Neden hukukçular için 10 parmak klavye diye bir yazı yazıyoruz? Eğer hukuk fakültesinde mezun olmayı başarabildiyseniz, bunu nasıl yaptığınızı tahmin edemeyebiliriz. Herkesin kendine göre yöntemleri olabilir. Ancak tahmin edebileceğimiz bir şey var: hukuk fakültesinden mezun olmak için muhtemelen yüzlerce sayfa, binlerce sayfa okudunuz, okudunuz ve yine okudunuz!

Hukuk fakültesinden mezun olmayı başarabildiğinize göre, büyük ihtimalle hukuk mesleklerinden birini icra etmek isteyeceksiniz. Hangi mesleği icra edeceğinizi tahmin edemeyiz, hukuk mezunu ne iş yapar sorusuna cevap aradığımız yazımızdakilerden herhangi biri olabilir. Ama hangi hukuk mesleğini seçerseniz seçin kesin olarak yapacağınız ortak bir şey var: yüzlerce, binlerce sayfa yazmak, dilekçeler yazmak, kararlar yazmak, tezler yazmak, yazmak da yazmak!

90’lı yıllardan ibaret yetişen nesil aslında bilgisayar teknolojileriyle büyüdü, 2000’den sonra doğanlar ise teknolojik bir dünyanın içine doğdular. Dolayısıyla hayatlarını kolaylaştıracak yazılımları, teknolojik ürünleri kullanma konusunda aslında önceki nesillere göre avantajlılar. Bu arada, hukukçuların kullanması gereken programlar başlığı altında bunların neler olduğuna dair bazı tavsiyelerde bulunmuştuk.

Ancak bizim bugün bahsedeceğimiz “yeterlilik”, bildiğiniz ve öğrenebileceğiniz her türlü yazılım ve teknolojik araçtan daha faydalı olacak, buna eminiz. Bugünün konusu: Hukukçular İçin 10 Parmak F Klavye. Adalet öğrencileri bunun eğitimini alıyor; ancak neden kimsenin aklına bunu hukuk fakültesinde vermek gelmemiş şaşılacak şey. Girişi uzun tuttuk, hemen bugünün başlıklarını verelim ve yazıya geçelim. Bugünkü yazıda,

 • F Klavye nedir?
 • 10 parmak yazmak ne anlama gelir? Hukukçular için 10 parmak yazmak neden gereklidir?
 • 10 Parmak F Klavye vs. 10 Parmak Q Klavye: hangisini öğrenmeliyim?
 • 10 Parmak F Klavye nasıl öğrenilir? 10 Parmak F Klavye için en faydalı kaynaklar hangileri?

sorularının cevabını arıyoruz.


F Klavye Nedir?

F klavye aslında bizim milli meselemiz; ama bunun o kadar farkında değiliz ki, FE klavye demek yerine, F harfinin ingilizce okunuşu olan EF klavye demeyi tercih ediyoruz! F klavye neden milli bir mesele anlatalım. F klavye, “Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir.” (Vikipedi) Ancak bir klavye tuş dizilimi öyle he denince geliştirilebilen bir şey değil. F klavye geliştirmenin arkasında yıllarcı süren uluslararası bir çalışma ve efsane bir ismin özverili çalışması geliyor: İhsan Sıtkı Yener. İhsan Sıtkı Yener, Türkçe gibi bir dilin kendi klavyesi olmamasına içerlemiş bir bilim insanı. Sadece içerlemekle kalmamış, hayatını buna adamış. Bugün F klavye varsa ve gün geçtikçe yaygınlaşıyorsa, İhsan Hocanın bitmek tükenmek bilmeyen azmi ve vatan sevgisi sayesindedir.

F klavye, sırf bizim de klavyemiz olsun, başkalarınınkini kullanmayalım diye ortaya atılmış ve gerçekleştirilmiş bir proje değildir. F klavye hazırlanırken iki farklı komisyon kurulmuş ve “iki komisyondan ilki Türkçedeki harf sıklıkları ve ardışıklıkları, ikincisi ise parmakların fiziksel özelliklerini inceleyerek dizilimi konusunda çalışmıştır”. (Vikipedi) Yani F klavye, Türkçe’ye en uygun, Türkçe yazanların en iyi yazabilmesi için geliştirilmiş bir klavyedir. F klavyede Türkçe’de en çok kullanılan harfler en çok kullandığınız parmakların ucundadır. Bir kelime yazmak için parmağınız bir uçtan bir uca gitmek zorunda kalmaz, her parmağın görevli olduğu harfler vardır ve yazım sırasından bunlar parmaklar tarafından hızlıca ulaşılabilir.

