Hukuk kazananlara tavsiye yazısı arayıp bulduğunuza göre hukuk fakültesine girmiş olmalısınız. Tebrikler! Hukuk fakültesi kazanan onbinlerce kişiden biri oldunuz! Uzatmadan bitirirseniz 4, uzatırsanız Allah bilir kaç sene sonra 20.000 hukukçuyla birlikte mezun olacaksınız…

Hukuk fakültesi zor, hukuk fakültesinden mezunların iş bulması da sanıldığı kadar kolay değil, rekabet çok fazla. Onbinlerce öğrencinin ve mezunun arasından sıyrılmak için, mutlaka belli yatırımlar yapmanız gerekecek. Yatırıma başlamak için fakülteyi bitirmeyi beklerseniz, çok geç kalmış olursunuz! Başarılı bir hukukçu olmak için kendinize yatırım yapmaya, hukuk kazananlar listesine adınız yazıldığı an, yani sonuçların ilan edildiği günden itibaren başlayabilirsiniz.

Hukuk fakültesini kazananlar için, okul başlayana kadar yapmalarını tavsiye edebileceğimiz bazı şeyler var. Bu yazıda, aşağıda listesini verdiğimiz hukuk kazananlara yönelik tavsiyelerimizin ayrıntılarına gireceğiz. Burada yazanların hepsini yapmak zorunda değilsiniz, burada yazanlardan çok daha fazlasını da yapabilirsiniz. Önemli olan bir yerden başlamak.

Bir şeylere başlamak için, hukuk fakültesini kazandığınız ve hukuk derslerinin başlayacağı dönem arasındaki en az 1 aylık boşluk çok iyi bir fırsat. 1 ay size uzun gibi gözükmeyebilir; ancak saatler süren çalışmalarınızın karşılığı olarak hukuk fakültesini kazanmak ve bunun verdiği rahatlama ile vakit size çok daha uzun gelecektir. Aşağıda yazdıklarımızdan en az 4-5 tanesini 1 aylık bir sürede bile rahatlıkla yapabilirsiniz.

Peki biz hukuk kazananlara tavsiye olarak neler öneriyoruz? Aşağıda tüm bu maddeleri tek tek açacağız, vaktiniz darsa liste şöyle:

 • Okuma alışkanlığınızı geliştirin.
 • Hukuk fakültesinde yazma becerisi çok önemli, şimdiden günlük de olsa bir şeyler yazın.
 • Hukuk öğrencileri için yabancı dil çok önemli, boş vaktinizde yabancı dil çalışın, bilmiyorsanız gideceğiniz şehirdeki kursları araştırın.
 • Hukukta not ortalamasını yüksek tutmak için kendinizi motive edin.
 • Hukukta yurtdışı imkanları için araştırma yapın
 • Hukuk fakültesi 2. sınıfa geçerken başlamak için bir açıköğretim bölümü seçin.
 • Hukuk topluluklarını, kulüplerini, seminerlerini araştırın.
 • Hukukla ilgili filmler, diziler, belgeseller izleyin.
 • Hukuk fakültesini kazanan öğrencilerle buluşmalar ayarlayın, buluşma mümkün değilse sosyal medyada (çok abartmadan) aktif olun.
 • Uyku düzeninize dikkat edin!
 • Hobinizle uğraşın, yoksa hobi edinin ya da edinilecek hobiler üzerine düşünün.
 • Sosyal medya hesaplarınıza hukuk okuduğunuz yazmakta yarışmayın, mezun olacağınızı sandığınız yılı SAKIN yazmayın!

Hadi hukuk kazananlara tavsiye olarak verdiğimiz bu maddeleri kısa kısa açalım.


 

Hukuk Kazananlara Tavsiye #1: Okuma alışkanlığınızı geliştirin.

hukuk-kazananlara-tavsiye

Hukuk fakültesini kazananlar için yapılması gerekenler listesinden bir tanesini seçmem gerekse, bu listeden hangisi seçmeliyim diye sorsaydınız, size şüphesiz okuma alışkanlığınızı geliştirmek cevabını verirdik. Eğer “hukuk kazananlara tavsiyeler” değil de “hukuk kazananlara tavsiye” şeklinde tek maddelik bir liste yapmak zorunda olsaydık, bu liste şüphesiz okuma alışkanlığından ibaret olurdu!

