Size bugün tüm hukuk derslerini yüksek notla geçmenin formülünü vereceğiz. Evet yanlış okumadınız, hukuk fakültesinin TÜM DERSLERİNİ yüksek puanlarla geçebileceksiniz. Bugün önereceğimiz hukuk ders çalışma programı garantili, %100 çalışıyor! 🎯 Bu formül, uygulanması sandığınızdan çok daha kolay, sadece biraz fedakarlık yapmak gerekiyor, hepsi bu. Hukuk için çalışma programı arıyorsanız doğru yerdesiniz, aşağıya doğru kaydırmaya devam!

Burada size ders çalışmadan hukuk fakültesini bitirmenin veya az okuyarak hukuk fakültesinde yüksek ortalama yapmanın bir formülünü vermiyoruz; çünkü böyle bir şey yok. Bu derslere çalışacak olan, saatlerini ayıracak olan yine sizsiniz. Eğer kolay yoldan hukuk fakültesi bitirmek istiyorsanız, fakülteyi bırakmanızı tavsiye edebilirim. Hukuk fakültesinde okuyorsanız çalışmayı göze alacaksınız, lamı cimi yok! Ama aklınızda hukuk için çalışma programı nasıl olmalı sorusu geliyorsa, işte bu konuda size yardımcı olabiliriz.

 


Hukuk İçin Çalışma Programı: Hukuk Derslerini Yüksek Puanla Geçmenin Gizli Formülü!

Vereceğimiz formül, basit gibi gözüken; ancak uygulaması oldukça zor olan bir formül. Belli sayıda dersi, günde belli sayıda saat çalışarak, 13-14 haftalık ders dönemi sonunda toplamda belli sayıda saat çalışmış olmayı gerektiriyor. Çalışmak da sadece oturup kitap okumak değil, hukuk fakültesi derslerine nasıl çalışılır sorusuna ilişkin çok genel bir yazıda buna ilişkin bazı açıklamalarda bulunmuştuk. Bu yazıda 3 değişkenden söz etmiştik:

Derse girmeden okuma yapmak —> Derse girmek —> Tekrar yapmak

Bu 3 adım, sizi hukuk fakültesi başarısına götürecek olan adımlar. Hukuk ders çalışma programını bu 3 esas üzerine kurarsanız hukuk fakültesinde başarılı olmamak için hiç bir sebep olamaz. Buradaki derse girmek, ders takibi yapmak kısmı zaten ders programınız kapsamında yapacağınız bir şey olduğu için, bunu dikkate almıyoruz. Bizim odaklanacağımız derse girmeden önce yapacağınız okumalar ve dersten sonra yapacağınız tekrar. Ayrıca burada sadece 13-14 haftalık ders dönemini dikkate alıyoruz ve sınav dönemini dikkate almıyoruz. Aşağıda bahsedeceğimiz formülle 13 hafta boyunca çalışırsanız, zaten sınav döneminde tek yapmanız gereken notlarınızı gözden geçirmek ve bazı dersler için de pratik çözmekten ibaret olacak.

 

Artık formülü verelim. 🔬 Hukuk fakültesindeki her dersin kaynağı farklı, kimisinde mevzuatı yoğun olarak irdelemek, kimisinde teorik okumaları daha çok yapmak gerekiyor, o yüzden hukuk ders çalışma programı nasıl olmalı sorusuna genel geçer bir cevap verilemez; ancak derse girmeden bir konu hakkında ortalama 2 saat okuma yapmanın yeterli olduğunu hukuk fakültesindeki her ders için kabul edebiliriz. Bazısı için fazla bile.

1. Sınıf derslerini ele alalım, birçok okulda anayasa hukuku, genel kamu hukuku, medeni hukuk, iktisat ve roma hukuku ana dersler olarak gösteriliyor. Yani 1.sınıfta toplam 5 ana ders olacak, 2 tane de seçmeli ders olsa eder 7 ders.