 

F klavyenin dizilimi şu şekilde:

 

Yaygın olarak kullanılan Q klavyeyi Türkçe’deki harflerin kullanım yoğunluğuyla birlikte şöyle görüyoruz (koyu kırmızılar en yoğun kullanılanlar):

 

Gördüğünüz gibi yoğun olarak kullanılan harfler birbirine oldukça uzak duruyor. Halbuki aynı harfler F klavyede birbirine yakın ve en çok kullanılan işaret ve orta parmakların görevine giriyor. 10 parmak yazamasanız bile sadece F klavye yazıyor olmak yazım hızınızı bir hayli arttıracaktır; ancak çoğumuz gibi çocukluktan itibaren sadece Q klavye kullandıysanız bu dediğimiz geçerli olmayacak. Buna ilişkin açıklamalar için yazıyı okumaya devam edin.

10 Parmak Yazmak Ne Anlama Gelir? Hukukçular için 10 Parmak Yazmak Neden Gereklidir?

10 parmak klavye bir yöntemin adı. Elinizdeki tüm parmakları kullanarak yazmayı ifade ediyor. Şimdi bir an için bu yazıyı okumayı bırakın ve önünüzdeki klavyeyle kısa bir metin yazın. Kaç parmağınızı kullanarak yazdınız? 4? Belki 5? Peki kelime başına kaç defa kafanızı eğip klavyeye bakmak zorunda kaldınız? Kaç defa yanlış yazıp düzeltmek, düzeltirken yine aradığınız harfi bulmak için klavyeye bakmak zorunda kaldınız? Bu sorulara verdiğiniz cevaplar muhtemelen az parmakla, çok düzelterek ve yavaş yavaş yazdığınızı gösterecektir.

10 parmak klavye ise tüm bunların önüne geçiyor. 10 parmak klavye sayesinde klavyeye bakmadan, her parmağınızı kullanarak, bir harfin yerini aramadan yazabileceksiniz. Bu hem zaman açısından hem sağlık açısından uzun vadede faydası çok fazla olacak bir şey.

10 parmak dizilimini de verip hukukçuları ilgilendiren kısmına geçelim. Onparmak.org üzerinden alınan görselde, her parmağın belli bir grup harfle görevlendirildiğini göreceksiniz. Örneğin sol serçe parmağınız sadece klavyenin en solundaki açık mavi tuşlara basacak, diğerleri için de aynı şey geçerli. Böylece hiç bir parmağınız yerinden çok uzağa gitmeden istediğiniz harfe basacak ve aşağıda gördüğünüz ilk konumuna geri dönecek. Bir yerden sonra elinizi hiç kaldırmadan, adeta klavye üzerinde kayarak yazmaya başladığınızda bunun ne kadar rahat bir yöntem olduğunu anlayacaksınız.

 

Neden hukukçular için 10 parmak klavye mutlaka öğrenilmesi gereken bir beceri? Çünkü hangi hukuk mesleğini yaparsanız yapın, saatleriniz yazmakla geçecek. Avukat olduğunuzda sayfa sayfa dilekçe, hakim olduğunuzda sayfa sayfa karar yazacaksınız. Akademisyen olursanız sayfa sayfa sayfa sayfa sayfa sayfa yazacaksınız! Yazmaktan kaçış yok, dolayısıyla bence 10 parmak yazmayı öğrenmekten kaçış da yok.

Hukukçular için 10 parmak klavyenin şu faydaları var:

 • Klavyeye bakmadan yazmak çok büyük bir nimet. Böylece bir yandan önünüzdeki esere, kanuna, makaleye bakabilecek ve oradan gözünüzü ayırmadan atıf yapmak istediğiniz yeri metninize işleyebileceksiniz. Bu büyük zaman kazandıracak.
 • Klavyeye bakmamanın bir diğer faydası da fiziksel sağlığınız açısından. Klavyeye eğilerek bakmak, iskelet sisteminizin en büyük düşmanı. 10 parmak sayesinde hiç boynunuzu eğmeden, sadece ekrana bakarak yazabileceksiniz. 10 parmağa geçtikten sonra aradaki farkı kısa sürede hissedeceksiniz.
 • 10 parmak klavye çok daha az hata yapmanızı sağlayacak. Gözünüz bir kitaba bir ekrana bakmadığı için, kitaptan gözünüzü ayırmadan hatasız yazabileceksiniz. Bakmadan yazdığınız bir metinse, bu sefer de gözünüz sürekli ekranda olduğu için hatanızı hemen görüp düzeltebileceksiniz.
 • 10 parmakla klavye kullanmak takdir edersiniz ki 4-5 parmakla kullanmaya göre çok daha hızlı. Harf aramakla vakit kaybetmeden, gözünüzü ekrandan ya da kitaptan ayırmadan hızlıca yazmanızı sağlıyor. Hata da az yaptığınız için düzeltmekle çok az vakit kaybediyorsunuz. Düzeltmeniz gerektiğinde ise sağ serçe parmak silme tuşunun hemen dibinde olduğu için hızlıca silip işinize devam edebiliyorsunuz.

