Türk Hukuk Tarihi Ders Notları PDF Linki :

 Türk Hukuk Tarihi Kısa ve Genel Tekrar Ders Notu

Bu Ders Notu Hakkında

Türk Hukuk Tarihi ders notları kategorimizde bugün, İslamiyet sonrası Türk hukukunu konu alan bir Türk hukuk tarihi ders notu ile karşınızdayız. 30 sayfa gibi nispeten az bir sayfa sayısına, İslamiyet sonrasından başlayıp tanzimata kadar tüm konuları sığdırmayı başarmış bir not. Düşünün, 4 halife döneminden tanzimat sonrasına kadar geliyor! Bir öğrenci tarafından hazırlandığı için dili oldukça sade. Evet bir akademisyen titizliği yok; ancak konulara genel bir bakış atmak için oldukça yeterli olacaktır.

Notta şu konulara kısa kısa değinilmiş:

 • İslam hukuku
 • İslam hukukunun kaynakları
 • Mezhepler
 • İslam ceza hukuku
 • İslam aile hukuku
 • Adalet örgütü ve yargılama usulü
 • Vakıf hukuku
 • İslam hukukunda mülkiyet
 • Osmanlı kamu hukuku ve idaresi
 • Osmanlı merkezi idaresi
 • Osmanlı taşra idaresi
 • Tanzimat sonrası Osmanlı hukuku

Bizde Türk hukuk tarihi genelde islam hukuku ve osmanlı hukuku çerçevesinde ilerlediği için, derste de bu çerçevede kavramlar öğreneceksiniz, Türk hukuk tarihi ders notları da genelde bu minvalde ilerliyor. Daha önce bildiğiniz ya da bildiğinizi sandığınız bir çok kavramın aslında farklı bir anlama geldiğini anlayacaksınız. Örneğin fıkıh şu demekmiş:

“Fıkıh kelimesi Kur’ân-ı Kerîm’de yirmi yerde çeşitli fiil kalıplarıyla geçmekte olup (bk. , “fḳh” md.) genelde “bir şeyi iyi ve tam anlamak, kavramak, bir şeyin hakikatini bilmek ve akletmek” gibi anlamlarda kullanılır.”

Notları hazırlayacağız diye biz de sizinle tekrardan hukuk öğrenir olduk! Özellikle tarihe biraz meraklı kişilerin çok zevk alarak yapacağı, tarihi sevmeyenlerin biraz zorlanabileceği Türk hukuk tarihi dersine ilişkin en iyi notları hukuk tarihi ders notları sayfamızda.

İndirme linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Türk Hukuk Tarihi ders notları bundan ibaret değil. Paylaştığımız tüm Türk Hukuk Tarihi Ders Notlarına göz atmayı unutmayın! Ayrıca çalıştığınız konuları pekiştirmek için Hukuk Tarihi Pratikleri de sitemizde mevcut.

Türk Hukuk Tarihini halletiyseniz, diğer 2. Sınıf Ders Notlarına geçebilirsiniz. Türk Hukuk Tarihi dışında Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, İdare Hukuku, Milletlerarası Genel Hukuk ve Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi ders notları ilgili başlıklara yüklendi. 2. Sınıf Pratikleri de ilgili linkte!

Tek tek tüm sınıfları gezmek istemiyor musunuz? Onu da hallettik! Ders notlarının toplu olarak bir arada bulunduğu yazılarımız yayında. İlgili sınıfa tıklayarak o sınıfa ilişkin yayımlanan tüm hukuk ders notlarını bulabilirsiniz. Hukuk ders notları liste linkleri hemen aşağıda:

1.Sınıf Hukuk Ders Notları

2. Sınıf Hukuk Ders Notları

3. Sınıf Hukuk Ders Notları

4. Sınıf Hukuk Ders Notları

 

Biliyoruz, Türk hukuk tarihi dersini çok zor derslerden görmüyorsunuz. Evet, Türk hukuk tarihi ders notları en çok ziyaret ettiğiniz notlar olmayacak. Yine de sadece ders notlarından çalışmanızı tavsiye edemeyiz. Sadece Türk hukuk tarihi ders notları yeterli olmaz, mutlaka en azından bir kitap da edinmek gerekiyor. Hangi kitabı alacağınızdan emin değilseniz, tüm sınıfların ders kitaplarına ilişkin tavsiyelerde bulunduk! Hangi sınıfa ilişkin kitaplar konusunda sorunuz varsa ilgili linke tıklamanız yeterli. 

1. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

2. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

3. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

4. Sınıf Hukuk Ders Kitapları

Türk Hukuk Tarihi Ders Notları PDF Linki :

 Türk Hukuk Tarihi Kısa ve Genel Tekrar Ders Notu