Milletler Genel Ders Notu PDF Linki :

AÜHF Turgay Uluslararası Hukuk 2.Dönem Notu

Bu Ders Notu Hakkında

Milletler Genel ders notu az olsa da, imdada yetişenler var! Daha önce İÜHF efsanesi Serhat Notu paylaşmıştık,  sıra AÜHF efsanesi Turgay Maral notunda. Turgay Maral’ın notları çok daha fazla derste bulunabiliyor ve daha günceller, dolayısıyla bir çok derste Turgay notu bulmak daha kolay oluyor. Turgay Maral’ın milletler genel ders notu iki parça şeklinde, bu sayfada 2.dönem konularını bulacaksınız. 1.dönem konuları ayrıca paylaşıldı.

Bu notta kabaca şu konular işleniyor:

  • Uluslararası hukuk kavramı
  • Uluslararası hukukun iç hukukla ilişkisi
  • Uluslararası hukukun kaynakları
  • Uluslararası hukukta anlaşma
  • Uluslararası örf adet hukuku
  • Uluslararası hukukun genel ilkeleri
  • Uluslararası hukukun bağlayıcı olmayan kaynakları
  • Uluslararası hukukun kişileri (süjeleri)
  • Uluslararası örgütler
  • 2 adet pratik çalışma (20 sorudan fazla)

Ankara hukuk, milletlerarası hukuka “uluslararası hukuk” adını veren fakültelerden biri, dolayısıyla konu başlıklarında da uluslararası hukuk tabiri var. Bilmelisiniz ki aralarında bir fark yok ve adı ister uluslararası hukuk, isterse milletlerarası hukuk genel hükümler olsun, hepsi milletler genel notları kategorisi altında paylaşılıyor. Sonra vay efendim Hukuk Sebili’nde uluslararası hukuk notu nasıl olmaz diye başımıza üşüşmeyin!

Milletler geneli, yani uluslararası hukuku mutlaka ciddiye alın. Bu tip dersler size farklı ufuklar açacaktır. Pozitif hukuk ağırlıklı hukuk eğitimimizin yerelliğinden çıkmanın yolu, uluslararası derslerle olan muhabbeti arttırmak. Tabi bunun için iyi bir yabancı dil bilgisi gerekiyor. Okullarda 12 sene ingilizce ders gösterip ingilizce öğretmeyen eğitim sistemimize selam olsun!

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Milletlerarası Genel Hukuk ders notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Milletlerarası Genel Hukuk Ders Notlarına göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Milletlerarası Genel Hukuk Pratikleri de sitemizde mevcut.

Milletlerarası Genel Hukuku halletiyseniz, diğer 2. Sınıf Ders Notlarına geçebilirsiniz. Milletlerarası Genel Hukuk dışında Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, İdare Hukuku, Hukuk Tarihi ve Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi ders notları ilgili başlıklara yüklendi. 2. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Anayasa hukuku, hukuk fakültesinin en temel ve belki de zor derslerinden biri. Daha 1.sınıfta neye uğradığınızı şaşırtabilir! Bunun önüne geçmek için, anayasa hukuku derslerini takip etmek ve sitemizdeki anayasa hukuku ders notları sayfasını yakından takip etmek önemli. Sadece ders notları ise yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

Milletler Genel Ders Notu PDF Linki :

AÜHF Turgay Uluslararası Hukuk 2.Dönem Notu