7 ders, 2 saat okuma —> 7×2=14 saat. Yani bir sonraki derse girmeden önce tüm derslerin konularını sadece 14 saatte okuyabilirsiniz. Bu, günde 2 saat konu okumak, okunan konuyu anlamaya çalışmak demek. 👈

hukuk-icin-calisma-programi

 

Derse girmeden önce konuyu çalıştınız. Artık derse girdiğinizde bu hoca ne anlatıyor, ben hukuk fakültesi seçmiştim neden atom fiziği dersindeyim demek zorunda kalmayacaksınız. Yaptığınız okuma sayesinde edindiğiniz ön bilgi sayesinde derste anlatılanları daha iyi anladınız, kavramları özümsediniz. Peki iş burada bitiyor mu? Hayır! Hukuk fakültesinde başarılı olmak için yapılması gereken en önemli şey konu tekrarı. Konu tekrarı yapmadan, derste anlatılanların üzerinde düşünmeden gerçekten öğrenmek mümkün değil.

Derse girmeden bir konu hakkında ortalama 2 saat okuma yapmanın yeterli olduğunu hukuk fakültesindeki her ders için kabul edebiliriz. Bazısı için fazla bile. 👍

Konu tekrarının ve konu üzerinde düşünmenin 1 saat olacağını kabul edersek, oradan da 7×1=7 saatlik bir sermayeye ihtiyacımız var.

14 saat konuları öğrenmek için, 7 saat de tekrar etmek için. Haftada toplam 21 saat çalışmanız yeterli, günde 21/7=3 saatte tüm dersleri öğrenebilirsiniz.

Bunu ikinci haftadan itibaren yaptığınızı kabul edelim, böylece 13 hafta boyunca bu tempoda çalışmış olacaksınız.

 

Günde 3, haftada 21 saat çalışma, 13 haftada 13×21=273 saat çalışma eder.

 

Bu sizin başarı için ortaya koyacağınız sermaye. Ve bu sermaye, denkleme başka bir bilinmeyen girmediği sürece, BAŞARI GARANTİLİ bir sermaye. 🙏 Bu yatırımı yaparsanız, kesinlikle başarılı olacak ve tüm derslerinizi vereceksiniz. Bunun garantisini size veriyorum.

Günde 3, haftada 21 saat çalışma, 13 haftada 13×21=273 saat çalışma eder. Hukuk fakültesi derslerine nasıl çalışılır sorusunun en garanti cevabı bu. 🎯

 

Bir de diğer senaryoyu düşünelim. Derslere girmediniz, sınavlara da sınavlardan 2 hafta önce çalışmaya karar verdiniz. 2 haftada 14 gün var, bizim tüm dersler için günde 3 saat çalışarak yatırmamız gereken sermaye neydi? 21 saat. Yani siz 13 haftada yapmanız gereken çalışmayı artık 2 haftada yapmaya karar vermiş oluyorsunuz.

13 hafta, haftada 21 saat çalışma 273 saat ediyor. Ama sizin sadece 14 gününüz var, yani günde 273/14= 19,5 saat çalışmanız gerekiyor! 24 saatin 19 saatini çalışarak geçireceksiniz, bunun yanında geri kalan vakitte uyuyacak, yemek yiyecek, kütüphaneye gelmek için yolda vakit geçirecek ve dinleneceksiniz.

hukuk-icin-calisma-programi

 

