Bu Ders Notu Hakkında

Hukuk Felsefesi ders notları sayfamızda bugün çok kapsamlı olmamakla birlikte, farklı konular üzerinde düşünmenizi sağlayacak bir not sunuyoruz. Mert Ümit Aslan tarafından hazırlanan bu Hukuk Felsefesi ders notu, hukuk felsefesine ilişkin bazı teorik sorular ve cevaplarıyla, hukuktaki bazı teori ve akımlara yer veriyor. Diğer hukuk felsefesi ders notları ile kıyaslanınca oldukça farklı bir tarzı var. Teorik bir anlatımla konuları sunmak yerine, birazdan aşağıda vereceğimiz konular hakkında doğrudan sorular sormuş ve bunların cevaplarını vermiş. Böylece sadece konu hakkında bilgi vermekle kalmamış soruların nasıl cevaplandırılması gerektiğine dair de bir fikir edinmemizi sağlamış. Bu çalışma için hem ders notu hem pratik çalışma desek yeridir!

Nottaki sorular ve bazı konu başlıkları kısaca şöyle:

  • Toplumun Varlığını dikkate alan yaklaşımları Bentham, Von Savıgny ve Jhering’in görüşleri çerçevesinde anlatınız.
  • Hukukun sosyolojiye ilişkin ölçütlerini sıralayarak açıklayınız Kültür, uyuşmazlık ve hukuk arasındaki ilişkiyi değerlendirerek uyuşmazlığı sürdürme usullerini anlatınız.
  • Norma uyma konusundaki psikanaliz kaynaklı yaklaşımı şekil çizerek açıklayınız.
  • Prosedüral Hukuk Devletini Açıklayınız
  • Adalet türlerini sayınız ve açıklayınız.
  • Doğal hukuk kavramı
  • Hukuksal pozitivizm kavramı
  • Analitik pozitivizm kavramı
  • Normatist pozitivizm kavramı

Not hazırlanırken kapsayıcı olma iddiası güdülmemiş, bazı konular üzerinde düşünülmüş ve bazı sorulara cevaplar verilmiş. Bu ders notunda tüm konulara yer verilmese de, anlatılan yerler çok sağlam ve akademik bir dille yazılmış. Dolayısıyla farklı sorulara farklı bakışlar görmek için bu notun okunmasını tavsiye ederiz. Her ders için çeşitli notlar sunmaya çalıştığımız için, farklı tarzdaki bu nota da hukuk felsefesi ders notları sayfamızda yer vermeyi uygun gördük.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Hukuk Felsefesi ders notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Ders Notlarına göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Pratikleri de sitemizde mevcut.

Hukuk Felsefesini halletiyseniz, diğer 2. Sınıf Ders Notlarına geçebilirsiniz. Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi dışında Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, İdare Hukuku, Milletlerarası Genel Hukuk ve Hukuk Tarihi ders notları ilgili başlıklara yüklendi. 2. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Hukuk felsefesi, hukuk fakültesinin ciddiye alınmayan; ancak en önemli derslerinden biri. Hukuk fakültesinin diğer zor dersleri yanında, kolay varsayılan hukuk felsefesi için genelde hukuk felsefesi ders notları sayfamıza müracaat ediyorsunuz. Bu bizim için iyi, sizin için kötü bir şey; çünkü sadece ders notları yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları