Hukuk fakültesi 4. sınıf, hukuk fakültesinin açık ara en iyi sınıfı. Neden mi? Çünkü hukuk fakültesinin bittiği sınıf! 🤑

hukuk fakültesi 4. sınıf

 

Buraya kadar okulu bitirebilecek durumda geldiyseniz ne mutlu size. 4.sınıfta artık bir ayağınız kapının dışında sayılır; ama o kadar da acele etmeyin, son sınıfa gelmenin heyecanıyla “buraya kadar geldik, bunu da hallederiz” gibi bir sonuca doğrudan ulaşamıyoruz. Nispeten daha az zor dersler bulunmasına rağmen 4.sınıfta da çok zor dersler var. 🤔

Zaten hukuk fakültesi 4.sınıfın esas meselesi, 1.sınıfta olduğu gibi, psikolojik yanıyla mücadele edebilmek. Bir kere, 4.sınıfa geldiğinizde okulu uzatmak zorunda kalıp kalmayacağınız önceden belli olmuş olacak. Eğer siz 4.sınıfa alttan dersiniz olmadan geldiyseniz, bilerek uzatmak istemediğiniz sürece, hukuk fakültesini 4 senede bitireceksiniz anlamına gelir. Zira 4.sınıfta, finallerde olmasa bile bütünlemede mezun olmanızı engelleyecek kadar büyük bir iş yüküyle karşılaşmayacaksınız.


 

Hukuk Fakültesi 4. Sınıf Hakkında Bilmeniz Gerekenler

4.sınıfa geldiğinizde, derslerin yükünden çok, psikolojiniz en büyük meseleniz olacak. 4 seneni sonuna gelindiğinde hukuk fakültesinin hakkını verip vermediğinizi kendi kendinize sormaya, öğrencilik hayatınızı sorgulamaya başlayacaksınız. Hüküm günü yaklaştıkça ve fakültedeki ömrünüzün sonuna geldikçe her gün bir iç muhasebeyle uğraşacaksınız. Eğer üniversitenizin, size sunulan imkanların ve zamanın değerini bilen %5, bilemediniz %10 içeresindeyseniz çok şanslısınız. Zaten 4 yılınızı bugünler için hazırlamış, öğrenciliğin tadını çıkarırken bir yandan gelecek planlarınızı da yapmış olarak, gönül rahatlığıyla kafanızı derslerinize verecek, belki biraz özlem duyacak olmanın burukluğuyla, hukuk fakültesine veda edeceksiniz.

Yok “okul bitsin de o zaman bakarız” diye diye öğrenciliği bitirmiş ve ne yapacağınıza karar vermemişseniz, yazlarınızı boş geçirmiş, yabancı dil öğrenmemiş, kulüp ve kürsü etkinliklerine katılmamışsanız, derslere ayırmanız gereken enerjinizi ister istemez bu tip meseleler üzerinde kaygılanarak geçireceksiniz. Mezun olunca ne yapacağım? 4 sene bir yabancı dil bile öğrenmedim, okul bitince nasıl öğreneceğim? 4 sene boyunca yattığım için ortalamam ve diğer puanlarım kötü, istesem bile lisansüstü eğitime nasıl başlayacağım? Kafamda deli sorular, karşımda idari yargılama hukuku final sınavı… çok iyi bir kombinasyon olmadığına emin olabilirsiniz!

Eğer hukuk fakültesi 4.sınıfın bu psikolojik yanıyla baş edecek gücünüz varsa, derslerin sizi diğer sınıflar kadar zorlamayacağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Tabi ceza muhakemesi, icra iflas gibi bilgi yoğun dersler sizi yine zorlayacaktır. Eğer hukuk nosyonunuz gelişmediyse idari yargılama hukuku gibi nispeten iş yükü az olan derslerde, ceza muhakemesinden daha çok zorlanabilirsiniz. 4.sınıfa gelindiğinde artık neredeyse tüm dersler adeta uzmanlık dersi gibi, ilgi alanınıza göre hiç zorlanmadan geçtiğiniz veya çok zorlanarak geçtiğiniz dersler olacaktır. Eğer ceza grubu dersleri ilginizi çekiyorsa muhtemelen ceza muhakemesi sizi pek zorlamayacak; ancak adeta bir uzmanlık dersi olan ve hukuk dışı kavramların da çokça kullanıldığı iş hukuk ve sosyal güvenlik ile deniz ticareti ve sigorta hukuku dersleri, nispeten kolay kabul edilseler bile, sizi zorlayabilir. Her şey stratjide bitiyor aslında, hukuk fakültesine derslerine çalışma rehberimize ve her hukuk dersine özel olarak hazırladığımız rehberlere bakarak stratejinizi doğru belirleyebilirsiniz. 4.sınıfta artık hukuk fakültesini yüksek ortalama ile bitirmeniz için verebileceğimiz sihirli bir formül yok, bunun için artık çok geç…

hukuk fakültesi 4. sınıf

 

Hukuk fakültesi 4.sınıf derslerini sayarak kısaca tanıtarak yazımızı sonlandıralım, daha ayrıntılı bilgi isteyenleri, istedikleri hukuk dersinin ayrıntılı rehberine alalım.

