Roma Hukuku PDF Ders Notu Linki 👇

Roma Borçlar Hukuku Ders Notu

Bu Ders Notu Hakkında

Roma hukuku ders notları konu bakımından çeşitli. Bugün roma hukukunun en önemli konularından biri olan roma borçlar hukukuna ilişkin bir ders notunu size sunuyoruz. Roma borçlar hukuku, roma hukukunun en geniş alanı diyebiliriz, sınav sorumluluğu açısından da roma borçlar hukuku çok fazla karşımıza çıkıyor. Sadece bununla da kalmıyor, roma borçlar hukuku günümüz borçlar hukuku ve özel hukukuna da temel teşkil ediyor. Zaten biraz öğrenci gruplarında gezerseniz, en çok aranan roma hukuku ders notları olarak, roma borçlar hukuku ders notları karşınıza çıkacak. Dahası, sadece roma hukukunun borçlar hukuku kısmını ele alan kitaplar bile var!

Roma hukukunun en önemli konusunu ele alan ve kapsamlı olarak 32 sayfada anlatan bu roma hukuku ders notunda şu konu başlıkları mevcut:

 • Roma borçlar hukukunun önemi
 • Roma borçlar hukukunun genel hükümleri
 • Roma borç ilişkisinin tarafları
 • Romada borçlunun sorumluluğu
 • Roma borçlar hukukunda kusur kavramı
 • Roma borçlar hukukunda zarar ve tazminat
 • Roma borçlar hukukunda borçların sona ermesi
 • Roma borçlar hukukunun özel hükümleri
 • Roma borçlar hukukunda ayni akitler
 • Roma borçlarda rızai akitler
 • Roma borçlar hukukunda akit benzerleri

Bunlar dışında da ufak tefek, başlık açmaya gerek görülmeyen bilgiler var. Genel olarak tüm konuların günümüz borçlar hukukuna kaynaklık teşkil ettiğini söyleyebiliriz. Sadece genel hükümler de değil, borçlar hukuku özel hükümler de mevcut. Günümüz hükümlerine olan benzerlikler gerçekten insanın ilgisini çekiyor. Bazı öyle hükümler var ki 2000 yıldır hiç değişmemiş! Roma borçlar hukukunu bu gözle okumak ve anlamak, insanın hukuk sistemimiz açısından ufkunu açıyor ve bütüncül bakmasına yardımcı oluyor.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Roma Hukuku ders notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Roma Hukuku notlarına göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Roma Hukuku Pratikleri de sitemizde mevcut.

Roma Hukukunu halletiyseniz, diğer 1. Sınıf Ders Notlarına geçebilirsiniz. Roma Hukuku dışında Anayasa Hukuku, Hukuk Başlangıcı, İktisat, Genel Kamu Hukuku ve Medeni Hukuk ders notları ilgili başlıklara yüklendi. 1. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Roma hukuku, hukuk fakültesinin en özel derslerinden biri. Roma hukuku ders notları sayesinde ders hakkında daha fazla fikir sahibi olabileceksiniz. Roma hukuku ders notları bulmak çoz zor olmasa da, biz sizin için en iyilerini derliyoruz. Sadece ders notları hukuk fakültesinde başarılı olmak için yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

 

Roma Hukuku PDF Ders Notu Linki 👇

Roma Borçlar Hukuku Ders Notu