"verba volant, scripta manent"

Roma Hukuku Pratik – İÜHF 2017 Roma Bütünleme Sınavı
Roma Hukuku Pratikleri

Roma Hukuku Pratik – İÜHF 2017 Roma Bütünleme Sınavı 

Roma Hukuku Pratik Çalışması PDF Linki:

İÜHF 2016-2017 Roma Hukuku Final Soruları ve Cevap Anahtarı

Bugünkü Roma Hukuku Pratik Çalışması, 2016-2017 döneminde İÜHF’de yapılmış Roma Hukuku Bütünleme Soruları ve Cevap Anahtarı. Roma Hukuku Ders Notlarında kaliteli not bulmakta sorun yaşamıştık, dersin niteliği dolayısıyla öğrencilerin not üretmedikleri ya da üretemedikleri gibi bir durum söz konusu. Aynı sorun pratiklerde de söz konusu. Herhalde hiç kimse verdiği cevaptan emin olamadığı için oturup da Roma Hukuku cevap anahtarı oluşturmuyor. Yine de bazı fakülteler, yaptıkları sınavların sorularını ve cevaplarını kendi sitelerinde yayınladıkları için, işinizi görecek kadar pratik çalışma bulmayı becerebiliyoruz. Roma Hukuku tarihsel olduğu için ezbere dayalı sanılsa da, kavramlar tam olarak anlaşılmadan soruları cevaplandırmak mümkün değil. Sınav soruları sayesinde ne tür sorular geldiğini, cevap anahtarı sayesinde de nasıl cevaplandırmak gerektiğini görebilirsiniz.

Yine bir Roma Hukuku sınavı ve yine bir hikaye! İÜHF roma hukuku sınavlarını hikayeler şeklinde yapma işini seviyor herhalde. İşte sınavdan örnek bir bölüm:

Elma sirkesi ticareti ile uğraşan Romalı R, bu iş için elverişli olduğunu düşündüğü komşusu K’ya ait elma bahçesindeki elmaları satın almaya karar verir. R ile K yaptıkları anlaşmada; olgunlaşmış olan ilk elli kasa elmanın hemen, diğer elli kasanın ise olgunlaştıktan sonra teslim edileceğini ve R’nin elmalar için K’ya toplamda 1000 sesters ödeyeceğini kararlaştırırlar. R, ayrıca elmaların taşınması işi için de işçi İ ile bir yıllığına ve günlüğü 1 sestersten olmak üzere anlaşmaya varır. Ücreti çok düşük bulan, ancak acilen işe ihtiyacı bulunan İ, “daha iyi bir iş teklifi gelmemesi” kaydıyla işi kabul eder ve işe başlar.

  • İlk elli kasa elmayı alan ve sirke üretimine girişen R, elmaların tür itibariyle aslında sirke üretimi için elverişli olmadığını ve ayrıca bazı kasalardaki elmaların da kurtlanmış olduğunu fark eder. K ile yaptığı sözleşmeyi sona erdirmek isteyen R, Primus’a giderek hangi hukuki seçeneklere sahip olduğunu sorar. Primus, R’nin dayanabileceği iki hukuki seçenekten bahseder: Birinci seçenek; elmaların kurtlanmış olduğu gerekçe gösterilerek sözleşmeye son verilmesidir zira elmaları kurtlanmış olması halinde maddi ayıp mevcuttur.

Hikayenin anlatıldığı ilk kısım soru niteliğinde, sonraki kısım ise soruya verilen cevap. Çok ilginç bir tarz!

Roma Hukuku Pratikleri bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Roma Hukuku Pratiklerine göz atmayı unutmayın! Ya daha konuları çalışmadık, ne pratiği diyenler Roma Hukuku Ders Notları sayfasında buluşuyor.

Roma Hukuku bitti, sorular da çözüldü. Sırada ne var? Konu eksiği olanlar için tüm 1.Sınıf Ders Notları, konular tamam sorular nerede diyenler için 1.Sınıf Pratikleri ilgili linklerinde sizleri bekliyor. Tıklamanız yeterli!

Roma Hukuku Pratik Çalışması PDF Linki:

İÜHF 2016-2017 Roma Hukuku Final Soruları ve Cevap Anahtarı

Diğer Makaleler

Leave a Reply

Gerekli alanlar işaretlendi *