Şunu iddia ediyoruz: 10 parmak klavye öğrenmek, hukukçu olarak kendinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri. Size o kadar çok vakit kazandıracak ki, bu vakitlerde yapacağınız ek işler dolayısıyla maddi getirisi bile çok fazla olabilir! Ayrıca sağlığınız açısından da mutlaka bir şans vermelisiniz 10 parmak klavyeye.

 

10 Parmak F Klavye vs. 10 Parmak Q Klavye: Hangisini Öğrenmeliyim?

Sanıyoruz ki yazı başında görüşümüzü belli ettik. Hem bilimperver, hem de vatanperver sebeplerle biz F klavye kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak Q klavyeyi de tamamen saf dışı bırakarak haksızlık etmek istemiyoruz. Kimileri için Q klavye daha doğru bir tercih olabilir. O yüzden burada kör milliyetçilik yapmak yerine size en faydalı olabilecek içeriği sunmak için Q klavyeye ilişkin değerlendirmeye de yer veriyoruz.

Yineleyelim: 10 parmak F klavye, 10 parmak Q klavyeye göre daha hızlı ve bizim dilimize daha uygun. F klavye, Türkçe metinler için özellikle üretilmiş. En kullanılan j, ö, ş gibi harfler klavyenin merkezden uzak yerlerine konulmuş. Böylece en çok kullanılan orta ve işaret parmakları en çok ihtiyaç duyulan harflere basarak zamandan tasarruf ettiriyor. Q klavyeye baktığınızda ise hemen elinizin altında dilimizde bile olmayan Q, W, X gibi harflerin olduğunu göreceksiniz, bunlar f klavyede klavyenin en uzak köşesinde. F klavye ile yazmaya başladığınızda gerçekten bazı kelimeleri ve harfleri ne kadar daha çok kullandığınızı anlamaya başlayacaksınız. Üşenmezseniz sayın, bu metinde e ve a harflerinin sayısı, diğer tüm sesli harflerin sayısından fazla olabilir, benim elim öyle hissediyor!

Q klavyede ise elinizin altında neredeyse hiç kullanmayacağınız bazı harflerin olması hızınızı bir hayli düşürüyor. Örneğin f klavyede başlangıç pozisyonunda elinizin altına olan e ve i harfleri, q klavyede farklı yerlerde. E harfi yine biraz yakın; ancak i harfini bulmak bile vakit alıyor! Bırakın Türkçe’yi, QWERTY klavye olarak anılan q klavyenin ortaya çıkış amacının kasıtlı olarak yazarları yavaşlatmak olduğunu söyleyen bir teori bile var. Teoriye göre daktilonun icadından kısa bir süre sonra insanoğlu yazımda o kadar hızlanmış ki daktilolar bozulmaya başlamış. Bunun üzerine çalışmaya başlayan Christopher Sholes, kasten harfleri anlamsız ve yazımı zor olacak şekilde yerleştirmiş ve q klavye ortaya çıkmış. (Kaynak. Bu teori kesin olarak kanıtlanamamış olsa da, Türkçe yazacaklar için kesinlikle haklılık payı var.

Peki Q klavye hiç mi kullanılmamalı? Evimizde Q klavye varsa bunu çöpe mi atalım? Hayır bunu söylemiyoruz. Q klavye ile de 10 parmak yazı yazmanız mümkün, bunun teknikleri geliştirilmiş durumda. F klavye kadar hızlı olmayacak olsa da, şimdi yazdığınız 4 parmaktan çok daha hızlı olacağını garanti edebilirim.

F klavye ve Q klavye karşılaştırmasını kaparken, hanginizi kullanacağınıza karar vermeniz için aşağıdaki maddeleri hazırladım:

 • Eğer hali hazırda iki klavye türünde de kendiliğinden 7-8 parmak yazacak durumda değilseniz, F Klavyeyi 10 parmak yazmayı öğrenmeli ve kullanmalısınız.
 • Eğer Q klavyede belli bir hızda olmakla birlikte vaktiniz ve azminiz varsa, F Klavyeyi 10 parmak yazmayı öğrenmeli ve kullanmalısınız.
 • Eğer milli bir değerin korunmasını ve geleceği taşınmasını istiyorsanız, mutlaka F Klavyeyi 10 parmak yazmayı öğrenmeli ve kullanmalısınız.
 • Eğer Q klavyede belli bir hızda yazıyorsanız, bunu tamamen bırakıp F klavye öğrenmeye sabrınız ve vaktiniz yoksa, Q Klavyeyi 10 parmak yazmayı öğrenmeli ve kullanmalısınız.

