"verba volant, scripta manent"

İmar Hukuku Ders Notu – İÜHF İdare Kürsüsü Notu
Hukuk Seçmeli Dersler

İmar Hukuku Ders Notu – İÜHF İdare Kürsüsü Notu 

İmar hukuku fakültedeki en faydalı seçmeli derslerden biri. İmar hukuku ders notu deyince de sık sık destek aldığımız İÜHF İdare kürsüsünden destek alıyoruz. Bu sayfadaki notlar, kürsü asistanlarından Yasin Yerebasmaz tarafından hazırlanmış hatırlatıcı ders notlarını içeriyor. Hocanın anlattığı konular derste not almak ve sonradan düzeltmek suretiyle öğrencilerin istifadesine sunulmuş. İmar hukukunun idare hukuku kürsüsü tarafından verilmesi bize bir şey anlatmalı. İmar hukukunu iyi anlamak, idare hukukunun bazı konularını da iyi bilmesi gerektiriyor. Dolayısıyla idare hukuku ders notları sayfasından kısa bir nota göz atmanız, sonra imar çalışmanız tavsiye olunur.

Notlar, şöyle bir uyarı ile başlıyor: “Bu notlar imar hukuku dersleri sırasında, gösterilen yargı kararları ve teorik açıklamalar da dikkate alınarak; dersleri takip eden, genel kaynaklardan yararlanan öğrencilere hatırlatma yardımında bulunması için Arş. Gör. Yasin Yerebasmaz’ın tuttuğu notların, dersin öğretim üyesi tarafından gözden geçirilmiş halidir. Bu notlar sınava hazırlanma sorumluluğunu konu olarak gösterir, ancak sınav sorumluluğunun içerik ve bilgi olarak bu notlarla sınırlı olduğu düşünülmemelidir.” 

Bu uyarıya rağmen, notlardan mutlaka istifade etmenizi tavsiye ederiz. İmar hukuku ders notu veya diğer kaynaklarını bulmak çok kolay değil. Aslında var; ama iyisini bulmak zor işte. Bu durum, buradaki ders notlarının değerini de 2 kat arttırıyor.

Sayfanın sonunda 2 adet link bulacaksınız. 1. linkte İmar Hukuku Vize Konuları Hatırlatma Notları, 2.linkte İmar Hukuku Final Konuları Hatırlatma Notları yer alıyor. Ön inceleme linklerini aşağıya yan yana koyuyoruz, indirmeden incelemek isteyenler bakabilir.

İndirme linklerini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Eğer daha zor dersler istiyorsanız bizde hepsi mevcut! Hukuk fakültesinin en zor derslerinden medeni usul hukuku çalışabilirsiniz. Neredeyse göreceğiniz her kavram size bildiklerinizi unutturacak, evet idare hukukundan bahsediyoruz, isteyene en iyi notlarımızdan bazıları bu derse ilişkin. Üçlemeyi tamamlamak isteyenler için ceza hukuku dersi için notlarımız çeşitli, borçlar hukuku ders notlarının da ondan aşağı kalır yanı yok. 

Diğer Makaleler

2 Yorumlar

  1. Musa

    Üstad emeğinize sağlık. Bir sorum olacaktı. Sadece bu notu çalışsak yeter mi. İmar hukuku ders notu bulmak ta gerçekten çok zorlanıyoruz, istanbul hocalarının notu olunca insan güvenip sadece buna çalışmak istiyor.

    1. Hukuk Sebili

      Merhaba, ilginize teşekkürler. Sadece ders notlarından çalışılmasını tasvip etmiyoruz; ancak imar hukuku açısından kaynaklar çok kısıtlı. İmar Hukuku için en iyi kaynak imar kanunun ve Danıştay kararlarıdır. Konu hakkında bol bol karar okumak ve İmar Kanunu’nu iyi anlamak gerekir. Hukuk ders notları imar hukuku anlamında zayıf kalıyor, o yüzden bu not en iyi alternatifiniz olabilir. Yine de sadece buna güvenmeyin deriz. 🙂

Leave a Reply

Gerekli alanlar işaretlendi *