Medeni Hukuk PDF Ders Notu Linki 👇

Kemal Oğuzman Medeni Hukuk Ders Kitabı Temel Kavramlar Özet Ders Notu

Bu Ders Notu Hakkında

Hukuk Sebili’nde bugün hocalara saygı kuşağı ile karşınızdayız! Medeni hukuk ders notu piyasasının bir derya olduğundan bahsetmiştik. Gerçekten de hem keyifli olması, hem de zor olması dolayısıyla öğrenciler medeni hukuk dersinde not üretme konusunda adeta birbiriyle yarışıyor. Elimde bir istatistik yok; ama medeni hukuk en çok not olan ders olabilir.

Medeni hukuk ders notu paylaşırken bir yandan da kitapların öneminden bahsediyoruz. Hukuk Sebili olarak amacımız sizleri kitaplardan uzaklaştırmak değil. Bilakis, sadece iyi ders notlarıyla karşılaşmanızı sağlayarak derse ilişkin keyif almanızı ve kitaplara olan merakınızın artması esas amacımız; ancak ders notlarıyla kitaplar her zaman karşı karşıya gelmeyebiliyor.

Rahmetli Kemal Oğuzman hocamız, medeni hukuk alanının ülkemizdeki en bilinen ismi olabilir (şu an Tekinaycılar tarafından saldırıya uğruyoruz). Kendinden sonra Turgut Hoca kitabı yenilemeye devam ettiği için popülaritesini yitirmedi. Günümüzde de en çok okunan medeni hukuk ve borçlar hukuku kitaplarının Oğuzman hocanın kitapları olduğunu sanıyorum.

Bilgi Üniversitesi Çağdaş Hukukçular Kulübü, hem hocanın kitabının değerini anlamış, hem de öğrencilerin bazen(!) 1000 küsur sayfalık bir kitabı okumaya vakit bulamayabileceklerinin farkına varmış. Bunun için kulüpteki arkadaşlar oturmuş ve Oğuzman Hocanın medeni hukuk kitabının Gerçek Kişiler, Temel Kavramlar ve Tüzel Kişiler konularını özetlemişler! Üç notu da sizlerle ayrı ayrı paylaşacağız.

Bu not, Kemal Oğuzman Medeni Hukuk kitabının Temel Kavramlar bölümünün özeti niteliğinde. Nottaki konu başlıkları şöyle:

  • Kamu hukuk özel hukuk ayrımı
  • Medeni hukukun anlamı
  • Medeni hukukun kaynakları ve normları
  • Medeni hukuk kurallarının uygulanması
  • Hak kavramı
  • Hak türleri
  • Hakların kazanılması
  • Hakkın kötüye kullanılması
  • Hakların korunması

Not 30 sayfa civarında ve hiç eksik yanı yok gibi. Tasarımsal olarak ufak tefek kusurları var; ama içerik çok sağlam. Tabi sizler hocanın kitabını alıp tamamını okuyacaksınız, biliyoruz, eminiz, %100 çalışıyor! Ama siz yine de tekrar amaçlı da olsa bu nota göz atın, pişman olmazsınız.

Kemal Oğuzman Hocanın Medeni Hukuk kitabının Tüzel Kişiler bölümü özetini ve aynı kitabın Gerçek Kişiler bölümünün özetini ilgili linklerde bulabilirsiniz.

Medeni Hukuk ders notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Medeni Hukuk Ders Notlarına göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Medeni Hukuk Pratikleri de sitemizde mevcut.

Medeni Hukuku halletiyseniz, diğer 1. Sınıf Ders Notlarına geçebilirsiniz. Medeni Hukuk dışında Anayasa Hukuku, Hukuk Başlangıcı, İktisat, Genel Kamu Hukuku ve Roma Hukuku ders notları ilgili başlıklara yüklendi. 1. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Hem medeni hukuk ders notları, hem de diğer tüm ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Medeni hukuk, özellikle özel hukuk dersleri açısından temel ders niteliğinde. Sadece özel hukuku da ilgilendirmiyor, bir çok temel kavram bu derste öğreniliyor. Bu yüzden medeni hukuk ders notları sayfamızı mümkün olduğunca zengin tutmaya çalışıyoruz. Sadece medeni hukuk ders notları ise yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları