Hukuka Giriş PDF Ders Notu Linki👇

Hukukun Temel Kavramları Tüm Konular Kısa Özeti

Bu Ders Notu Hakkında

Bir ders bir fakülte için ne kadar önemli olabilirse, Hukuk Başlangıcı dersi de hukuk fakültesi için o kadar önemli. İÜHF’de hukuk başlangıcı olarak adlandırılsa da, hukuka giriş, hukukun temel kavramları gibi farklı isimlendirmelere de sahip. Hukuk başlangıcı ders notunu  kolaylıkla bulabilirim diye düşünenlere kötü bir haberimiz var: hukuk başlangıcı ders notu bulmak sanıldığından daha zor.

Farklı isimlerle çok çeşitli fakültelere temel hukuk dersi veriliyor ve aslında bunlara ilişkin piyasada çok fazla içerik var; ancak bunlardan hukuk bölümlerinde okuyanlara hitap eden ders notlarını bulmak kolay değil. Zaten hukuk notları piyasası öyle bir çöplüğe dönüşmüş ki, kaliteli notlar kalitesiz notların %1’i eder en fazla. Hukuk Sebili’nde ise durum farklı, biz sadece en iyi ve en kaliteli hukuk ders notlarını size sunmaya çalışıyoruz. Böylece saatler, hatta günler sürecek bir not taramasından sizi kurtarıyoruz.

Bugünkü not, Kenan Çolak tarafından hazırlanmış. Tasarım olarak gördüğümüz en güzel notlardan biri, hakkını teslim etmek gerek! Vurgular, başlıklar, italik yazılar çok başarılı kullanılmış. 22 sayfalık kısa bir özet notu niteliğinde. Tüm konuları içeriyor ve her konu hakkında kısa özet bilgiler verilmiş.

Nottaki konular şöyle:

 • Hukukun bilgi kaynakları
 • Beşeri davranış kuralları
 • Hukukun temel kavramları
 • Hukuk sistemleri
 • Hukukun kaynakları
 • Normlar hiyerarşisi
 • Hukuk kurallarının uygulanması
 • Yorum türleri
 • Hakimin takdir yetkisi
 • Yaptırım teorisi
 • Hukuk kuralları arasında çatışma

Notta tüm konular olsa da hepsine kısa kısa değinilmiş. Belki en gerekli bilgiler verilmiş, hızlıca bilgileri tekrar için oldukça yeterli; ancak Hukuk Başlangıcı dersini sadece bu kaynaktan çalışmamak gerektiğini de söylemeliyiz. Mutlaka bir kitaptan ve paylaştığımız daha kapsamlı notlardan çalışmalısınız. O kadar notu boşuna mı paylaştık!

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Hukukun temel kavramları ders notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Hukukun Temel Kavramları Ders Notlarına göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Hukukun Temel Kavramları Pratikleri de sitemizde mevcut.

Hukukun temel kavramları dersini halletiyseniz, diğer 1. Sınıf Ders Notlarına geçebilirsiniz. Hukukun temel kavramları dışında Anayasa Hukuku, Genel Kamu Hukuku, İktisat, Medeni Hukuk ve Roma Hukuku ders notları ilgili başlıklara yüklendi. 1. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Hukukun Temel Kavramlarının ne kadar önemli olduğunu söylememize gerek var mı? Adı üstünde, bu derste meslek hayatınız boyunca kullanacağınız kavramları öğreneceksiniz! Genelde kolay bir ders olarak görülür, yine de hukukun temel kavramları ders notları sayfamızdaki notları mutlaka ciddiye almalısınız. Sadece ders notları ise yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

Hukuka Giriş PDF Ders Notu Linki👇

Hukukun Temel Kavramları Tüm Konular Kısa Özeti