Umuyoruz ilk 3 seçenekten birine uyar ve 10 parmak F klavye öğrenmeye karar verirsiniz. Q kullananlar da bizim canımız, darılmasınlar!

 

10 Parmak F Klavye Nasıl Öğrenilir? Hukukçular İçin 10 Parmak F Klavye Öğrenmenin Kaynakları Hangileri?

Bu kadar F klavye ve 10 parmak güzellemesi yaptık, bunların nasıl öğrenileceğini söylemezsek ayıp olur. Benim de 10 parmak yazmayı öğrendiğim ve herkese yeterli olacak 2 kaynak var:

İşe M5 Bilişim ile başlayacaksınız. M5 bilişimin sitesinden, isterseniz Q, isterseniz F (ve hatta bu metin için araştırma yaparken varlığından haberdar olduğumuz E Klavye!) için derslere başlayabilirsiniz. Buradaki dersleri sırasıyla ve düzenli, disiplinli bir şekilde takip ederseniz, 10 parmak yazmayı öğrenebilirsiniz.

10fastfingers.com ise egzersiz için kullanılacak bir site. M5 Bilişim sitesindeki temel dersleri bitirdiğinizde yavaş yavaş buradaki egzersizleri yapmaya başlayabilirsiniz.

10 parmak klavyeye ilişkin bazı tavsiyelerle yazıyı kapatalım:

 • Sabırlı olun. 10 parmak yazıyorum diyebilmek için belki 3-4 aya ihtiyacınız olacak.
 • Kaygıya düşmeyin. Özellikle ilk 2 ay çok moraliniz bozulabilir, bu kadar süredir yazıyorum neden hala hızlanamadım diyebilirsiniz. Azmedin ve çalışmaya devam edin. 10 parmak becerisi bir gün gelecek ve siz çok mutlu olacaksınız.
 • Diğer klavyeyi kullanmayı bırakın. Belki de en kritik tavsiye bu. Ben F klavye öğrenmeyi 3. denememde başardım. İlk 2 denemede başarısız olmamın sebebi ise F klavyeyi hayatıma entegre etmeden sadece sitedeki egzersizleri yapmak oldu. Bunun yerine ne kadar yavaş yazarsam yazayım F klavyeyle yazarak yaptığım 3. denememde ise başarılı bir şekilde öğrendim (şu an dakikada yaklaşık 90 kelime yazabiliyorum)
 • Zamanınızı doğru ayarlayın. Eğer çok önemli ve yetiştirmeniz gereken işleriniz varsa, 10 parmak klavye öğrenmeyi başka zamana bırakın. Çünkü 10 parmağa geçtiğiniz ilk günlerde, 75 yaşında ilk kez bilgisayar klavyesi gören biri hızında yazacaksınız. İşler aksamasın, sonra bizden bilmeyin! Ama 10 parmağa geçtiğinizde de asla geriye bakmayın…

10 parmak yazmanın ve F klavyenin bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Yazıyı yazarken kendimi de daha çok ikna etmiş oldum. Umarım bu uzun yazı sizi de ikna etmeye yarar ve bir an önce 10 parmak yazmaya geçersiniz.

 

Kamuoyunu Bilgilendirme: Bu yazıyı kaleme aldığım sırada araştırma yaparken “daha da milli” bir klavye olan E klavyenin varlığını öğrenmiş bulunuyorum. Hakkında yeterince değerlendirme bulamadığım ve ulusal yaygınlık kazanamamış E klavye, yine de incelemeye değer gözüküyor. Ben hiç bir bilgim olmadığı için bunun hakkında bir şey yazmayı uygun görmedim; ancak sizin hoşunuza giderse, henüz başlamamışken E klavyeye bir şans verebilirsiniz. Memnun kalırsanız bizi de haberdar edin!

Veda etmeden, pek muhterem sevgili okur, sosyal medya hesaplarımızı takip edip bize destek olmaya, kendi sosyal medya hesaplarınızdan bu yazıyı paylaşarak destek olmaya ne dersiniz? Hukuk Sebili twitter ve Hukuk Sebili instagram hesaplarımız aktif, Youtube için de güzel şeyler düşünüyoruz! Soru, görüş, öneri her zaman olduğu gibi aşağıya yorumlara. Dostlukla!