bir veya birkaçını ihtiva ediyorsa, 3.sınıf derslerinin de üstüne gelmesiyle okulu iyi bir ortalama ile 4 senede bitirmek gerçekten zorlaşıyor. Hukuk fakültesindeki tüm dersleri iyi bir notla vermenin formülünü çıkardığımız yazımızı hatırlarsınız. İşte 3.sınıfa böyle kötü bir senaryoyla geldiyseniz, o formüle birkaç değişken eklemeniz gerecek…

hukuk-fakultesi-3-sinif-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

 

Çok karamsar konuştuk; ama bu karamsarlık herkesi etkilemesin. Hukuk fakültesi derslerini verme formülünü uygulayanlar için 3. sınıf yokuş aşağı inişin başladığı yer. Buraya kadar derslerin hakkını verdiyseniz, size verdiğimiz hukuk fakültesinde tüm derslerden yüksek not almanın formülünü ciddiye alıp üç aşağı beş yukarı uygulayabildiyseniz, 3.sınıftan ve sonrasından korkmanıza hiç gerek yok. Hatta 3.sınıfa kadar günde 3 saat formülünü uygulayarak geldiyseniz, bu kuralı biraz daha gevşetip haftada 1, hatta 2 gün boş geçebilirsiniz ya da günlük çalışma limitinizi 3’ten 2’ye indirebilirsiniz. Çünkü buraya kadar çalışmadan gelenler, 3.sınıfın yoğunluğu içerisinde bir de eksiklerini kapatması gerekecek, geçmiş sınıflardan gelen eksiklerin 3.sınıf derslerini anlamayı da zorlaştırması dolayısıyla, sizin sarfettiğiniz eforun 2 katını sarfetmek zorunda kalacaklar.

Hadi 3.sınıf hukuk derslerinin neler olduğunu görelim ve bunlar hakkında kısa bilgiler verelim. Her ders için ayrı değerlendirme yazılarını da en kısa zamanda sizinle buluşturmaya çalışacağız 👍👍👍

 

Borçlar Hukuk Özel Hükümler

Hukuk fakültesi 3. sınıf derslerinden biri Borçlar Hukuku Özel Hükümler dersidir. Hukuk fakültesi 2. sınıf dersi olan borçlar hukuku genel hükümler dersinin devamı niteliğindedir. Borçlar genel dersinde görülen müesseselerin, örneğin sözleşmenin türleri hakkında bilgiler borçlar özel dersinde bulunabilir. Borçlar hukuku özel hükümler dersi, kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında özel hukuk dersleri kategorisine girer.

 

Ceza Hukuku Özel Hükümler

Hukuk fakültesi 3. sınıf derslerinden biri Ceza Hukuku Özel Hükümler dersidir. Hukuk fakültesi 2. sınıf dersi olan ceza hukuku genel hükümler dersinin devamı niteliğindedir. Ceza genel dersinde görülen müesseselere, örneğin suç türleri hakkında bilgiler ceza özel dersinde bulunabilir. Ceza hukuku özel hükümler dersi, kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında kamu hukuku dersleri kategorisine girer.

 

Eşya Hukuku

Hukuk 3. sınıfta görülen derslerden biri, kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında özel hukuk dersleri kategorisine giren Eşya Hukuku dersidir. Eşya hukuku, medeni hukuk ve borçlar hukuku derslerinde öğrenilen kavramların üzerine zilyetlik, mülkiyet gibi kavramları koyar. Bu anlamda medeni hukuk ve borçlar hukuku derslerinin devamı sayılabilir.

hukuk-fakultesi-3-sinif-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

 

İnsan Hakları Hukuku

Hukuk fakültesinde 3. sınıf derslerinden biri olan İnsan Hakları Hukuku, adı üstünde temel hak ve hürriyetlerle ilgilenir. Bunun yanında uluslararası sözleşmeler ve özellikle Avrupa İnsan Hakları sistemi üzerinde durulur. Kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında insan hakları hukuku dersi kamu hukuku dersleri kategorisine girer.

 

Medeni Usul Hukuku

Hukuk fakültesi 3. sınıf dersleri arasında olan Medeni Usul Hukuku dersi bulunmaktadır. Hukuk fakültesinde yargılamaya ilişkin ilk derstir. Hem medeni yargılamanın hem de genel olarak Türk yargılama hukukunun temel ilke ve kavramlar medeni usul hukuku dersinde gösterilmektedir. Medeni usul hukuku dersi kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında özel hukuk dersleri kategorisine girse de idari yargılama hukuku ve ceza yargılaması hukuku dersleri için de temel niteliğindedir. Medeni usul hukuku dersi adalet bölümünde de gösterilen hukuk derslerinden biridir.

 

Ticaret Hukuku

Hukuk 3. sınıf derslerinden biri Ticaret Hukuku dersidir. Yıllık eğitim veren fakültelerde tek bir ders olarak hukuk fakültesi 3. sınıfta görülen ticaret hukuku, dönemlik fakültelerde genellikle ilk dönem ticari işletme hukuku ve kıymetli evrak hukuk, ikinci dönem ise şirketler hukuku şeklinde bölünmektedir. Ticaret hukuku dersi kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında özel hukuk dersleri kategorisine girmektedir.

 

Bir yere gitmeyin, daha sosyal medya hesaplarımızı takip edecektiniz! Hukuk Sebili twitter ve Hukuk Sebili instagram hesaplarımız aktif, Youtube için de güzel şeyler düşünüyoruz! Soru, görüş, öneri her zaman olduğu gibi aşağıya yorumlara. Dostlukla!