Hukuk Sosyolojisi Ders Notları PDF Linki :

Hukuk Sosyolojisi Ders Notu Vize Konularının Kısa Özeti

Bu Ders Notu Hakkında

Biliyorsunuz bu dersin adı fakültelerde değişiklik gösteriyor. Kimi yerde hukuk felsefesi ve sosyolojisi diye tek bir ders olarak geçerken, bazı okullarda hukuk felsefesi ve hukuk sosyolojisi adında iki farklı ders oluyor. Hukuk felsefesi dersi, öğrenciler tarafından önemi anlaşılamasa da, kaynak sorunu yaşanmayan bir ders; ancak hukuk sosyolojisi dersi için aynısını söylemek mümkün değil. Hukuk sosyolojisi ders notları az, olan notların da kalitesi meçhul. Bugün ise kaliteli bir hukuk sosyolojisi ders notu ile karşınızdayız.

Hukuk sosyolojisine ilişkin az notun içinden seçtiğimiz kaliteli notlardan biri de bugün paylaştığımız Mahide Deniz Marangoz ve birkaç arkadaşı tarafından hazırlanan hukuk sosyolojisi ders notları. Ders takibi şeklinde giden ve hukuk sosyolojisinin vize öncesi konularını kapsayan bu not, ders hakkında fikir vermesi açısından oldukç faydalı bir not. Bu notta tüm konuların olmadığını söylemeliyiz. Daha kapsamlı bir hukuk sosyolojisi notunu da sitemizde bulabilirsiniz.

Notun başlıkları kısaca şöyle:

  • Sosyoloji kavramı
  • Sosyolojinin ortaya çıkışı
  • Sosyolojinin türleri ve temel kavramları
  • Hukuk sosyolojisi
  • Hukuk sosyolojisi ve antropoloji
  • Sosyolojide yöntem
  • Thomas ve Durkheim
  • Marx ve Engels
  • Weber ve egemenlik
  • Leon Duguit

Bunlar ana başlıklar. Görüldüğü gibi, hukuk sosyolojisinin tüm konuları yok; ancak var olan konulara ilişkin derslerde nelerin işlendiği, hocanın nelerin üstünde durduğu anlamak için faydalı bir not. Hukuk sosyolojisi ders notları bulmanın zorluğu düşünüldüğünde, bu nota en azından göz atılması gerek.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Hukuk sosyolojisi ders notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Ders Notlarına göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Pratikleri de sitemizde mevcut.

Hukuk Felsefesini halletiyseniz, diğer 2. Sınıf Ders Notlarına geçebilirsiniz. Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi dışında Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, İdare Hukuku, Milletlerarası Genel Hukuk ve Hukuk Tarihi ders notları ilgili başlıklara yüklendi. 2. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Hukuk sosyolojisi, hukuk fakültesinin ciddiye alınmayan; ancak en önemli derslerinden biri. Hukuk fakültesinin diğer zor dersleri yanında, kolay varsayılan hukuk sosyolojisi için genelde hukuk sosyolojisi ders notları sayfamıza müracaat ediyorsunuz. Bu bizim için iyi, sizin için kötü bir şey; çünkü sadece ders notları yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

Hukuk Sosyolojisi Ders Notları PDF Linki :

Hukuk Sosyolojisi Ders Notu – Vize Konularının Kısa Özeti