 

Ceza Muhakemesi Hukuku

Hukuk fakültesi 4. sınıf derslerinden biri Ceza Muhakemesi Hukuku. Hukuk fakültesi 3. sınıf dersi olan medeni usul hukukunda öğrenilen yargılama hukukuna ilişkin temel bilgiler üzerine, spesifik bir alan olan ceza yargılamasına özgü kavramların ve hukuki yapının öğretilmesini hedefleyen ceza muhakemesi hukuku dersi, kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında kamu hukuku dersleri kategorisine girer. Ceza muhakemesi hukuku bazı fakültelerde ceza yargılaması hukuku veya ceza usul hukuku adlarıyla da karşımıza çıkabilir ve adalet bölümünde de gösterilen hukuk derslerindendir.

 

Deniz Ticareti ve Sigorta Hukuku

Hukuk 4. sınıf derslerinden biri Deniz Ticareti ve Sigorta Hukuku dersidir. Özellikle dönemlik olan hukuk fakültelerinde deniz ticareti hukuku ve sigorta hukuku olarak birer dönem gösterilmektedir. Deniz ticareti ve sigorta hukuku, hukuk fakültesindeki en spesifik ve uzmanlık alanına yönelik derslerden biridir. Deniz ticareti ve sigorta hukuku dersi, kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında özel hukuk dersleri kategorisine girer.

 

İcra ve İflas Hukuku

Hukuk fakültesi 4. sınıf derslerinden olan İcra ve İflas Hukuku dersi, kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında özel hukuk dersleri kategorisine girer. Derslerin dönemlik olduğu fakültelerde icra hukuku ve iflas hukuku olarak ayrı iki ders olarak gösterilmektedir. İcra ve iflas hukuku derslerinde, borcunu ödeyemeyen özel kişi ve tüzel kişilerin mallarına ilişkin uygulanan cebri usuller temel konuyu oluşturmaktadır. İcra ve iflas hukuku dersi, adalet bölümünde gösterilen önemli derslerdendir.

 

İdari Yargılama Hukuku

Hukuk 4. sınıf derslerinden biri de İdari Yargılama Hukuku dersidir. Medeni usul hukukunda öğrenilen yargılama hukukunun temel kavramları üzerine, idare hukukunun ve idari yargının kendine has özelliklerinin inşa edilmesiyle ortaya çıkan idari yargılamanın anlaşılmasını hedefler. Kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında kamu hukuku dersleri kategorisine giren idari yargılama hukuku, adalet bölümünde de gösterilen hukuk derslerindendir.

 

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku

Hukuk fakültesi 4. sınıf dersi olan İş ve Sosyal Güvenlik hukuku, derslerin dönemlik olduğu fakültelerde iş hukuku ve sosyal güvenlik hukuku olarak 2 farklı ders olarak gösterilmektedir. İşçi işveren ilişkilerinin incelendiği iş hukuku ve kişilerin sosyal güvencelerini inceleyen sosyal güvenlik hukuku, kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında özel hukuk dersleri kategorisine girer. İş ve sosyal güvenlik hukuku da adalet bölümünde verilen derslerdendir.

 

Miras Hukuku

Hukuk fakültesinde 4. sınıfta görülen derslerden biri olan Miras Hukuku, hukuk 1. sınıftaki medeni hukuk ve özellikle medeni hukukun aile hukuku kısmının devamı niteliğinde sayılabilir. Kişilerin ölmesi halinde ölmeden önce sahip oldukları malvarlığının nasıl paylaşılacağına ilişkin meseleleri temel alan miras hukuku, kamu hukuku özel hukuk dersleri ayrımında özel hukuk dersleri kategorisine giren bir derstir.

 

Bir yere gitmeyin, daha sosyal medya hesaplarımızı takip edecektiniz! Hukuk Sebili twitter ve Hukuk Sebili instagram hesaplarımız aktif, Youtube için de güzel şeyler düşünüyoruz! Soru, görüş, öneri her zaman olduğu gibi aşağıya yorumlara. Dostlukla!