Hukuk kazanan biri olarak hiç bir şey yapmasanız bile, 1 ayınızı günde en azından 3-4 saat kitap okuyarak geçirebilirseniz, bu alışkanlık kendini hukuk fakültesine de taşır. Hukuk fakültesinde binlerce sayfayı okumak zorunda kalacağınızı unutmayın. Hali hazırda uzun süreler boyunca kitap okumaya alışkın olmayan bir bünye, çoğu hukuk kitabının içindekiler kısmından sonrasını okumadan yorulur!

Sadece sıkılmak meselesi de değil, okuduğunu anlama kabiliyetinin gelişmesi için de düzenli okuma alışkanlığınızın olması çok önemlidir. Hukuk fakültesi kazanan biri belki çok ders çalışmıştır; ama test çözme becerisi gelişirken, uzun metinleri okuma ve kavrama becerisi körelmiş olabilir. Belki bu 1 ay sizi tam anlamıyla “kitap kurdu” yapmaya yetmeyecek; ancak hukuk fakültesinin yoğunluğu başladıktan sonra da bu kadar kesintisiz bir boş zamanınız belki de hiç olmayacak. Dolayısıyla eğer hukuk fakültesini kazandıktan sonra fakülte başlayana kadar ki süreyi tek bir şey yaparak geçirmek isterseniz, bu mutlaka okuma alışkanlığınızı geliştirme ya da hiç yoksa okuma alışkanlığı edinmeye başlama olmalı.

 

Hukuk Kazananlara Tavsiye #2: Hukuk fakültesinde yazma becerisi çok önemli, şimdiden günlük de olsa bir şeyler yazın.

hukuk-kazananlara-tavsiye

Hukuk fakültesi öğrenciliğiniz boyunca ve daha sonra meslekte en çok yapacağınız şey muhtemelen okumak. Biz de bu yüzden hukuk fakültesi kazanlara tavsiye olarak birinci sırada okuma alışkanlığını verdik; ancak okumak sizi sonuca ulaştıran değil, sonuca ulaşmak için gerekli bilgileri edinmenizi sağlayan araç. Hukuk fakültesini kazananlar okuma alışkanlığını hallettikten sonra, yazma alışkanlığını da geliştirmeye bakmalı.

Hukukçular için hukuki yazma becerisi neden önemli? Sınavlarda not alabilmek için, müvekkilinize iyi bir dilekçe sunabilmek için, anlaşılır ve adil kararlara imza atabilmek için, hukuk teorisinde çığır açacak tezler üretebilmek için ihtiyacınız olan en önemli beceri yazma becerisi. Hukuk kazananlar için yazma becerisi edinmek, en az okuma alışkanlığı edinmek kadar önemli. Yazma beceriniz, hukuk fakültesi öğrenciliği sırasında sınavlarda sorulara daha doğru cevaplar vermenizi sağlayacak. Hukuki yazma becerisi, mesleğe başladığınızda ise mesleği sürdürebilmeniz için mutlaka sahip olmanız gereken bir beceri.

Eğitim sistemimiz, maalesef üniversiteye gelene kadar bize metod öğretme konusunda oldukça zayıf. Yazma becerisi aslında bizim üniversiteye gelmeden halletmemiz gereken bir mesele; ama çoğumuz bunu yapmış olmuyor. O yüzden hukuk fakültesi kazananlar, fakülteyi kazandıkları günden itibaren günde belli sayfa ya da kelime sayısınca bir şeyler yazmalı. Bu bir günlük olabilir, bir blog olabilir, sosyal medya sitelerinde ayrıntılı görüş yazıları yazmak olabilir. Yazacağınız şeylerin hukukla alakalı olmasına gerek yok, zaten henüz herhangi bir hukuki altyapınız da yok. O yüzden kendinizi kasmadan, hobileriniz, düşünceleriniz, duygularınız hakkında bir şeyler yazarak işe başlamak, hukuk kazananlara tavsiye ettiğimiz yazma becerisini geliştirmek için oldukça önemli. Eğer düzenli olarak yazmaya başlarsanız, geri dönüp ilk gün yazdıklarınızla aylar sonra yazdıklarınızı karşılaştırdığınızda, kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi anlarsınız.

