Tarih Ders Notu Linki 1: Anadolu Üniversitesi Tarih I
Tarih Ders Notu Linki 2: Anadolu Üniversitesi Tarih II
Tarih Ders Notu Linki 3: Atatürk Üniversitesi Tarih I
Tarih Ders Notu Linki 4: Atatürk Üniversitesi Tarih II
Tarih Ders Notu Linki 5: İstanbul Üniversitesi Tarih I
Tarih Ders Notu Linki 6: İstanbul Üniversitesi Tarih II

Bu Ders Notu Hakkında

12 yıl görüp de tarih sevemeyenlere tatlı bir sürpriz: üniversitede de tarih dersi var. YÖK, ortak dersler adı altında bu dersi tüm üniversitelere zorunlu kılmış. Kaçış yok, seveceksiniz! Bu sayfada elimizdeki tüm tarih materyalini bulacaksınız. Tarih dersi için tek tek paylaşımlar yapmayacağız, siteyi tarih ve Türkçe yazılarıyla boşuna kalabalıklaştırmak istemiyoruz. Bunun yerine, elimizde olanları bu sayfanın sonunda paylaşıyoruz ve yeni not geldikçe de buraya ekleyeceğiz.

Hukuk fakültesine başladığımızda bir çoğumuzun şaşırdığı, bazımızın isyan ettiği bir durum vardır: yine mi türkçe, yine mi tarih, yine mi ingilizce! Ne kadar istemesek de YÖK’ün zorunlu ortak dersleri karşımıza çıkıyor ve bir şekilde geçilmesi gerekiyor. Bizim burada paylaştıklarımız sizin için yeter de artar bile! Aşağıdaki linklerden birini seçmeniz yeterli, herhangi birini okursanız rahat rahat geçersiniz. Hatta hepsini okumanız bile gerekmeyebilir, derslerde üzerinde durulan hususları öğrenip onlara çalışmanız sizin için yeterli olacaktır.

Yazının sonunda linkini bulacağınız notlar şunlar:

  • Anadolu Üniversitesi Tarih I
  • Anadolu Üniversitesi Tarih II
  • Atatürk Üniversitesi Tarih I
  • Atatürk Üniversitesi Tarih II
  • İstanbul Üniversitesi Tarihi I
  • İstanbul Üniversitesi Tarih II

Tabi yıllarca tarih ders kitabı görüp bıkmış olabilirsiniz, hukuk kitapları bize yeter tarih videoları beri gelsin diyebilirsiniz. O zaman Tarih Açıköğretim Dersleri youtube listesindeki videoları izleyip tarih dersine hazırlanabilirsiniz. Aşağıdaki linklerden de en kısa olanını seçebilirsiniz, ortak dersleri çok üzerlerine varmadan böyle videolarla vs. geçmek mümkün, o yüzden kendinizi çok zarlamayın.

Dediğimiz gibi YÖK ortak dersler için tek tek paylaşım yapmayacağız, her ders için tek paylaşım yapıp gerekli materyale tek paylaşımda topluyoruz. Yani Türk dili için her şey bu yazıda olacak, tarih ve ingilizce de, YÖK Ortak Dersler Türk Dili ve YÖK Ortak Dersler İngilizce sayfalarında yer alıyor.