Bu sefer tek derse odaklanıyoruz. Bu sayfadaki not, Sigorta Hukuku ders notu, yani burada deniz ticaretine ilişkin bir şey bulamayacaksınız. Sigorta hukukunun en kapsamlı notu diyebiliriz. Zira not tam 60 sayfa. Bazı dersler için 60 sayfa ortalama bir not gibi gözükebilir; ancak sigorta hukukunu anlatmak için yeter de artar bile.

Not, size sunmaya çalıştığımız kaliteyi yeterince karşılıyor. Hatta sayfa numaralandırmasından ve yazımındaki titizlikten anladığımız kadarıyla aslında bu bir kitap bölümü. Muhtemelen ticaret hukukunun ve deniz ticaretinin de bulunduğu bir kitabın son bölümü olarak yazılmış. Ancak biz bundan müstakil bir sigorta hukuku ders notu çıkardık! Kitap kalitesinde bir materyal bulduğumuz zaman size sunmamak gibi bir şansımız olamaz, o yüzden bu notun değerini bilin deriz.

Hem deniz ticareti, hem sigorta hukuku, genelde öğrenciler tarafından hafife alınan bir ders. Diğerleri kadar zor olmasa da, son senenizde bir kaza olmaması için bu dersleri ciddiye almanızı tavsiye ederiz. Eğer iki dersi de sene başından itibaren ciddiye alırsanız, sene sonunda çok rahat edersiniz ve yumurta kapıya dayandığında, nispeten zorlanmayacağınız deniz ticareti yerine size zorlayabilecek idari yargılama hukuku ders notlarına çalışabilirsiniz.

Bu ders notu, şu konu başlıklarını içeriyor:

  • Genel olarak sigorta hukuku
  • Sigortacılık faaliyetlerinin denetlenmesi
  • Denetim sistemleri
  • Şirketlerin yükümlülükleri
  • Sigorta tarifelerinin belirlenmesi
  • Sigorta sözleşmesi
  • Reasürans sözleşmesi
  • Sigorta poliçesi

Buradaki sigorta ile “sosyal sigortayı” karıştırmamak gerekiyor. Sosyal sigorta, genelde iş hukukuyla birlikte anlatılan bir ders olduğu için, iş ve sosyal güvenlik hukuku ders notları kategorisinde bulunuyor. Burada bahsettiğimiz sigorta ise, Türk Ticaret Kanunu kapsamında düzenlenen sigorta. Karıştırıp asistanların eğlencesi olmayın.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Sigorta Hukuku karşılaşacağınız en zor derslerden biri değir. 4. sınıfa gelmiş ve sigorta çalışacak durumdaysanız her şey kontrol altında ve bu sene mezun oluyorsunuz demektir! Yine de son sene şansa bırakılmaz, tüm 4. sınıf hukuk ders notlarının olduğu sayfaya mutlaka bakın. İş hukuku notlarını, icra iflas notlarını, ceza muhakemesi ders notlarını… hepsini sitemizde bulabilirsiniz!