 

Hukuk Kazananlara Tavsiye #3: Hukuk öğrencileri için yabancı dil çok önemli, boş vaktinizde yabancı dil çalışın, bilmiyorsanız gideceğiniz şehirdeki kursları araştırın.

hukuk-okuyanlara-tavsiye

Hukuk Sebili Blog takipçilerinin belki de çok sıkıldığı bir konu var. Hukuk fakültesi öğrencilerine tavsiye olarak yılmadan, sıkılmadan, bazen tekrara düşerek verdiğimiz en önemli tavsiye, yabancı dil konusunu halletmeleri olabilir. Aynı konuda, hukuk kazananlara daha rahat tavsiyede bulunabiliyoruz; çünkü henüz okul başlamadan iyi değerlendirebilecekleri boş bir vakitleri var.

Hukuk fakültesinde yabancı dil bilmeden “başarılı olmak” mümkün değil. İsterseniz yabancı dilde tek kelime yazmayacağınız sulh ceza hakimliği gibi bir mesleğiniz olsun, farketmez. Öyle ya da böyle yabancı dil, yabancı dil olarak da İngilizce öğreneceksiniz! Yoksa kendinizi başarılı addetmeniz çok zor. Yabancı dil konusuna neden bu kadar taktığımızı, hukukta yabancı dil başlıklı yazımızı okuyarak anlayabilirsiniz.

Hukuk fakültesini kazananlara tavsiye olarak, dersler başlamadan kendi kendilerine yabancı dil çalışmaları yapmalarını söylemeliyiz. İnternette bulabileceğiniz sayısız bedava kaynak var. (BURAYA 2-3 TANE YABANCI DİL YOUTUBE KANALI VEYA UDEMY DERS KOYALIM) Eğer hiç temel bilginiz yoksa ve maddi olarak zor durumda kalmayacaksanız, hukuk fakültesini kazandıktan sonra hukuk fakültesi başlayana kadar geçen süreyi bir kursa giderek değerlendirebilirsiniz. Hiç bir şey yapamıyorsanız, fakülteye başladığınızda boş vakitlerinizde gidebilmek için uygun fiyatlı ve kaliteli yabancı dil kursu araştırın. Bu, hukuk fakültesini kazananlar için yapılabilecek minimum şey; ama hiç yoktan iyidir.

Yabancı dil derken neyi kastettiğimizi söylememize gerek var mı? İster hukuk fakültesini kazanan, isterseniz hali hazırda okuyan bir öğrenci olun, eğer İngilizce bilmiyorsanız, yabancı dil öğrenin dendiğinde İngilizce’yi kastettiğimizi karine olarak kabul edeceksiniz (Tabi daha karine kelimesini öğrenmediniz. Öğretirler kardeşim, öğretirler!)

 

Hukuk Kazananlara Tavsiye #4: Hukukta not ortalamasını yüksek tutmak için kendinizi motive edin.

hukuk-okuyanlara-tavsiye

Hukukta not ortalaması her şey değil; ancak çok şey! Hukuk fakültesi mezunlarının maalesef yüksek not ortalaması yapmasına yönelik bir beklenti var. Garip bir şekilde, burs alımlarından tutun da yurtdışına gitmek için erasmus gibi programlara başvuruya kadar bir çok şey belli bir ortalama tutturmanızı istiyor. Ortalamanın dikkate alınmasında bir mani yok, hatta bence gerekli; ancak belli bir ortalamayı tutturamayanın imkanlardan yararlanmasının engellenmesi makul değil. Hukukta not ortalaması başlıklı yazımızda eleştirilerimizi ve önerilerimizi dile getirmiştik, tıklamanızı ve okumanızı tavsiye ederiz.

