"verba volant, scripta manent"

Medeni Hukuk Ders Notları – Oğuzman Tüzel Kişiler Özet Notu
Medeni Hukuk

Medeni Hukuk Ders Notları – Oğuzman Tüzel Kişiler Özet Notu 

Medeni Hukuk Ders Notları PDF Linki:

Kemal Oğuzman Medeni Hukuk Ders Kitabı Tüzel Kişiler Bölümü Özet Ders Notu

Bu Ders Notu Hakkında

Hukuk Sebili’nde hocalara saygı kuşağı devam ediyor! Medeni hukuk ders notları piyasasının bir derya olduğundan bahsetmiştik, bizim de medeni hukuk ders notları sayfamız oldukça geniş. Ayrıca Kemal Oğuzman Hocaya saygıyla, onun kitabından özetlenen diğer notları da paylaşmıştır: Temel Kavramlar Notu ve Gerçek Kişiler Notu.

İlk iki notta da bahsettiğimiz gibi, Bilgi Üniversitesi Çağdaş Hukukçular Kulübü, Oğuzman hocanın Medeni Hukuk ders kitabının bölümlerini özetlemişler. İlk notta Temel Kavramlar bölümünün özetini paylaşmıştık. Daha sonra da yine aynı kitaptan Gerçek Kişiler özet notu paylaşılmıştı. Bu notta ise Tüzel Kişiler bölümünün notu var. Bu ders notları, öğrencinin kitap hakkında fikir sahibi olmasını sağlıyor. Ayrıca oldukça titiz hazırlandığı için bilgi eksiği de yok denebilir, o yüzden güvenilir de bir kaynak.

Bu not, Kemal Oğuzman Medeni Hukuk kitabının Tüzel Kişiler bölümünün özeti niteliğinde. Nottaki konu başlıkları şöyle:

 • Tüzel kişi kavramı
 • Tüzel kişilerin hak ehliyeti
 • Tüzel kişilerin sona ermesi
 • Dernekler
 • Derneklerin kuruluşu
 • Dernek üyeliği
 • Vakıflar
 • Vakıfların kuruluşu
 • Vakıf senedi

Mütevazi, 24 sayfalık bir not; ama sayfa sayısı sizi yanıltmasın. Önceki özetlerde olduğu gibi bu özet not da çok faydalı olacak.  Medeni Hukuk ders notları deyince ilk akla gelmesi gereken notlardan biri bu. Kitabın kendisini çalışmak kadar verimli olmasa da, kitabı edinemeyenlerin fikir sahibi olmasını sağlayacaktır. İçiniz rahat bir şekilde çalışabilirsiniz.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Kemal Oğuzman Hocanın Medeni Hukuk kitabının Gerçek Kişiler bölümü özetini ve aynı kitabın Temel Kavramlar bölümünün özetini ilgili linklerde bulabilirsiniz.

Medeni Hukuk ders notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Medeni Hukuk Ders Notlarına göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Medeni Hukuk Pratikleri de sitemizde mevcut.

Medeni Hukuku halletiyseniz, diğer 1. Sınıf Ders Notlarına geçebilirsiniz. Medeni Hukuk dışında Anayasa Hukuku, Hukuk Başlangıcı, İktisat, Genel Kamu Hukuku ve Roma Hukuku ders notları ilgili başlıklara yüklendi. 1. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Hem medeni hukuk ders notları, hem de diğer tüm ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Medeni hukuk, özellikle özel hukuk dersleri açısından temel ders niteliğinde. Sadece özel hukuku da ilgilendirmiyor, bir çok temel kavram bu derste öğreniliyor. Bu yüzden medeni hukuk ders notları sayfamızı mümkün olduğunca zengin tutmaya çalışıyoruz. Sadece medeni hukuk ders notları ise yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

 

Medeni Hukuk Ders Notları PDF Linki:

Kemal Oğuzman Medeni Hukuk Ders Kitabı Tüzel Kişiler Bölümü Özet Ders Notu

Diğer Makaleler

2 Yorumlar

 1. cre4tive

  Bu yorumu gören olur mu bilmiyorum ama bu açıkça eksik bir not. Zamanı oldukça geçmiş ve pek çok yerde hatalar var. Çalışacaksanız dernekler kanun, vakıflar kanunu ve MK yanınızda olsun okuduğunuz her şeyi teyit edin. Kanun maddeleri de notta yazıldığı gibi değil bunu da belirteyim.

  1. Hukuk Sebili

   Merhaba, ilginiz için teşekkür ederiz. Yorumu tabi ki gören olur, burada faydalı bir iş yapmaya çalışıyoruz 🙂

   Bu ders notunu koymaktaki amacımız, öğrencilerin kitaptaki teorik bilgilerin özetine ulaşabilmelerini sağlamaktı, zaten ders notlarının tek başına yeterli olduğunu hiç bir zaman iddia etmiyoruz. Mevzuat çabuk değişebildiği için de sürekli güncel tutacak bir işgücümüz maalesef yok. Dediğiniz gibi teorik kısımlarının yanında, mevzuat hükümlerinin doğruluğu kanunlardan kontrol edilerek çalışılması daha faydalı olacaktır. Müsadeniz olursa nota bu uyarıyı ekleyeceğiz. Teşekkür ederiz 🙂

Leave a Reply

Gerekli alanlar işaretlendi *