"verba volant, scripta manent"

Hukuk Felsefesi Pratik – İÜHF 2013-2014 Sınav Cevapları
Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Pratikleri

Hukuk Felsefesi Pratik – İÜHF 2013-2014 Sınav Cevapları 

Ya aslında bu öğrenciliğimizde de garipsediğimiz bir pratik meselesi. Hukuk felsefesi pratik çalışması yapmak nasıl mümkün? Felsefi olarak bu sorunun üzerinde düşünüp tartışılabilir; ancak sonuçta böyle bir ders var ve sınavı yapılacak. Sınavlar da zaten genelde pratiğe değil teoriye yönelik oluyor, dolayısıyla buraya kadar boş konuşmuş oluyoruz. Sadede gelelim: İÜHF Hukuk Felsefesi 2013-2014 sınavlarıyla karşınızdayız!

Aşağıda, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2013-2014 Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi ÇİFT Numaralı Öğrenciler İçin Final Soruları ve Cevap Anahtarını, ikinci linkte ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2013-2014 Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bütünleme Sınavı ve Cevap Anahtarını bulacaksınız. 

İlk linke bakın, cevap anahtarı sadece 1 sayfa :’) Şimdi diyeceksiniz ki biz bunu yazsak 13 alırız. Valla haklısınız, yayınlanan bazı cevap anahtarları çok kısa olabiliyor. Burada anlamanız gereken, bu söylenenlerin cevabın özü olduğu. Bu cevaplara bir şekilde giriş, gelişme, sonuç yazmanız gerekebilir. Sonuçta 1 sayfa cevap kağıdı verildiği nerede görülmüş!

Hukuk felsefesi sınavlarını her zaman güncel hukuktan uzak da sanmayın, iyi fakültelerde çok güzel hukuk felsefesi sınavları hazırlanabiliyor. Mesela aşağıda linkini bulacağınız İÜHF Finalinde şu güzel ve zor sorulmuş:

“Kanun, sözüyle ve özüyle değindiği bütün konularda uygulanır.” (Medeni Kanun mad. 1/I)

Yukarıdaki kanun maddesinde yer alan “özüyle” ifadesinden ne anlaşılması gerektiğini doğal hukuk kuramına, hukuki pozitivizme (Austin – Kelsen – Hart) ve hukuki realizme göre ayrı ayrı açıklayınız.

Hukuk felsefesi dersinin tamamen güncelden kopuk olduğunu düşünenler için bu soru iyi bir örnek olmuştur umuyoruz.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Hukuk felsefesinden başka 2. sınıf hukuk derslerinin pratiklerini de bulabilirsiniz. 1. sınıf hukuk pratikleri, 3. sınıf hukuk dersleri pratikleri ve 4.sınıf hukuk dersleri pratikleri de ilgili linklerde.

Daha konu çalışamadık ne pratiği diyenler sadece kaliteli hukuk ders notlarının adresi Hukuk Sebili anasayfasındaki arama sekmesine çalışmak istedikleri dersi yazabilirler!

Diğer Makaleler

Leave a Reply

Gerekli alanlar işaretlendi *