Hukuk fakültesinde ortalamanın çoğu zaman tek kriter olmasını doğru bulmasak da, bu gerçeği göz ardı etmenin de doğru olmadığını söylemeliyiz. Öyle ya da böyle, hukuk fakültesi ortalamanız karşınıza çıkacak. Belki bursa başvururken, belki yüksek lisansa başvururken not ortalamasını tutturamadığınızı görüp üzüleceksiniz. Üzülmemek için, şimdiden not ortalamanızın yüksek olması gerektiğini aklınızın bir köşesine yazın. Oturup ders çalışın, hukuk fakültesi 1. sınıfın konularını bitirin demiyoruz, buna hiç gerek yok; ancak motivasyonunuz bu yönde olsun. Hukuk fakültesi başladığında belli bir ortalama hedefinizin olduğunu bilerek hareket etmek, ders çalışma konusunda çok daha kolay motive olmanızı sağlayacaktır. Hukuk fakültesi kazananlar, bu ve benzeri motivasyonlara daha çok ihtiyaç duyacak, emin olabilirsiniz!

 

Hukuk Kazananlara Tavsiye #5: Hukukta yurtdışı imkanları için araştırma yapın.

Hukuk kazananlara tavsiye ettiğimiz not ortalamasını yüksek tutma tavsiyesi gibi, hukukta yurtdışı imkanları için araştırma yapma da kendinizi çok zorlamadan, mutlaka gidecek bir yer bulmalıyım ve bir an önce gitmeliyim telaşına girmeden yapacağınız bir şey. Şimdiden hukukta yurtdışı imkanlarından haberdar olmak, fırsat karşınıza çıktığında bunu değerlendirmek konusunda daha girişken olmanızı sağlayacaktır. Mesela eğer yoksa pasaport almak iyi bir motivasyon olabilir. Zaten ilk sene isteseniz de muhtemelen yurtdışına gidemeyeceksiniz, hukukta erasmus gibi imkanlardan yararlanmak için en azından ikinci seneyi beklemeniz gerekecek. Yine de kendinizi her an gidecekmiş kafasında tutmanın size faydası olacaktır.

 

Hukuk Kazananlara Tavsiye #6: Hukuk topluluklarını, kulüplerini, seminerlerini araştırın.

Hukuk fakültesi öğrenciliğinin tadını sadece kütüphaneye giderek ve kitap okuyarak çıkaramazsınız. Hukuk kazananlara tavsiyeler veren herkesin listesinde mutlaka bulunan maddelerden biri, ders dışındaki sosyal aktivitelere katılmaktır. Henüz hukuk fakültesinde hiç bir ders görmediğiniz için, doğrudan hangi konuyla ilgileneceğinizi seçin demiyoruz; ancak özellikle kazandığınız şehirde bulunan hukuk fakültelerinde ne tür kulüpler var, ne tür hukuk toplulukları bulunuyor, hukuk seminerleri daha çok nerede düzenleniyor gibi soruları kısaca araştırmanızda fayda var. Örneğin iyi olduğunuz bir spor branşına yönelik bir hukuk kulübü bulabilirsiniz, ya da sahip olduğunuz satranç, dağcılık, müzik gibi hobilere yönelik topluluklardan haberdar olabilirsiniz. Bunlar hakkında bir google taraması yapmak çok vaktinizi almayacaktır, belki karşınıza Hukuk Sebili’nden hukuk kulüpleri rehberi niteliğinde bir yazı bile çıkabilir…

 

Hukuk Kazananlara Tavsiye 7#: Uyku düzeninize dikkat edin! Sağlıklı alışkanlıklar edinin.

hukuk-okuyanlara-tavsiye

Hukuk fakültesi öğrenciliği, başarılı bir hukukçu olmak… bunların hiç biri sağlığınızdan önemli ve değerli değil. Hukuk fakültesi zorlu bir süreç, sizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoracaktır; ancak sağlıklı alışkanlıklar edinerek bunlarla baş etmeniz mümkün. Özellikle düzenli bir uykudan asla taviz vermeyin, aksi halde hem sağlığınız hem hukuk fakültesi başarınız oldukça kötü etkilenecektir.

