Roma Hukuku PDF Ders Notu Linki 👇

Roma Hukukunun Tüm Konularının Genel Özeti Roma Hukuku Ders Notu

Bu Ders Notu Hakkında

Roma hukuku ders notu deyince heyecanlanmadığınızı biliyoruz; ama tanısanız seversiniz, Roma Hukuku gerçekten çok güzel ders. Bu sayfadaki not, sınava kadar diğer kaynaklardan çalıştıktan sonra son tekrar yapmalık bir not. Tek başına dersi geçmek için güvenirseniz Justinyanus‘un laneti sizin üzerinize olur; ancak roma hukuku kitapları ve sitemizdeki diğer Roma Hukuku ders notları ile birlikte çalışırsanız, çok faydalı bir kaynak olduğunu söylemeliyiz. Zira anlatımı açısından tam öğrencinin anlayabileceği dille yazılmış ve güzel özetlemeler yapılmış.

Roma hukukunun tüm konularının genel bir özeti niteliğinde olan bu not, bir öğrenci tarafından tutulmuş. Kendisi için özet niteliğinde karalamalar yaparken “bu kadar yazdım, biraz düzenleyeyim de insanlara da faydası olsun” demiş gibi geliyor. Tasarımsal ve dil olarak çok akademik değil; ancak öğrenci gözünden roma hukukunun nasıl anlaşıldığını göstermesi açısından oldukça faydalı olabilir. Konular kabaca şöyle:

 • Roma hukukunun önemi
 • Roma devletinin tarihi dönemleri
 • Farklı tarih dönemlerinde geçerli hukuk kuralları
 • Cumhuriyet dönemi ve magistralar
 • Principatus dönemi
 • Dominatus dönemi
 • Corpus Iurus Civilis ve Iustinianus
 • Roma hukukunun kaynakları
 • Roma hukukunda hak kavramı
 • Hukuki işlem kavramı ve çeşitleri
 • Hukuki işlemlerin yokluğu

Bunlar dışında da ufak tefek, başlık açmaya gerek görülmeyen bilgiler verilmiş. Tam bir öğrenciden öğrenciye hizmet. Öğrencinin ne anlaması gerektiğini en iyi öğrenci bilir. Buna rağmen, çoğu öğrenci notu çok kaliteli olmasa da, bu notun anlatımını beğeneceksiniz. Beğenmediniz mi? Hukuku Sebili’nde daha çok roma hukuku ders notu var! Mutlaka beğeneceğiniz ve yararlanacağınız bir not bulacaksınız.

Roma Hukuku ders notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Roma Hukuku notlarına göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Roma Hukuku Pratikleri de sitemizde mevcut.

Roma Hukukunu halletiyseniz, diğer 1. Sınıf Ders Notlarına geçebilirsiniz. Roma Hukuku dışında Anayasa Hukuku, Hukuk Başlangıcı, İktisat, Genel Kamu Hukuku ve Medeni Hukuk ders notları ilgili başlıklara yüklendi. 1. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Roma hukuku, hukuk fakültesinin en özel derslerinden biri. Roma hukuku ders notları sayesinde ders hakkında daha fazla fikir sahibi olabileceksiniz. Roma hukuku ders notları bulmak çoz zor olmasa da, biz sizin için en iyilerini derliyoruz. Sadece ders notları hukuk fakültesinde başarılı olmak için yeterli değil, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli.