"verba volant, scripta manent"

Medeni Usul Pratik – 2 Pratik Çalışma ve Cevapları
Medeni Usul Pratikleri

Medeni Usul Pratik – 2 Pratik Çalışma ve Cevapları 

Zor bir medeni usul pratik çalışmasıyla karşınızdayız. Anlatım bozukluğu yaptık sanki. Medeni usul demeden önce zor demeye gerek yoktu sanıyoruz! Paylaştığımız medeni usul hukuku pratiğinde 2 farklı çalışma bir arada. Pratik çalışmada çoğu zaman olduğu gibi bir olay verilmiş ve bu olay üzerinden sorular sorulmuş.

Bir olayı ve ona ilişkin soru ile cevabını örnek olarak verelim:

OLAY: Merkezi İstanbul’da bulunan ve önemli bir markanın sahibi olan Doğa Spor Malzemeleri Üretim A.Ş. ile merkezi Antalya ‘da bulunan Kaya Ticaret Ltd. Şti arasında 5 yıl süreli “Akdeniz Bölge Bayiliği Sözleşmesi” imzalanmıştır. Sözleşeme aynı zamanda Kaya Tic. Ltd. Şti. yetkilisi “Bekir KAYA” kefil sıfatıyla imzalanmıştır. Sözleşmeye göre Kaya Tic. Ltd. Şti. bu bölgede tanzim ettiği mağazalarında sadece Doğa Spor Malzemeleri Üretim ve Pazarlama A.Ş. nin kendi markası ile kendi ürettiği ürünleri satacaktır. Ancak Doğa Spor Malzemeleri Üretim ve Pazarlama A.Ş. muhatap şirketin sözleşme şartlarına uymadığı, özellikle bu şirketten mal satın alma yerine Doğa Spor Malzemeleri Üretim ve Pazarlama A.Ş’ nin sahip olduğu markayı habersiz ve haksız olarak kullanarak üretim yaptığı ve bu malları sattığı gerekçesiyle bayilik sözleşmesini feshetme kararı almıştır.

Bahse konu sözleşmede “Bahse konu sözleşmeden kaynaklanacak uyuşmazlıkların çözümü için Ankara Mahkemeleri yetkilidir.” Şeklinde bir hüküm vardır. Buna rağmen Doğa Spor Malzemeleri Üretim ve Pazarlama A.Ş. Bekir KAYA’ nın ikametgâhı olan Kadıköy Asliye Hukuk Mahkemesinde Kaya Tic. Ltd. Şti. ve Bekir KAYA aleyhine 1.250.000 TL tutarında cari hesap alacağı tahsil ve ayrıca sözleşmeye aykırılık sebebiyle maddi ve manevi tazminat açmayı düşünmektedir.

SORU: Sözleşmede yer alan mahkeme mahkemelerin yetkisine ilişkin hükmün niteliğini ve geçerlilik şartlarını yazınız.

Bu sadece 1 olay ve 1 soruydu. Bunun daha bundan katlarca uzun cevabı var. Medeni usul hukukunda mutlaka çok fazla pratik çözmelisiniz, biz yenilerini buldukça eklemeye devam edeceğiz. Siz de bir medeni usulu hukuku pratik çalışma kitabı almayı düşünebilirsiniz.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Medeni usul hukuku pratiklerini çözmeden, medeni usul hukuku ders notlarına çalışmak isteyebilirsiniz. Medeni usulden sıkıldıysanız, borçlar özel notlarına, eşya hukuku ders notlarına, ceza özel ders notlarına da bakabilirsiniz. Hepsine bakmak isterseniz, 3. sınıf hukuk ders notları ve 3. sınıf hukuk pratik çalışmaları sayfalarında istediğiniz ya da istemediğiniz kadar materyal var…

Diğer Makaleler

Leave a Reply

Gerekli alanlar işaretlendi *