Peki hukuk kazananlara tavsiye olarak hangi sağlıklı alışkanlıkları söyleyebiliriz? Bir kaç örnek sayalım:

 • Uyku düzeninize dikkat edin. Yattığınız ve uyandığınız saatler belli olsun.
 • Mutlaka düzenli spor yapın. Özellikle duruş bozukluğunu önleyecek ve core kaslarınızı güçlendirecek egzersizlere yönelin.
 • Sağlıklı yeme alışkanlıkları edinmeye çalışın. Öğrenci bütçesi her zaman en sağlıklı yemeği bulamayabilir; ancak mümkün olduğunca ve kaldığınız yerin imkanları el verdiğinizce evde yemek yapmaya kendinizi alıştırın.
 • Gözlerinize dikkat edin! Hem hukuk fakültesinde, hem de meslekte en çok gözleriniz yorulacak. Ekran sürenizi azaltmaya bakın, ekran başında vakit geçiriyorsanız f.lux gibi koruyucu programlar ve koruyucu gözlük kullanmayı düşünebilirsiniz.

Hukuk Kazananlara Tavsiyeler 8#: Hobinizle uğraşın, yoksa hobi edinin ya da edinilecek hobiler üzerine düşünün.

Hukuk fakültesinde akıl sağlığınızı koruyabilmek için, dersler dışında yapacak ve düşünecek bir şeylere mutlaka ihtiyacınız olacak. Bir hobi edinmek ya da var olan hobinizle ilgilenmek, rahatlamanıza ve derslerde daha başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca okulunuzda veya bulunduğunuz şehirde, hobinizle ilgili etkinliklere katılabileceğiniz platformlar olabilir. Bunlara katılarak faydalı bir sosyalleşme imkanına da sahip olursunuz.

 

Hukuk Kazananlara Tavsiye 9#: Sosyal medya hesaplarınıza hukuk okuduğunuz yazmakta yarışmayın, mezun olacağınızı sandığınız yılı SAKIN yazmayın!

hukuk-okuyanlara-tavsiye

Lütfen, rica ediyoruz. Bunu yapmayın. Hukuk okuduğunuzu insanlara haykırmak için önünüze milyarlarca fırsat çıkacak ve siz zaten bunları değerlendireceksiniz. Hukuk fakültesinde okumak tek başına bir marifet değil. Hukuk okuduğunuzu her yerde ilan etmek; ancak bunun altını hukukçu olarak dolduramamak, hukukçu olmayanlardan hukuk dinlemek zorunda bırakabilir sizi. Yine okulunuzu 4 senede bitereceğinizi zannederek şimdiden XÜHF 24′ falan yazmayın. Bunu yapmak itici olduğu gibi yanlış da. Zira bu bizim üniversitelerimizde olan bir gelenek değil, özellikle ABD üniversitelerinde mezuniyet yılına göre “Class of 24” gibi bir gruplandırma yapılması söz konusu. (Ayrıca bizde hukuk fakültesine ne zaman gireceğinize siz karar verebilirsiniz; ancak ne zaman çıkacağınıza Fakülte karar verir…)

 

Hukuk Kazananlara Tavsiye 10#: Hukuk Sebili’ni her türlü mecradan takip etmeyi unutmayın!

Biliyorum çok ucuz bir hareket oldu; ama kendi reklamımızı da yapamayacaksak biz bu siteyi niye açtık! Bakın siz bulmakla uğraşmayın diye linklerini de veriyoruz: Hukuk Sebili twitter ve Hukuk Sebili instagram . Siz bu yazıyı okuyana kadar belki yenileri de açılmıştır, garanti olsun diye google’a Hukuk Sebili yazmak isteyebilirsiniz…

Hukuk kazananlara tavsiyeler verelim derken biz yorulduk, yazı yaz yaz bitmedi! Ama eminim siz bir çırpıda okuyacaksınızdır. Bu yazıyı sadece hukuk fakültesini yeni kazananlar değil, şu an fakültede olanlar da okuyabilir, mutlaka onların da bu listede gerçekleştirmedikleri bir çok şey olacaktır. Umuyoruz bu yazı sizler için faydalı olur.