"verba volant, scripta manent"

Roma Hukuku Pratik – İÜHF 2017 Roma Final-TEK Cevaplar
Roma Hukuku Pratikleri

Roma Hukuku Pratik – İÜHF 2017 Roma Final-TEK Cevaplar 

Roma Hukuku Pratik Çalışması PDF Linki:

İÜHF 2016-2017 Roma Hukuku Final(TEK) Soruları ve Cevap Anahtarı

Bugünkü Roma Hukuku Pratik Çalışması, 2016-2017 döneminde İÜHF’de yapılmış Roma Hukuku Final(TEK) Soruları ve Cevap Anahtarı. Roma Hukuku Ders Notları diğer dersler kadar zengin değil, medeni usulde veya borçlar genelde olan not sayısıyla kolay kolay yarışamaz. Yine de öğrenciye yetecek kadar not olduğunu da söylemek gerek, sadece bulmak için biraz uğraşmak gerekiyor. Pratik konusunda ise özellikle fakültelerin yayınladığı cevap anahtarları bizi kurtarıyor, zira hocalar dışında kimse emin olup da Roma Hukuku sorularının cevapları şudur diye cevap anahtarı hazırlayamıyor herhalde. Roma Hukuku tarihsel olduğu için ezbere dayalı sanılsa da, kavramlar tam olarak anlaşılmadan soruları cevaplandırmak mümkün değil. Sınav soruları sayesinde ne tür sorular geldiğini, cevap anahtarı sayesinde de nasıl cevaplandırmak gerektiğini görebilirsiniz.

Biliyorsunuz İÜHF roma kürsüsü sınavları hikayeler şeklinde yapıyor, bugün de o hikayelerden biriyle karşınızdayız. Sınavdaki hikayeden ve bir cevaptan kısa bir örnek paylaşalım. İlk kısım hikaye, ikinci kısım ise bir soruya cevap niteliğinde:

Çiftlik işleri için artık çok yaşlandığını düşünen ve şehir merkezine taşınmak isteyen Romalı R, oturduğu çiftlik evini ve arazisini “çiftlik işlerini devam ettirmesi” kaydıyla, çocuklarının içinde en sadık ve iyi ahlaklı olduğunu düşündüğü büyük oğlu Ç’ye bağışlayarak şehir merkezine yerleşir. Bu arada çiftliğin bitişiğindeki araziyi satın alan ve anayola çıkmak için çiftlik yolunu kullanmaktan başka çaresi olmayan komşu K, Ç’den kendi lehine bir hak tesisi talebinde bulunur. Ç, aylık 1000 sesters karşılığında bu talebi kabul edebileceğini söyler. K’nın rakamı çok yüksek bulması üzerine Ç, bu bölgedeki emsal ortalama fiyatın zaten bu civarda olduğunu söyleyerek K’yı ikna eder. Çiftlik işlerini devam ettirmek istemeyen ve yüksek miktarda da kumar borcu bulunan Ç, çiftlik evini ve arazisini Ü’ye satar ve taraflar, devrin bir ay sonra yapılması hususunda anlaşmaya varırlar. Ancak bu anlaşmadan birkaç gün sonra çiftlik evi, kumar çetesi tarafından kundaklanarak yakılır; yangını söndürmek için yardıma koşan komşu K da bu yangında ölür.

  • Anayola çıkmak için çiftlik yolunu kullanması gereken K’ya, Ç’nin tesis etmiş olduğu hakkın ne olduğu Primus’a soruldu, Primus cevap verdi ki; Bu hak bir geçit irtifakıdır. Geçit irtifakı, yükümlü taşınmaz malikinin yarrlanan taşınmaz lehine, bu taşınmazdan geçilmesi hususunda tesis etmiş olduğu taşınmaz lehine ve sınırlı bir ayni haktır.

Hikayenin devamını merak edenler, sınavın tamamını aşağıdaki linkte bulabilir.

Roma Hukuku Pratikleri bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Roma Hukuku Pratiklerine göz atmayı unutmayın! Ya daha konuları çalışmadık, ne pratiği diyenler Roma Hukuku Ders Notları sayfasında buluşuyor.

Roma Hukuku bitti, sorular da çözüldü. Sırada ne var? Konu eksiği olanlar için tüm 1.Sınıf Ders Notları, konular tamam sorular nerede diyenler için 1.Sınıf Pratikleri ilgili linklerinde sizleri bekliyor. Tıklamanız yeterli!

Roma Hukuku Pratik Çalışması PDF Linki:

İÜHF 2016-2017 Roma Hukuku Final(TEK) Soruları ve Cevap Anahtarı

Diğer Makaleler

Leave a Reply

Gerekli alanlar işaretlendi *