İnsan Hakları Ders Notları PDF Linki :

İnsan Hakları Hukuku Ders Notu – İnsan Hakları Hukukunun Kapsamlı Bir Özeti

Bu Ders Notu Hakkında

İnsan Hakları ders notu paylaşımlarında bugün, insan hakları hukukunun tüm konularını kapsayan geniş bir özetle karşınızdayız. Tüm konuları içeren bu özet not tam 84 sayfa! Not muhtemelen bir öğrenci tarafından hazırlanmış, gerek notun işlenişi, gerek anlatım tarzı bir öğrencinin bu dersten ne anlaması gerektiğini ortaya koyuyor. İnsan hakları hukuku dersine çalışacak öğrenciler, kendilerine uygun bir tarzda hazırlanmış olan bu nottan yararlanabilirler.

İnsan Hakları Hukukunun kapsamlı bir özeti niteliğindeki bu ders notunda ihtiyacınız olan tüm konular mevcut. Bazı konu başlıkları şöyle:

 • İnsan hakları tarihi
 • AİHS Sözleşmesi ve AİHM
 • AİHS hükümlerinin uygulanması
 • AİHM’e başvuru şartları
 • Madde 1: İnsan haklarına saygı yükümlülüğü
 • Madde 2: Yaşam hakkı
 • Madde 3: Kölelik kolluk zorla çalıştırma insan ticareti yasağı
 • Madde 5: Özgürlük ve güvenlik hakkı
 • Madde 8: Özel yaşam ve aile yaşamına saygı
 • Madde 9: Düşünce, din ve vicdan özgürlüğü
 • Madde 11: Dernek kurma ve toplantı özgürlüğü

Not da burada saydığımız sistematikle ilerliyor, yani Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin maddelerini vererek buna ilişkin bilgileri öğrenciye sunuyor. Bu tarz özellikle faydalı. Bir öğrencinin gözünden, derste anlatılanlardan ve kitaplardan okuduklarından, bir maddeye ilişkin nelerin önemli olduğuna dair fikir sahibi olabiliyorsunuz. Konu isimlerine göre başlıklandırmak yerine, bizim esas işimiz olan insan hakları sözleşmesinin maddelerine göre başlıklandırma yapmak çok mantıklı. Tabi doğrudan maddelerden başlanmamış, notun başında öncelikle insan hakları kavramından ve bu kavramın tarihçesinden bahsedilmiş.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

İnsan hakları hukuku, ticaret ve usulle birlikte, 3.sınıfın kapsamlı ve zor derslerinden. Ha eşya da var, unutmayalım. Ceza özel de kolay sayılmaz. Kamu maliyesi ve vergi hukuku… Evet, 3.sınıfta kolay ders yokmuş, siz en iyisi hepsinin konularını 3.sınıf hukuk ders notları sayfamızdan, konular bittikten sonra da 3.sınıf hukuk pratikleri sayfamızdan bulun ve çalışın.

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Anayasa hukuku, hukuk fakültesinin en temel ve belki de zor derslerinden biri. Daha 1.sınıfta neye uğradığınızı şaşırtabilir! Bunun önüne geçmek için, anayasa hukuku derslerini takip etmek ve sitemizdeki anayasa hukuku ders notları sayfasını yakından takip etmek önemli. Sadece ders notları ise yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

İnsan Hakları Ders Notları PDF Linki :

İnsan Hakları Hukukunun Kapsamlı Bir Özeti