"verba volant, scripta manent"

Roma Hukuku Pratik – İÜHF 2017 Roma Vize Cevapları
Roma Hukuku Pratikleri

Roma Hukuku Pratik – İÜHF 2017 Roma Vize Cevapları 

Roma Hukuku Pratik Çalışması PDF Linki:

İÜHF 2016-2017 Roma Hukuku Vize Soruları ve Cevap Anahtarı

Bugünkü Roma Hukuku Pratik Çalışması, 2016-2017 döneminde İÜHF’de yapılmış Roma Hukuku Vize Soruları ve Cevap Anahtarı. Roma Hukuku Ders Notlarının çok zengin olduğu söylenemez. Dersin ciddiye alınmamasından mı kolay gelmesinden mi bilinmez, öğrenciler bu dersin notlarına ve pratiklerine çok önem vermemiş. Yine de İktisatta olduğu gibi hiç yok da diyemeyiz, size yetecek kadar not ve pratik çalışmayı temin etmeye çalışıyoruz. Burada İÜHF gibi soruları ve cevap anahtarını yayınlayan fakülteler imdadımıza yetişiyor. Roma Hukuku tarihsel olduğu için ezbere dayalı sanılsa da, kavramlar tam olarak anlaşılmadan soruları cevaplandırmak mümkün değil. Sınav soruları sayesinde ne tür sorular geldiğini, cevap anahtarı sayesinde de nasıl cevaplandırmak gerektiğini görebilirsiniz.

Yine bir roma hukuku hikayesiyle karşınızdayız. Hikaye tarzı sınavlar yapan İÜHF roma kürsüsü, 2017 yılı vize sınavını da bu formatta yapmış. Vizeden kısa bir örnek verelim:

Romalı R sahip olduğu bir tarlayı kullanması ve bu tarladan yararlanması için çok yakın dostu D’ye iki yıllığına devretmiştir. R kısa süre sonra aynı tarla üzerinde bu tarlanın hemen yanındaki arsayı satın alan komşusu K’nın anayola çıkabilmesi için, kendi tarlasından geçmesi hususunda yıllık 3000 sesters karşılığı üç yıllığına bir hak tesis etmiştir. K, parayı peşin olarak ödemiştir. Büyükbaş hayvan ticareti ile uğraşan K, hayvanlarını pazara götürmek için bu tarladan geçmiş ve D’nin ektiği mısırların telef olmasına neden olmuştur. D, hukukçu Primus’a giderek olayı anlatmış ve sahip olduğu hukuki olanakları öğrenmek istemiştir. Primus, D’ye iki hukuki çare önermiştir.

  • Birincisi, iki sınırlı ayni hakkın çatışması söz konusu olduğundan prior tempore potior iure (zamanda öncelikli olan hakta da önceliklidir) kuralına dayanarak, geçit irtifakının kaldırılmasını talep etmek; ikincisi, R’ye karşı, intifa hakkının özüne zarar verecek davranışlardan kaçınma yükümlülüğüne aykırı davrandığı için borca aykırılık hükümlerine göre uğradığı zararın tazminini istemek.

Gördüğünüz gibi, gerçekten ilginç bir tarz. İlk kısım hikaye, işaretli kısım ise sorunlardan birinin cevabı. Tabi hikaye burada bitmiyor, sonunu merak edenler aşağıdaki linke tıklıyor!

Roma Hukuku Pratikleri bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Roma Hukuku Pratiklerine göz atmayı unutmayın! Ya daha konuları çalışmadık, ne pratiği diyenler Roma Hukuku Ders Notları sayfasında buluşuyor.

Roma Hukuku bitti, sorular da çözüldü. Sırada ne var? Konu eksiği olanlar için tüm 1.Sınıf Ders Notları, konular tamam sorular nerede diyenler için 1.Sınıf Pratikleri ilgili linklerinde sizleri bekliyor. Tıklamanız yeterli!

Roma Hukuku Pratik Çalışması PDF Linki:

İÜHF 2016-2017 Roma Hukuku Vize Soruları ve Cevap Anahtarı

Diğer Makaleler

Leave a Reply

Gerekli alanlar işaretlendi *