"verba volant, scripta manent"

İdare Hukuku Pratik – İÜHF 2013 Final Cevap Anahtarı
İdare Hukuku Pratikleri

İdare Hukuku Pratik – İÜHF 2013 Final Cevap Anahtarı 

Pratik çözmezseniz Çince gibi gelecek derslerden biri idare hukuku. Hayatın tam içinden olmasına rağmen, kullanılan kavramlar soyut kavramlar olduğu için, idare hukukunun anlaşılmasında bir zorluk olduğunu kabul ediyoruz. Bu yüzden idare hukuku pratik çalışmalarını mümkün olduğunca çeşitlendirmeye çalışıyoruz. Bugün, İÜHF’de 2013 yılında yapılan idare hukuku final sınav sorularını paylaşacağız. Daha önce, tek tek paylaşmak yerine, idare hukukunun spesifik konularını irdeleyen İdare Hukukuna İlişkin 7 Pratik Çalışma paylaşmıştık, onlara da mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz.

Bugünkü gibi çıkmış soruları çözmek çok önemli, idare hukuku hocalarının zihninden geçenleri anlamamıza yardımcı oluyor. Fakültelerin sınav tarzlarını yıldan yıla incelerseniz, çok fazla değişmediğini görebilirsiniz. Hatta idare hukuku soruları konusunda ülke genelinde bir benzerlik var bile diyebiliriz. Dolayısıyla nerede olursanız olun, bu idare hukuku sınavını çözün, kendinizi sınayın ve hatalarınızı düzeltmeye çalışın. Anlamadığınız soruları hocalarınıza sormak artık eskisinden çok daha kolay, bir tweet atın, özelden yazın, mutlaka geri dönüş yaparlar. Örneğin idare hukuku sorularınız için Aykut Purde‘nin size kesin geri dönüş yapacağını taahhüt edebiliriz.

İstanbul idare kürsüsünün sınavlarında bir istikrar söz konusu, yıllardır soru tarzları hiç değişmedi. Buna rağmen başarı oranı bazı seneler çok düşük oluyor. Çok düşük sizin için ne ifade ediyor bilmiyorum; ama burada %10! Göz göre göre, neler sorulacağını bile bile idare hukuku sınavlarından kalmak hepimizin kaderi olmasın diye, özellikle kürsülerin yaptığı sınav çözümlerine, cevap anahtarlarına çok iyi çalışmak gerekiyor.

Yazının en sonunda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2012-2013 Yılı İdare Hukuku Final Sınavı ve Cevap Anahtarını indirebilirsiniz. İncelemek isteyenler için ön inceleme hemen burada.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

İdare hukukundan başka 2. sınıf hukuk derslerinin pratiklerini de bulabilirsiniz. 1. sınıf hukuk pratikleri, 3. sınıf hukuk dersleri pratikleri ve 4.sınıf hukuk dersleri pratikleri de ilgili linklerde.

Daha konu çalışamadık ne pratiği diyenler sadece kaliteli hukuk ders notlarının adresi Hukuk Sebili anasayfasındaki arama sekmesine çalışmak istedikleri dersi yazabilirler!

Diğer Makaleler

Leave a Reply

Gerekli alanlar işaretlendi *