Milletler Genel Ders Notu PDF Linki :

Milletlerarası Genel Hukuk Serhat Notu

Bu Ders Notu Hakkında

Milletler Genel ders notu sorununa çözümlerden biri, İÜHF efsanelerinden “Serhat Notu”. İsmini, cismini bilmediğimiz; ama İÜHF’de okumuş herkesin mutlaka yararlandığı ders notlarını üreten Serhat’ın tüm notları en yüksek kalitede. Serhat derslere girdiği dönemlerde hem derste anlatılanlardan yararlanmış, hem de birkaç kitabı kullanarak ortaya bütünlüklü bir not çıkarmış. Anlatımı sade olsa da akademik yazıma da riayet etmiş, görsel olarak da not çok iyi düzenlenmiş. İÜHF’de dersler senelik olduğu için, bu Milletler Genel ders notu tüm konuları kapsıyor. Bu notla birlikte derste bahsedilen davaları çalışmak çok faydalı olacaktır. (Milletlerarası Genel Hukuk dersi için zamanla kararlar ve karar özetleri de paylaşmayı düşünüyoruz, takipte kalın!

Nottaki konu başlıklarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Milletlerarası hukuk teorisi
 • Milletlerarası hukukun kaynakları
 • Devlete izafe edilen işlem ve eylemler
 • Milletlerarası antlaşmalar
 • Antlaşma akdetme ehliyeti
 • Antlaşmaların yürürlüğe girmesi
 • Çekince
 • Türk hukukunda antlaşma akdetme yetkisi
 • Antlaşmaların çatışması
 • Antlaşmaların yorumlanması
 • Antlaşmaların sona ermesi
 • Normlar hiyerarşisinde antlaşmaların yeri

Milletlerarası hukuk genel hükümler dersi de bir çok başka ders gibi çok isimli bir ders. Öğrenciler kısaca milletler genel diyor, eski adı olan milletler umumi diyen bile gördük! Bazı fakültelerde ve daha çok vakıf üniversitelerinde ise uluslararası hukuk adıyla aynı ders veriliyor. Biz sitemize el ve dil alışkanlığı olarak milletlerarası hukuk genel hükümler demeyi ve bunu milletler genel olarak kısaltmayı tercih ettik; ama milletler genel ders notları dediğimizde siz bunu uluslararası hukuk olarak da anlayın!

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Milletlerarası Genel Hukuk ders notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Milletlerarası Genel Hukuk Ders Notlarına göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Milletlerarası Genel Hukuk Pratikleri de sitemizde mevcut.

Milletlerarası Genel Hukuku halletiyseniz, diğer 2. Sınıf Ders Notlarına geçebilirsiniz. Milletlerarası Genel Hukuk dışında Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, İdare Hukuku, Hukuk Tarihi ve Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi ders notları ilgili başlıklara yüklendi. 2. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Anayasa hukuku, hukuk fakültesinin en temel ve belki de zor derslerinden biri. Daha 1.sınıfta neye uğradığınızı şaşırtabilir! Bunun önüne geçmek için, anayasa hukuku derslerini takip etmek ve sitemizdeki anayasa hukuku ders notları sayfasını yakından takip etmek önemli. Sadece ders notları ise yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

Milletler Genel Ders Notu PDF Linki :

Milletlerarası Genel Hukuk Serhat Notu