Diyelim ki gerçekten çok dayanıklı bir bünyeniz var, az uyuyup, az yiyip çok çalışabiliyorsunuz. Ve 2 hafta boyunca günde 19 saat çalışarak 273 saatlik hedefi tutturmayı başardınız. Başaracağınız tek şey muhtemelen bu olacak; çünkü günde 3 saat çalışarak erişilen 273 saatin aksine, 2 haftada bu süreye erişmek, öğrenmek için çok daha verimsiz bir yol. Günde bu kadar yoğun çalışma yaparak, beyninize dinlenme, okuduklarınızı sindirme, anlama, bilgiler arasında bağlantı kurma şansı vermiyorsunuz. Bu başarısızlığın formülü. Ayrıca süreç sonunda sağlığınızın da çok büyük zarar göreceğini unutmamalısınız. Tebrikler, hem sağlığınızdan oldunuz, hem derslerden kaldınız, hem de hhukuk için çalışma programı oluşturmaya çalışanlar için menfi bir örnek oluşturdunuz. Artık size bakarak hukuk ders çalışma programı nasıl olmamalı sorusunu cevaplayabilirler 😂

 

Şunu teslim edelim: 1 ya da 2 ders için bu şekilde yoğun çalışma ile başarı gelebilir, dahası tüm derslerini bu şekilde çalışarak verene de şahit oldum; ancak böyle yapıp iyi bir ortalama ile okulu bitiren, okulu bitirdiğinde birçok dersi, birçok konuyu benimsemiş, gerçek anlamda “öğrenmiş” hiç kimseyle karşılaşmadım. Gerçek anlamda öğrenenler aşağı yukarı benim verdiğime benzer bir hukuk ders çalışma programı yaparak başarıya ulaşanlar.

Günde 3 saat. Haftanın 7 günü. 13 hafta boyunca. Formül bundan ibaret. 🤓

Günlük çalışılması gereken saat x Haftalık çalışma günü x Ders dönemi

3x7x13=273

 

Bu formülü, ders döneminizin yoğunluğuna veya o dönem aldığınız derse göre ayarlayabilirsiniz. Hızlı okuyan biri misiniz? Günlük okumanızı 2 saatten 1 saate indirebilirsiniz. Alttan almanıza rağmen kendinize güvendiğiniz, birçok bilgiyi öğrendiğinizi düşündüğünüz bir ders mi var? O dersi bu formül dışında tutabilirsiniz. Günde 3 saat çalışmak yerine 5 saat çalışarak hafta sonunu boş bırakmak mı istiyorsunuz? Hay hay! Hukukta ders programı hazırlamak çok bireysel bir tecrübe. Önemli olan düzenli olarak çalışmak. Biz bu düzeni günde 2-3 saat çalışmak şeklinde önerdik, siz başka bir şekilde kurgulayabilirsiniz. 🎮

hukuk-icin-calisma-programi

 

Hukuk fakültesini yüksek ortalama ile bitirmenin formülündeki püf nokta, her ders için derse girmeden önce belli oranda çalışmayı yapmak ve dersten sonra da bilgileri tekrar etmek. Yani günlük çalışılması gereken saat, haftanın kaç gününün çalışılacağı ve kaç hafta boyunca çalışılacağının belirlenmesi işin temelinde yatıyor. Bunlardaki sayısal değerleri, ihtiyacınıza göre siz belirleyeceksiniz. Herkesin ders sayısı, öğrenme hızı ve anlama kapasitesi farklı. Buna da siz karar verin, onu da biz yapmayalım. Dediğimiz gibi herkes kendine has hukuk ders çalışma programı oluşturacak, hukuk için çalışma programı herkes için farklı bir sonuç ortaya çıkaracak. Siz de nasıl çalıştığınızı yorumlarda yazın, biz de sizden bir şeyler öğreniriz 😊

Bu formül size ne kadar çalışmanız gerektiğini gösteriyor; ancak genel sistematiği vermiyor. Bunun için hukuk derslerine nasıl çalışılır sorusuna ilişkin genel olarak değerlendirme yaptığımız yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Bir yere gitmeyin, daha sosyal medya hesaplarımızı takip edecektiniz! Hukuk Sebili twitter ve Hukuk Sebili instagram hesaplarımız aktif, Youtube için de güzel şeyler düşünüyoruz! Soru, görüş, öneri her zaman olduğu gibi aşağıya yorumlara. Dostlukla!